Skocz do zawartości

Tymczasowe aresztowanie - POMOCY!

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:11

Bardzo proszę o pomoc, jestem początkującą kadrową i mam nielada problem: 16.04.2008 aresztowano naszego pracownika (dodam, że nie był wtedy w pracy - NN) Dzis dostałam zawiadomienie z sądu o wszczęciu postepowania wyjaśniającego i tymczasowym aresztowaniu. Pracownik przyznał się do stawiamych mu zarzutów i na pewno będzie miał jakiś wyrok. Nie wiem co zrobić, bo gdybym tego pisma z sądu nie dostała, to bym go na pewno zwolniła dyscyplinarnie za nieobecność nieusprawiedliwioną (miałam juz taki przypadek i wtedy z żadnego sądu nic nie dostałam) Czy teraz mam mu za każdy dzień pisać NN i czekać na pismo z Sądu karnego z wyrokiem i wtedy do zwalniam z art. 52 par. 1 punkt 2 ????? Co zrobić????????

#2 Guest_weska

Guest_weska
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:15

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymaczasowego aresztowania. art 66 KP. Nie mozna juz traktować nieobecności jako nieusprawiedliwionej , bo ottrzymałaś zawiadomienie, dlaczego pracownika nie ma w pracy. Jest to nieobecność usprawedliwiona niepłatna.

#3 Guest_kkk

Guest_kkk
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:18

moim zdaniem można go zwolnić np. z 30 § 1 k.p. - za wypowiedzeniem z przyczyn pracownika - utrata zaufania i napisać dokładnie w czym się to przejawia (zarzuty i przyznanie się do nich itd...)

#4 Guest_weska

Guest_weska
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:20

Jeżeli sprawa i zarzuty nie dotyczą zakładu to nie ma podstaw go zwolnic w taki sposób jak piszesz . Tylko na podstawie art 66KP.

#5 Guest_kkk

Guest_kkk
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:29

do weska, a ja uważam że można...piszę o rozwiązaniu za wypowiedzeniem z przyczyn pracownika, a skąd pracodawca ma wiedzieć, że skoro zrobił jakiś przekręt poza zakładem pracy to nie zrobi jakiegoś numeru pracodawcy? Nigdzie nie jest powiedziane, że zaufanie pracodawca traci tylko wówczas gdy pracownik robi przekręt w zakładzie pracy...

#6 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:30

Dziękuję bardzo weska, rzeczywiście art. 30 nie wchodzi w grę, ale mam jeszcze jedno pytanie.Powiedzmy, że czekam te trzy miesiące i rozwiązuję umowę. A co z urlopem wypoczynkowym???? Trzeba będzie wypłacić ekwiwalent za ten okres kiedy "siedzi" w więzieniu???? Pytam, bo gdzieś już czytałam, że trzeba tak zrobic i chciałam sie upewnić.

#7 Guest_weska

Guest_weska
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:54

Trzeba . Uważam , że ustawodawca przesadza z tą długościa aresztowania . Po co pracodawca ma czekać aż 3 miesiące , miesiąc wystarczy. Jak widać przecież pociąga za soba nieuzasadnione koszty.Katarzyno, moim zdaniem wnioski za daleko posunięte. W ten sposób mozna by każdego pracownika zwolnić za ten brak zaufania, bo poza zakładem on coś powiedział lub zrobił. Rozwiązanie umowy musi być ściśle związane z wykonywana praca w zakładzie a nie jego życiem osobistym, czasem wolnym, zapatrywaniami lub bo "może on coś zrobić".

#8 Guest_weska

Guest_weska
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 14:55

Przepraszam Katarzyno . Druga częśc wypowiedzi skierowana jest do kkk.

#9 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 15:05

Jeśli chodzi o ten brak zaufania, to na pweno to nie będzie powód naszego zwolnienia. To był taki przeciętny pracownik, nie był może światny, ale nie było z nim praktycznie żadnych problemów; cięzko nam nawet uwierzyć w stawiane mu zarzuty.....Weska, baaardzo dziękuję za pomoc :-)

#10 Guest_kkk

Guest_kkk
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 15:12

weska - dziękuję. Ty wiesz swoje a my swoje. Mieliśmy podobną sprawę, skorzystaliśmy z takiego rozwiązania, sprawa nawet oparła się o sąd (obie instancje) - finał korzystny dla pracodawcy. Sąd zgodził się z taką przyczyną i wskazywanym przez nas szczegółowym jej uzasadnieniem. Oczywiście każdy ma prawo wybrać to do czego jest przekonany...pozdrawiam

#11 Guest_weska

Guest_weska
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 15:39

kkk - każda sprawa jest inna . Znając przyczynę oskarżenia , zajmowane stanowisko przez pracownika, mogliście rozwiązać umowę z tego art.Generalnie art 66 kp.

#12 Guest_kkk

Guest_kkk
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2008 - 16:14

i tu się w pełni z Tobą zgadzam :)

#13 Guest_Stronga

Guest_Stronga
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2018 - 21:06

warto zadbac o pomoc prawną. tutaj pewnie spisze się firma tymczasowearesztowanie - dostępni są prawie cały czas i mają na prawdę dobrych i łebskich prawników. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych