Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki jest wpływ okresów nauki na wymiar ...


wróć do serwisu Kadry 165 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516244 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 23:24

Oryginalnym rozwiązaniem stosowanym w prawie polskim jest zaliczanie do stażu pracy wyznaczającego wymiar urlopu wypoczynkowego - okresów nauki w szkołach. Zasada ta, o której mówi art. 155 Kod

#2 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2009 - 23:24

a co w przypadku studentów zaocznych? czy tak samo liczy sie 8 lat? i czy jesli student ma 3,5 roku studiow licencjackich i 2 lata uzupelniajacych magisterskich rowniez konczonych zaocznie to sprawa wyglada tak samo?

#3 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2009 - 23:41

czy zaoczne czy dzienne 8 lat

#4 Guest_Prymulka

Guest_Prymulka
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2009 - 09:18

Może skończyć edukację wyłącznie na licencjacie i tak liczy się 8 lat.

#5 Guest_paulinusia19

Guest_paulinusia19
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 22:22

a co z szkołą policealną zaoczną? moj chłopak w tym roku kończy studium pracownika bhp w systemie zaocznym, czy to znaczy, że po zakończeniu nauki też dolicz amu się 6 lat do stażu pracy?

#6 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 09:36

tak ,zapolicealne 6 lat - ale liczy sie albo szkola albo praca jeśli byla w tym samym okresie

#7 Guest_mk

Guest_mk
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2009 - 11:12

a co w przypadku gdy odbyłem naukę w liceum zawodowym (czyli miałem również praktykę zawodową; czas trwania nauki 5 lat), a nastepnie ukończyłem studia (kolejne 5 lat). Jak wyglada sytuacja w takim przypadku?

#8 Guest_zołza

Guest_zołza
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2009 - 11:15

Zawsze liczy się ukończona szkoła najwyższego stopnia.

#9 Guest_AD

Guest_AD
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 17:41

Czy mogę wiedzieć na jakiej podstawie prawnej opiera się stwierdzenie, że studia zaoczne to 8 lat do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

#10 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 19:11

ani chybi wprost z KP. Art. 155 par 1 mówi ,że do okresu pracy wlicza się 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Nie różnicując tego na studia dzienne , zaoczne czy wieczorowe. Okresy nauki wlicza się do stażu pracy obligatoryjnie, ale wlicza się tylko te okresy, których efektem jest ukończenia szkoły określonego typu. Nie wlicza się szkoły rozpoczętej lecz nie ukończonej.

#11 Guest_AD

Guest_AD
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 20:23

W takim razie, co powinnam zrobic, gdy ani księgowa w mojej pracy , ani jej program w komputerze nie zaliczyli mi okresu studiów zaocznych do stażu pracy, a jedynie 5 lat technikum?

#12 Guest_AD

Guest_AD
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 23:06

Moja sytuacja pod względem stażu pracy i wymiaru urlopu jest trochę skomplikowana. Najkorzystniejsza wersja dla mnie to: 8 lat stażu pracy za studia licencjackie zaoczne , które ukończyłam 24. 10. 1998 r.(a nie studia magisterskie, które ukończyłam w 2002), potem lata pracy liczone od 25. 10. 1998 r. do 28. 02. 1999, czyli 4 m-ce i 6 dni + następne lata pracy (od 01.09.1999 do 31.08.2000; od 01.10.2001 do 04.04. 2002; od 26. 09. 2006 do 08.11. 2006; od 01.09. 2007 do 31.08. 2008) w sumie 2 lata 1 m-c i 10 dni. Jeśli dobrze rozumuję, to wyższy wymiar urlopu mógł mi przysługiwać już od ok. 15 marca 2008 r? Czy może musi być brany pod uwagę najwyższy poziom wykształcenia, czyli w moim wypadku studia magisterskie i 2002 rok ich ukończenia? Wtedy 10- letni staż przypadłby mi, z uwzględnieniem obecnej pracy, która wg umowy trwa od 01.09.2008 do 31.08.2009 r. - ok. 20 lipca tego roku. Kolejne pytanie, przepraszam, że trochę odbiegnę od tematu tych postów, ale może ktoś mi odpowie. Aktualnie korzystam z wyliczonych dla mnie 14 dni rob. urlopu z wymiaru 20 dni, które zostały wyliczone dla 3/4 etatu i 8 m-cy pracy w tym roku kal. Ile dni rob. będzie wynosił urlop uzupełniający z wyższego 26 dniowego wymiaru urlopu, który powinien przysługiwać mi w sierpniu?

#13 Guest_zołza

Guest_zołza
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 08:12

Liczysz za licencja 8 lat plus lata pracy po dniu obrony pracy locencjackiej (w tej sytuacji mgr nie ma znaczenia). Urlop masz obliczony prawidłowo - 3/4 etatu i 8 m-cy zatrudnienia to 14 dni(112 godz.) urlopu obliczone z wymiaru 26 dni. Tyle, że 14 dni ośmiogodzinnych, a urlopu udziela się na dni i godziny twojej pracy, więc, jesli np. pracujesz po 6 godz. dziennie, to masz 18,6 twojego dnia urlopu.

#14 Guest_AD

Guest_AD
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 18:07

Dziękuję za odpowiedź. Powinnam mieć 18,6 dni urlopu, ale faktycznie mam 14 dni wyliczonych z wymiaru niższego- 20 dniowego, bo wyższy 26 dniowy wymiar urlopu, wg księgowej, przypadać będzie mi dopiero od sierpnia b.roku. Kwestią sporną miedzy mną a księgową jest też ilość dni urlopu z dodatkowego wyższego 26 dn. wymiaru, który wg mnie powinien wyn. 3,6 dnia (18,6 - 14=3,6), a wg księgowej to będzie najwyżej 1 dodatkowy dzień ... nie wiem jak to obliczyła.Z Twojej odpowiedzi, zołza wynika, że mam źle obliczony wymiar urlopu. Czy na podstawie KP art. 155 będę mogła udowodnić, że wyższy wymiar urlopu należał mi się już od 15. 03. 2008 r , bo mgr w mojej sytuacji nie ma znaczenia? Trochę niepokoi mnie interpretacja przepisów w powyższym art., którą zacytuję: "Bierze się zawsze pod uwagę wyłącznie liczbę lat odpowiadającą najwyższemu osiągniętemu poziomowi wykształcenia, a więc tylko jeden okres nauki, mianowicie najdłuższy przewidziany w art. 155 § 1 Kodeksu pracy".

#15 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 18:14

wymiar urlopu masz wyliczony prawidłowo. . 8 miesięcy pracy na 3/4 etatu będzie dawało 14 dni urlopu do wykorzystania przy wymiarze 26 dni przy 20 byłoby to 10 dni , zgodnie z wyliczeniami:26x3/4=19,5 w zaokrągleniu 20 dni przy umowie na 8 miesięcy 20x8/12= 13,33 w zaokragleniu =14 dni.

#16 Guest_mamazosi1

Guest_mamazosi1
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 09:33

Ja skonczyłam studium architektoniczne po eksternistycznej szkole średniej. Czy takie studium wlicza się w okres zatrudnienia jako szkoła policealna. Dodam, że okres nauki w studium trwał 2 lata.

#17 Guest_zołza

Guest_zołza
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 10:47

Jeśli to studium policealne, to oczywiście zaliczasz 6 lat.

#18 Guest_Aina

Guest_Aina
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2009 - 11:44

Czy można odzyskać 6 dni z poprzedniego roku, gdy urlop był źle naliczony?Moja sytuacja wygląda następująco: skończyłam studia licencjackie i poszłam od razu na uzupełniające magisterskie. Na ostatnim (drugim) roku magisterskich studiów podjęłam pracę i we wrześniu minie mi 3 rok umowy o pracę. W tym roku więc przysługuje mi 26 dni urlopu -8 lat za studia i 2 lata za pracę (odliczając jeden pokrywający się z nauką rok). Tylko czytając fora doszłam do tego, że wymiar 26 dni mogłam mieć już w tamtym roku, biorąc pod uwagę 8 lat za sam licencjat i 2 lata pracy (1 rok pokrywający się ze studiowaniem na uzupełniających też można wówczas wliczyć- bo odrzucam całkowicie do liczenia studia magisterskie i wybieram umowę o pracę plus 1 rok po studiach--> tak było w ubiegłym roku). Dopiero szukając informacji na temat obecnego urlopu składającego się ze studiów mgr i 2-letniego staży pracy wywnioskowałam, że licząc sam licencjat miałabym już od roku 26 dni urlopu. I dlatego mam pytanie czy to jest moje niedopatrzenie, że w ubiegłym roku nie zadbałam o to, aby mi naliczono dodatkowe 6 dni czy to powinna jednak po prostu naliczać księgowa bez moich interwencji? I co za tym idzie: czy jest jakaś możliwość odzyskania tych zeszłorocznych dodatkowych dni?Nie jestem pewna przepisu 155 par 2: Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, odktórego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika--> na to, co korzystniejsze ma wskazać pracownik, czy kadrowa wykonuje te czynności?Z góry dziękuję za odpowiedź.

#19 Guest_Grazyna

Guest_Grazyna
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2009 - 16:35

czy liceum na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej zaoczne 2 letnie w szkole panstwowej i jednoczesnie trajacy okres zatrudnienia podczas kontynowania nauki wlicza sie do stazu albo urlopu do ? bo moja ksiegowa powiedziala ze do niczego, prosze o odpowiedz

#20 Guest_AKNA

Guest_AKNA
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2009 - 14:26

A jeśli ukończyłam studia wyższe (uzyskałam absolutorium) bez obrony tytułu, następnie podjęłam pracę, w trakcie pracy reaktywowałam się na studiach i ukończyłam z tytułem? czy liczy mi się 8 lat plus praca, czy w tym przypadku albo 8 lat albo praca?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych