Skocz do zawartości

Przejście z macierzyńskiego na wychowawczy, pilne

urlop macierzyński urlop wychowawczy

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bożenna123

Guest_Bożenna123
  • Goście

Napisano 12 listopad 2012 - 10:20

Witam, Mam pytanie czy dodatkowy macierzyński należy mi się automatycznie czy musi mi na to wyrazić zgodę pracodawca?20 grudnia kończy mi się w ogóle urlop macierzyński (wraz z tym dodatkowym) i chciałabym przejśc na wychowawczy,ale przedtem chciałabym wykorzystać swój zaległy urlop wypoczynkowy za rok 2012 i jesli mozna to następnie urlop za 2013. Jak to zrobić prawnie? To znaczy czy an ten urlop wypoczynkowy przed wychowawczym musi wyrazić zgodę pracodawca?A jak to jest z tym wychowawczym, jak to zrobic po kolei żeby najpierw wykorzystać urlopy wypoczynkowe, a potem wychowawczy, w jakim czasie złożyć podania i czy musze miec na to zgodę pracodawcy?

#2 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 12 listopad 2012 - 10:27

W pierwszej kolejności wykorzystujesz zaległy urlop za 2012 i tu pracodawca musi się zgodzić, bo nie będziesz miała okazji go wykorzystać w ustawowym terminie. Gdyby się nie zgodził to musiał by Ci wypłacić ekwiwalent za niego. A wychowawczy i tak Ci musi udzielić. Wniosek urlopowy złóż przed 20 grudnia. Ale z tym urlopem za 2013 nie jestem pewna jak jest.

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 12 listopad 2012 - 10:42

art. 163 par. 3 kodeksu pracy - urlop wypoczynkowy bezpośrednio po macierzyńskim udzielany jest na wniosek, pracodawca nie ma prawa odmówić. Nie wiem, jak interpretować urlop bieżący po zaległym, bo ten za 2013 już nie będzie bezpośrednio po macierzyńskim, tylko po...wypoczynkowym, ale chyba powinno być bez problemu. Więc najpierw zaległy, potem bieżący za 2013, następnie 2 dni opieki nad dzieckiem z art. 188, potem wychowawczy. Wszystko, oczywiście, na podstawie wniosków i za zgoda pracodawcy
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 Guest_Bożenna123

Guest_Bożenna123
  • Goście

Napisano 16 listopad 2012 - 09:30

dziękuję za odp. u mnie w pracy jest taki problem, że się z nikim tam nie dogadam (robią mi pod górkę), dlatego pytam prawnie jak to wygląda. Czyli jeśli złożę wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim to czy w ogóle potrzebuję zgody pracodawcy czy wystarczy że złoże wniosek i automatycznie ma obowiązek udzielić mi urlop wypoczynkowy zaległy za 2012,a następnie wychowawczy?

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 listopad 2012 - 09:34

jeśli złożysz wniosek, musi ci udzielic urlopu z mocy ustawy

#6 Guest_Bożenna123

Guest_Bożenna123
  • Goście

Napisano 16 listopad 2012 - 09:35

myslałam wczesniej żeby wziąć po macierzyńskim 2 dni opieki nad dzieckiem , bo to będzie jeszcze 2012 r, potem wypoczynkowy za 2012 i w 2013- 2 dni opieki nad dzieckiem i urlop za 2013 i dopiero wychowawczy,ale czy mogę to załatwić bez specjalnej łąski pracodawcy-że mi sie należy, bo z pracodawcą się nie dogadam, nie pójdzie mi na rękę. trochę się obawiam, że jak wezmę te 2 dni opieki nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim to potem pracodawca może mi robić problemy z urlopem wypoczynkowym za 2012 r, ponieważ nie będzie to już urlop bezpośrednio po urlopie macierzyńskim kiedy ma obowiązek mi go udzielić, czy mam rację?

#7 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 16 listopad 2012 - 09:35

bezpośrednio po macierzyńskim nie może ci odmówić wypoczynkowego (żaden automat, składasz wniosek!), najpierw zaległy, potem bieżący, nastepnie 2 dni opieki z art. 188, potem wychowawczy - najkorzystniej dla ciebie
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#8 Guest_Bożenna123

Guest_Bożenna123
  • Goście

Napisano 16 listopad 2012 - 09:39

Dziękuję ślicznie za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie czy mogę od razu jednego dnia złożyć wniosek i o ten urlop wypoczynkowy za 2012, następnie za 2013, 2 dni opieki i o urlop wychowawczy, czy lepiej robić to po kolei po końcu każdego z urlopów(czy nie ma to znaczenia)?Kiedy najlepiej złożyć te wnioski czy 2 tyg przed końcem macierzyńskiego będzie ok?

#9 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 listopad 2012 - 09:42

możesz od razu za jednym zamachem. Ja w ten sposób przyjmuję pracownicom. Po co mają jeździc do biura kilka razy.

#10 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 16 listopad 2012 - 09:43

możesz hurtem złożyć wszystkie przed zakończeniem macierzyńskiego (to nawet ładnie z twojej strony, że pracodawca będzie znać z wyprzedzeniem twoje plany i odpowiednio sobie rozplanuje pracę)

#11 Guest_anka

Guest_anka
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2015 - 20:15

witam chciałbym sie dowiedziec czy po macierzyńskim wiem ze przechodze na wychowawczy zgodnie z pismem do pracodawcy ale czy mogę złożyc pismo o wypłacenie mi ekwiwalentu za zaległy rok urlopu

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2015 - 20:29

witam chciałbym sie dowiedziec czy po macierzyńskim wiem ze przechodze na wychowawczy zgodnie z pismem do pracodawcy ale czy mogę złożyc pismo o wypłacenie mi ekwiwalentu za zaległy rok urlopu

Ekwiwalent za zaległy urlop wypłaca się wyłącznie wtedy, kiedy pracownik odchodzi z pracy. W innych przypadkach urlop należy wykorzystać w naturze.

#13 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 26 luty 2017 - 19:58

Ooo jak mi te informacje były potrzebne.. Dzięki wielkie 😊

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19185 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 luty 2017 - 20:59

Ooo jak mi te informacje były potrzebne.. Dzięki wielkie

Poprosiłem śmiech

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19185 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 luty 2017 - 20:59

Poprostu*

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop macierzyński, urlop wychowawczy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych