Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

ciąża a umowa na zastepstwo


wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosiek

Gosiek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:15

koleżanka ma umowę na zastępstwo, jest w ciąży, umowa kończy jej się przed porodemczy umowa ta skończy się jej kiedy osoba zastępowana wróci do pracy?czy należeć będzie się jej zasiłek chorobowy, macierzyński?

#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5988 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:22

Umowa zakończy się jak wróci osoba zastępowana.

#3 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 05 listopad 2012 - 09:22

art. 177 par. 3 kodeksu pracy - umowa będzie przedłużona do dnia porodu. Prawa do zasiłku nie nabędzie:http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/116868,czy_kobieta_zatrudniona_na_zastepstwo_ma_prawo_do_zasilku_macierzynskiego.html
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 05 listopad 2012 - 09:24

ojej, wyżarło mi słowo "nie"- umowie NIE będzie przedłużona do dnia porodu (bo to umowa na zastępstwo)
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5988 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:25

Umowa na zastępstwo nie zostaje przedłużana di dnia porodu art. 177 § 3 "1"

#6 Gosiek

Gosiek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:28

a jak do tego ma się art.177 par1 KP

#7 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5988 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:31

Do umowy na zastępstwo ma zastosowanie art. 177 § 3 "1"

#8 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 05 listopad 2012 - 09:32

par. 3 wyłącza z zapisu par. 1 umowę na zastępstwo, poczytaj dokładnie art. 177
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#9 Gosiek

Gosiek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:38

dzięki,pytam bo zwątpiłam czytając w necie" Pomimo, iż umowa na zastępstwo w takim wypadku nie przedłuża się do dnia porodu, to jednak ma do niej zastosowanie inny przepis Kodeksu pracy, gwarantujący pewną ochronę zatrudnienia, mianowicie przepis art. 177 kodeksu pracy zgodnie z którym, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy."

#10 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 05 listopad 2012 - 09:41

zgadza się, pracodawca nie może wypowiedzeieć tej umowy, czyli zakończyć jej wczesniej, ale umowa ulega zakończeniu automatycznie w momencie powrotu osoby zastępowanej do pracy.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych