Skocz do zawartości

nie właściwe składki zus od zlecenia

składki zus zlecenie działalność

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 11:12

pracownik na zlecenie miał odprowadzane zdrowotne, w umowie widniała kwota brutto oraz netto (po odjęciu zdrow i podatku) rachunki też podpisane przez zleceniobiorcę z widniejącym rozliczeniem tylko zdrow bez społecznych, w cv wpisane że prowadzi DG. ZUS teraz sie dopatrzył po 2 latach!!! że ten pracownik powinien miec wszytskie składki bo działalnośc zawiesił przed pracą na zlecenie ( w czasie kontroli zus w firmie wszystko było ok, inspektor nic nie wspomniał na temat nie własciwych składek czy braku jakiś dokumentów). Czy mamy obowiązek to korygować? jesli tak to od jakiej kwoty? skoro kwota netto była kwotą uzgodnioną jako wynagrodzenie ze zleceniodawcą, w umowie natomiast widnieje i brutto i netto! kolejne umowy zawieraja tylko kwotę brutto. Czy obowiązek odsetek leży po stronie pracodawcy? i czy powinny być one naliczone w takiej sytuacji?

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 październik 2012 - 11:27

skoro ta osoba nie prowadziła działalności ,to umowa rodziła obowiazek do objęcia jej składkami. Podstawą oskładkowania jest kwota brutto, odsteki płaci zleceniodawca.

#3 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 11:32

a co z umową zlecenie?czy należy ja korygować aneksem do umowy bo kwota netto nie będzie aktualna? i co w sytuacji jak zleceniobiorca nie podpisze aneksu i nie odeślę, bo to nie będzie kwota na jaką sie umawiał... i co z rachunkami do umowy one też nie będą prawidłowe? wszytsko należy skorygować?

#4 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 11:34

niestety osoba już nie pracuje u nas od ponad roku i nie mamy z nią kontaktu poza adresem koresp.

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 październik 2012 - 11:41

no niestety ale kwoty netto nie skorygujesz, musisz dopłacić składki , bo ty jestes zobowiązany do ich odprowadzenia

#6 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3661 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 październik 2012 - 11:47

należy sporządzić tylko korekty do ZUS i dopłacić składki + odsetki

#7 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 11:53

czyli nic z rachunkami i umowami nie robić, ani z pitem 11 czy rocznym 4R?

#8 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 11:56

to niezły bałagan sie zrobi w dokumentach... inne kwoty na umowie i rachunkach a inne do zus (bo przecież po stronie pracownika też sie zmienia składki społeczne zdrowtne a przez co inny tez by wyszedł podatek...i do wypłaty

#9 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3661 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 październik 2012 - 12:02

podatku za ubiegłe lata nie koryguje się,umów i rachunków też nie możesz korygować,bo na dzień ich sporządzenia i wypłacenia były zgodne z oświadczeniem zleceniobiorcy,miałam identyczną sytuację,z ta różnicą,ze zleceniobiorca wpłacił swoje składki ,a ja wystawiłam mu na to PIT 11,ale w tym roku,w którym składki zostały wpłacone

#10 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 12:12

ale jak to wpłacił? tą część którą płaci zleceniobiorcą ? która powinna byc odjęta od brutto? czy w tej stuacji można sie domagac zwrotu składek od zleceniobiorcy tej części która odprowadza sie od jego brutto?

#11 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 październik 2012 - 12:14

mozna, a czemu nie, przeciez to jego obciązenie. Formalnie ,to on opłaca te składki, a praktycznie potrąca je zleceniodawca składając deklarację.

#12 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3661 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 16 październik 2012 - 12:17

a dlaczego nie?,przecież ta niedopłata w ZUS ,to z jego winy,po prostu złożył oświadczenie nie zgodne z prawdą,to nie była wina zleceniodawcy,że źle naliczył i odprowadził składki

#13 Guest_mimi

Guest_mimi
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 12:43

czyli dobrze zrozumiałam że robie tylko i wyłącznie korekte deklaracji do zus czyli zgłaszam na ZUA ze składkami wszystkimi i zeruję RZA a poprawnie naliczam od brutto składki w RCA za każdy miesiąc i to by było na tyle na korygowaniu dokumentów? wpłacam składki zus plus odsetki (pomniejszam przy najbliższej wpłacie zdrowotne -bo się zmniejszy ) i tyle w temacie? ewentualnie domagam sie od zleceniobiorcy zwrotu składek te które są po jego stronie?

#14 teuda

teuda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 69 postów

Napisano 16 październik 2012 - 12:43

to jest właśnie najgorsze, składaja nieprawdziwe oświadczenia a my po latach musimy to korygować i płacic z odsetkami!!!!

#15 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 16 październik 2012 - 12:46

czyli dobrze zrozumiałam że robie tylko i wyłącznie korekte deklaracji do zus czyli zgłaszam na ZUA ze składkami wszystkimi i zeruję RZA a poprawnie naliczam od brutto składki w RCA za każdy miesiąc i to by było na tyle na korygowaniu dokumentów? wpłacam składki zus plus odsetki (pomniejszam przy najbliższej wpłacie zdrowotne -bo się zmniejszy ) i tyle w temacie? ewentualnie domagam sie od zleceniobiorcy zwrotu składek te które są po jego stronie?

tak

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13925 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 październik 2012 - 21:23

Dodam, że jeśli zleceniobiorca nie zwróci wam jego części składek a wy je zapłacicie /bo musicie zapłacić/, to trzeba będzie wystawić mu PIT-8C, bo będą one jego przychodem do opodatkowania.

#17 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 11 wrzesień 2013 - 10:54

Witam, u mnie problem innego rodzaju, właśnie dostałam pismo z ZUS że muszę zrobić korekty za 2010 rok (2 miesiące). Zatrudniliśmy wtedy pracownika z zewnątrz na Umowę zlecenie, pracownik wypełnił oświadczenie ze  jest zatrudniony na umowę o pracę u innego pracodawcy ale nie zarabia najniższej krajowej, więc liczyliśmy mu wszystkie składki (tak jak przy umowie o pracę), teraz się okazuje że jednak ten pracownik najniższa zarabiał i musimy złożyć korekty (powinniśmy mu potrącić tylko zdrowotna i podatek), pani z ZUS (by nie wyszły duże różnice) poradziła wypełnić druk ZUS KOA i wpisać ze pracownik dobrowolnie podlegał składk. emerytalnym i rentowym, obowiązkowo zdrowotnej, wypadkowej.

I teraz wychodzą mi takie różnice na liście płac:

Wynagrodzenie brutto 0,00

nfz 4,97

chorobowa -55,14

podatek 4,00

do wypłaty 46,17

korekty w zus zrobiłam, muszę teraz wpłacić do ZUS na ubez. zdrowotne 4,97, ze społecznych przy najbliższej wpłacie odjąć sobie 55,14, ale mam problem z podatkiem i wypłatą netto, jak to powinno być załatwione???? wynagrodzenie mam przecież 0,00, pracownik nie pracuje u nas od 2011 roku, a podatek wychodzi 4 zł, no i tak kwota netto do zwrotu dla pracownika, proszę powiedzcie jak to załatwić

pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: składki zus, zlecenie, działalność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych