Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnice kursowe - kiedy je liczyć?


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojp

wojp

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 październik 2012 - 13:10

Witam,W skrócie moja sytuacja wygląda takWystawiam fakturę w funtach, księguje używajac kursu średniego z NBP z poprzedniego dnia roboczego.Wpływ od kontrahenta otrzymuje na konto walutowe w funtach po kilu dniach.Walutę wymieniam w kantorze online w terminie późniejszym w zależności od potrzeb.PytaniaCzy różnice kursowe liczę na moment wpływu na konto czy na moment wymiany w kantorze?Czy też liczę je dwa razy, pierwszy raz różnice między kursem z faktury a dniem wpływu na konto (czy też powinienem użyć średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wpływ na konto?), drugi raz między kursem użytym do wpływu środków na konto a realnym kursem wymiany w kantorze?Drugi sposób rodzi dodatkowe wątpliwości, gdyż w moim wypadku waluta może nie być wymieniana przez kilka miesięcy i czy ktoś mogły na podstawie przykładu poniżej powiedzieć czy moje rozumowanie jest słuszne.Załóżmy że wystawiam co miesiąc faktury na £1000 przez trzy miesiące, ale nie wymieniam ich na złotówki, wymieniam je dopiero w 4tym i 5tym miesiącu.1-szy Kurs dla faktury 5zł, wpływ na konto 5,052-gi Kursa dla faktury 5,10, wpływ na konto 5,153-ci Kurs dla faktury 5,20 dla wpływu 5,254-ty Wymieniam £1500 w kantorze po 5,305-ty Wymieniam pozostałe £1500 po 5,35Moje wyliczania różnic to:1szy (5.05 - 5)*1000=502gi (5.15-5.10)*1000=503ci (5,25-5,20)*1000=504ty (5.30-5.05)*1000 [najstarsza faktura] + (5.30-5.15)*500 [z faktury z 2giego miesiąca]=4005ty (5.35-5,15)*500 [reszta z faktury za 2gi miesiąc] + (5,35-5,25)*1000 [faktura za trzeci miesiąc]=300Z góry dziękuję za pomoc

#2 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 05 październik 2012 - 18:19

Różnice od rozrachunków liczysz już w momencie wpływu należności na konto (wycena wpływu wg k.śr.nbp z dnia poprzedz.wpływ, następne różnice liczysz od własnych śr.pieniężnych tj. w momencie zamiany w kantorze waluty na pln tak w sposób jak napisałeś wyżej. Warto przeanalizować art.24 c updof.

#3 wojp

wojp

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 październik 2012 - 10:08

Różnice od rozrachunków liczysz już w momencie wpływu należności na konto (wycena wpływu wg k.śr.nbp z dnia poprzedz.wpływ, następne różnice liczysz od własnych śr.pieniężnych tj. w momencie zamiany w kantorze waluty na pln tak w sposób jak napisałeś wyżej. Warto przeanalizować art.24 c updof.

Dziękuję bardzo

#4 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 09 październik 2012 - 20:44

Dołączona grafika

#5 Guest_Zielona

Guest_Zielona
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2020 - 22:41

Zamiast zakładać nowy wątek, postanowiłam odświeżyć stary. 

 

Mam dokładnie taką samą sytuację i takie same wątpliwości. 

 

Prowadzę JDG z kontrahentem zagranicznym i otrzymuję zapłatę w walucie obcej. Mam w zw. z tym 2 dylematy odnośnie różnic kursowych.
 
-Zapłatę za należność wynikającą z faktury otrzymuję w innym dniu niż dzień wystawienia FV/ sprzedaży, w związku z tym 1 warunek powstania różnic kursowych jest niby spełniony. ..... Natomiast zapłatę otrzymuję w walucie obcej na firmowe konto walutowe, nie dokonuję przewalutowania. I tu moja wątpliwość:
-Czy w związku z tym, że otrzymuję zapłatę w walucie obcej na konto walutowe (nie zachodzi przewalutowanie), to powstaje różnica kursowa transakcyjna?
 
Następnie....
 
-Środki nagromadzone na moim firmowym rachunku walutowym wypłacam sobie i wymieniam nieregularnie, w zależności od potrzeb (czasem po kilku mies.) w kantorach stacjonarnych lub wirtualnych, po czym przelewam W CAŁOŚCI na swoje prywatne konto złotówkowe (!)
W internecie znalazlam informację, że w tym przypadku nie dochodzi do wykorzystywania środków z wymiany walutowej na cale związane z firmą, w związku z tym nie powinnam naliczać różnicy kursowej od środków własnych (??!!!). I tu moja druga wątpliwość:
 
-Czy jeśli systematycznie z moich środków prywatnych i konta złotowego  (ale pochodzących z wcześniejszej wymiany waluty), opłacam zobowiązania podatkowe (podatek dochodowy) i ZUS, to jednak powinnam te wcześniejsze wymiany waluty zaliczać na poczet różnic kursowych od środków własnych (w kwotach przeznaczonych na opłacenie ZUS i podatku dochodowego)???
jak myślicie??
 
/Operacje tego typu każdorazowo wyglądają następująco. Np. Chcę opłacić ZUS.
Z mojego konta prywatnego w PLN dokonuje przelewu na moje konto PLN firmowe z adnotacją "zasilenie konta firmowego środkami prywatnymi celem opłacenia np. składek ZUS"./
 
Reasumując: 
Czy te w.w  koszta kwalifikują się do powstania różnic kursowych od środków własnych, czy w moim przypadku zachodzi tylko konieczność ujmowania w KPIR różnic kursowych transakcyjnych (a może żadnych, skoro otrzymuje zapłatę za usługi w walucie obcej na konto walutowe)?
 
Bardzo proszę o pomoc.
 
 
 
ps. Czy mam jeszcze jakieś powinności prawne/podatkowe wynikające z tyt. świadczenia usług (internetowych) dla kontrahenta z USA?  Nie jestem Vatowcem.
 




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy