Skocz do zawartości

wypowiedzenie!! potrzebna pomoc

wróć do serwisu Moja Firma 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_greg

Guest_greg
  • Goście

Napisano 02 październik 2012 - 19:38

witam mam problem i chciałbym sie dowiedziec jaki mam okres wypowiedzenia ?? pracuje od 7 miesiecy u pracodawcy w tym 3 miesiace okresu próbnego pozniej dostałem na czas okreslony i trwało to 2 miesiaca a pozniej zmieniona na czas nieokreslony, i w tym cały mankament jaki jest czas wpowiedzenia ???

#2 ewcyk

ewcyk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 119 postów

Napisano 02 październik 2012 - 21:15

1 miesiąc

#3 bazyliczek

bazyliczek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 13 grudzień 2012 - 15:17

Przy zatrudnieniu na umowę o pracę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia zależy od przepracowanego przez pracownika okresu. Jeśli pracujesz mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie. Powyżej 6 miesięcy pracy wypowiedzenie trwa miesiąc, a jeżeli okres pracy trwa co najmniej 3 lata to okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące.

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 13 grudzień 2012 - 16:57

Uzupełnię Twoją wypowiedź. Długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy.

#5 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 22:39

Dobrze jest też pamiętać w tym przypadku, że Pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy . Wymiar zwolnienia wynosi:
• 2 dni, w okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia,
• 3 dni, w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Podstawa prawna
• Art. 37 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

#6 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 22:48

Ważne jest też że okresy wypowiedzenia muszą kończyć się zawsze na sobocie. To znaczy że jeżeli wręczono osobie wymówienie we wtorek 15 Stycznia to dwutygodniowy okres wypowiedzenia będzie kończył się 2 Lutego ponieważ będzie liczył się od 19 Stycznia. Przy terminach wyrażonych w miesiącach termin ten rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu w którym wręczono wymówienie.

• Art. 30 par. 21, art. 34 pkt 2 i 3, art. 36 par. 1 pkt 2, art. 411 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

#7 Guest_nick

Guest_nick
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2013 - 11:21

A co w przypadku wypowiedzenia za porozumieniem stron z zachowaniem okres 2 tygodniowego wypowiedzenia. Czy przysługują jakieś dni na poszukiwanie pracy?

#8 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 11:26

Niestety w takim przypadku nie przysługują takie dni. Warunkiem udzielenia takich dni jest konieczność wypowiedzenia takiej umowy przez pracodawce z zachowaniem nie krótszego okresu wypowiedzenia niż dwa tygodnie. Takie dni musza być oczywiście dniami pracy i pracodawca je udziela na wniosek pracownika.

#9 Guest_nick

Guest_nick
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2013 - 11:35

To w takim razie jakie negatywne skutki niesie za sobą wypowiedzenie umowy o pracę przez szefa.

#10 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 12:01

To zależy.W takim wypadku na pewno ma to znaczenie dla urzędu pracy w sprawie zasiłku dla bezrobotnych. Tu przede wszystkim ma to znaczenie w zależności od sytuacji twojej. Ponieważ nowemu pracodawcy można powiedzieć że była redukcja etatów jeśli tam pracowałeś krótko np. 5 miesięcy. A jeśli kilka lat to moim zdaniem lepiej za porozumieniem stron i na przyszłą rozmowę kwalifikacyjną dobrze jest przygotować sobie powód odejścia z poprzedniej pracy.

#11 Guest_nick

Guest_nick
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2013 - 09:28

Jeszcze jedno mam pytanie związku z tymi dniami wolnymi przysługującymi mi na poszukiwanie pracy. Czy one są jakoś wytyczone na jakiej zasadzie mogę z nich skorzystać. Mój obecny a niedługo były pracodawca nie jest za bardzo skory do dawaniu dni wolnych. Jak powinno to wyglądać?

#12 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 09:36

Pamiętaj, to jest obowiązek pracodawcy żeby Ci takich dni udzielił. Obowiązek ma taki podkreślę tylko w przypadku gdy to z jego strony wyjdzie inicjatywa, a więc gdy on Ci wypowie umowę o pracę. W takim przypadku idziesz do kadr i wypisujesz wniosek z podkreśleniem że jest to wniosek o udzielenie dni urlopu na poszukiwanie pracy. Najlepiej byś to wykorzystał ponieważ za nie nie przysługuje ekwiwalent pieniężny jeśli ich nie wykorzystasz. Uważaj podkreśl to że wnosisz o takie dni a nie o urlop wypoczynkowy!

Podstawa prawna
Art. 37 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

#13 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 21 styczeń 2013 - 18:20

A co w przypadku wypowiedzenia za porozumieniem stron z zachowaniem okres 2 tygodniowego wypowiedzenia. Czy przysługują jakieś dni na poszukiwanie pracy?

Nie ma wypowiedzenia za porozumieniem stron.Umowę można rozwiazac za porozumieniem stron LUB wypowiadając.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych