Skocz do zawartości


PRACA W CHŁODNIACH


wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ALICJA

Guest_ALICJA
  • Goście

Napisano 16 październik 2007 - 21:52

Witam serdecznieod 5 lat pracuję na dziale nabiał w jednym z marketów.W chłodni mam 3,5*C a na sklepie 8 C. Ogólnie jest bardzo zimno.dział jest duzy i prawdę mówiąc całe 8 godzin przebywa

#2 Guest_kolez

Guest_kolez
  • Goście

Napisano 16 październik 2007 - 22:02

Nie macie bhp -owca? powinien sie tym zając.

#3 Guest_mM

Guest_mM
  • Goście

Napisano 16 październik 2007 - 22:20

Na podstawie art. 232 k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Treść tego artykułu została rozwinięta w rozporzadzeniu z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz 279 z późń. zm). Na podstawie tego rozporządzenia pracodawca jest zobowiąany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie: 1) posiłki wydawane ze względów profilaktycznych w formie jednego dania gorącego, 2) napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy: 1) korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych, 2) przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów. Określenia miejsc pracy na których pracownicy ze względu na wyższy wydatek energetyczny powinni otrzymywać nieodpłatnie napoje i posiłki profilaktyczne dokonuje pracodawca w porozumieniu w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa określa je pracodawca po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników. W identyczny sposób ustala się sposoby wydawania tych posiłków. Jak wynika z § 3 owego rozporządzenia pracodawca jest zobowiązany zapewnić posiłki pracownikom wykonującym prace: 1) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8374 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet, 2) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10oC lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25oC, 3) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca, 4) pod ziemią. Pracodawca jest zobowiązany także zapewnić posiłki pracownikom zatrudnionym przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy (§ 6 ust. 2 podanego powyżej rozporządzenia). Jeśli chodzi o napoje pracodawca jest zobowiazany zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym: 1) w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC, 2) w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000, 3) przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC lub powyżej 25oC, 4) przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, 5) na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC. Pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy, a w przypadku występowania warunków gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie. Pracodawca powinien zapewnić zachowanie odpowiednich warunków higienicznosanitarnych przygotowywania oraz spożywania posiłków i napojów. Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje.

#4 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 16 październik 2007 - 23:24

Drugim, oprócz profilaktycznych napojów, posiłków, bardzo ważnym obowiązkiem pracodawcy związanym z bhp jest kwestia zapewnienia pracownikom odpowiednich, minimalnych warunków pracy w pomieszczeniach, w których przebywają zatrudnieni. Wymagania podstawowe wynikają z rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy -Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650.Powinien się tym zająć bhp.

#5 Guest_julka

Guest_julka
  • Goście

Napisano 28 luty 2012 - 10:26

co mamy zrobić jeżeli pracodawca nie zapewnia nam ani pośłków ani gorącuch napojój a teraz gdy zepsół nam sie czajnik nawet sami nie mamy jak sobie zrobić ciepłe herbaty???

#6 Guest_Edzia

Guest_Edzia
  • Goście

Napisano 28 luty 2012 - 22:25

Spróbować porozmawiać z bhpowcem, bo niektórzy kierownicy nie znaja przepisów lub nie chcą znać. jak to się nie uda z chęcią zajmnie sie tym PIP.

#7 Guest_Juras87

Guest_Juras87
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2017 - 12:32

witam pracuje na kompletacji w mroźni w temperaturze od -25 do -30 6 dni w tygodniu pracodawca zmusza mnie że bym pracował 10 godzin i do tego teraz każe mi pracować 7 dni w tygodniu czy to zgodne z prawem

 



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10841 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 sierpień 2017 - 13:09

chyba sam wiesz, że to jest niezgodne z przepisami 



#9 maksym147

maksym147

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 11:53

Przeciez w takich warunkach się nie da pracowac...



#10 Monkey_Funcky

Monkey_Funcky

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 459 postów

Napisano 11 wrzesień 2017 - 11:59

dokładnie, to bardzo ciężka praca i fizycznie nie dla słabeuszy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych