Skocz do zawartości

Zdjęcie
wróć do serwisu Księgowość 360 odpowiedzi w tym temacie

#1 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 16 wrzesień 2012 - 09:49

WitamWróciłam do pracy po 182 dniach choroby (21.08).Pracuję ok. miesiąca i znów nie jestem w stanie (z tego samego powodu). Mam zamiar iść na zwolnienie przed upływem 60 dni przerwy (nie daję rady). Jak traktowany jest okres brakujący do 60 dni przerwy? Czy jest płatny?Jak traktowany jest okres po upływie 60 dni? Czy wówczas od nowa naliczany jest okres zasiłkowy, czy ze względu na przerwanie 60 dni nowe zwolnienie jest doliczane do poprzednich 182 dni?Czy pracodawca może mnie zwolnić w trakcie przebywania na zwolnieniu lek? Kiedy może to zrobić?Proszę o wytłumaczenie , Z góry serdecznie dziękuję.

#2 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 16 wrzesień 2012 - 14:38

Ponownie

Wróciłam do pracy po 182 dniach choroby (21.08).
Pracuję ok. miesiąca i znów nie jestem w stanie (z tego samego powodu). Mam zamiar iść na zwolnienie przed upływem 60 dni przerwy (nie daję rady). Jak traktowany jest okres brakujący do 60 dni przerwy? Czy jest płatny?
Jak traktowany jest okres po upływie 60 dni? Czy wówczas od nowa naliczany jest okres zasiłkowy, czy ze względu na przerwanie 60 dni nowe zwolnienie jest doliczane do poprzednich 182 dni?
Czy pracodawca może mnie zwolnić w trakcie przebywania na zwolnieniu lek? Kiedy może to zrobić?
Proszę o wytłumaczenie , Z góry serdecznie dziękuję.

#3 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 wrzesień 2012 - 12:19

"Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Dotyczy to sytuacji pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.Natomiast jeżeli pracownik nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego, a po upływie 182 dni pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy wskutek choroby, pracodawca może (ale nie musi) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia".

#4 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 18 wrzesień 2012 - 17:45

"Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Dotyczy to sytuacji pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.Natomiast jeżeli pracownik nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego, a po upływie 182 dni pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy wskutek choroby, pracodawca może (ale nie musi) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia".

------------------------Dziękuję. A jak wygląda sprawa , gdy przerwa między jednym a drugim zwolnieniem na tę samą chorobę jest krótsza niż 60 dni? Czy ten okres dolicza się do poprzedniego zwolnienia, i czy jest płatny? A jak jest w przypadku innej choroby w czasie tych 60 dni? Z góry dziękuję.

#5 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 18 wrzesień 2012 - 18:28

Do jednego okresu zasiłkowego wliczamy okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy z tego samego powodu nie przekraczała 60 dni. Lekarz leczący powinien wpisać na druku zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA kod literowy „A”.Przerwa w niezdolności do pracy z powodu choroby trwająca dłużej niż 60 dni powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego i nie ma znaczenia, czy niezdolności przed i po przerwie są spowodowane tą samą czy inną chorobą. Jeżeli jednak są wątpliwości, czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego.Inna choroba to nowy okres zasiłkowy.

#6 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 18 wrzesień 2012 - 18:42

Do jednego okresu zasiłkowego wliczamy okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy z tego samego powodu nie przekraczała 60 dni. Lekarz leczący powinien wpisać na druku zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA kod literowy „A”.

Przerwa w niezdolności do pracy z powodu choroby trwająca dłużej niż 60 dni powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego i nie ma znaczenia, czy niezdolności przed i po przerwie są spowodowane tą samą czy inną chorobą. Jeżeli jednak są wątpliwości, czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego.

Inna choroba to nowy okres zasiłkowy.

----------------
Serdecznie dziękuję.Dołączona grafika
Jak traktowany jest okres brakujący do 60 dni przerwy? Czy jest płatny?
Podam przykład:
Po 182 dniach choroby wracam do pracy. Po 35 dniach znowu idę na zwolnienie na tę samą chorobę. Czy ten okres pozostałych 25 dni (brakujących do 60 dni) jest normalnie płatny? Czy jest jakaś różnica w wysokości świadczenia, jeśli choroba przy drugim zwolnieniu ma inny kod?
Pytam o to, bo - z tego co wiem- w przypadku dalszego zwolnienia po 182 dniach (brak przyznanego świadczenia rehab) nie jest ono płatne.

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 18 wrzesień 2012 - 20:13

Okres zasiłkowy jest płatny. Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (odpowiednio 182 lub 270 dni) jeżeli jesteś niezdolna do pracy z powodu choroby, a stan zdrowia wskazuje, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, można otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy (360 dni) - art. 18 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

#8 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 18 wrzesień 2012 - 20:14

Jeżeli jest wyczerpany okres zasiłkowy dłużej niż 182 dni nic nie dostaniesz.

#9 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 18 wrzesień 2012 - 21:15

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam...
Ja wiem, że bezpośrednio po 182 dniach, gdybym dalej była na zwolnieniu lek. to nie otrzymuję pieniędzy.
Chodzi mi jednak o przypadek, gdy już wróciłam do pracy, pracuję ok. miesiąca i znowu idę na zwolnienie lek. Co wtedy? Czy dostaję pieniądze czy nie?
Czy ma tu ( w otrzymywaniu świadczenia) jakieś znaczenie jednostka chorobowa- nowa lub kontynuacja poprzedniego schorzenia?

#10 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 19 wrzesień 2012 - 06:21

Gdybyś udowodniła, że kolejne chorobowe to inna choroba to okres zasiłkowy liczy się od nowa, w przeciwnym wypadku nie masz prawa do żadnego świadczenia z tego tytułu i zakład pracy może Cię zwolnić.

#11 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 19 wrzesień 2012 - 06:21

Gdybyś udowodniła, że kolejne chorobowe to inna choroba to okres zasiłkowy liczy się od nowa, w przeciwnym wypadku nie masz prawa do żadnego świadczenia z tego tytułu i zakład pracy może Cię zwolnić.

#12 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 19 wrzesień 2012 - 15:23

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam...
Ja wiem, że bezpośrednio po 182 dniach, gdybym dalej była na zwolnieniu lek. to nie otrzymuję pieniędzy.
Chodzi mi jednak o przypadek, gdy już wróciłam do pracy, pracuję ok. miesiąca i znowu idę na zwolnienie lek. Co wtedy? Czy dostaję pieniądze czy nie?
Czy ma tu ( w otrzymywaniu świadczenia) jakieś znaczenie jednostka chorobowa- nowa lub kontynuacja poprzedniego schorzenia?

Inna choroba to nowy okres zasiłkowy.

#13 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 19 wrzesień 2012 - 18:33

Dziękuję za odpowiedzi . Pozdrawiam

#14 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 20 wrzesień 2012 - 08:28

jeśli bedziesz na zwolnieniu, nawet po kilkudniowej przerwie , a jest to ta sama choroba, to jesli przerwa w zwolnieniach była krótsza niż 60 dni nie otrzymasz z tego tytułu wynagrodzenia

#15 beata2211

beata2211

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 20 wrzesień 2012 - 19:13

jeśli bedziesz na zwolnieniu, nawet po kilkudniowej przerwie , a jest to ta sama choroba, to jesli przerwa w zwolnieniach była krótsza niż 60 dni nie otrzymasz z tego tytułu wynagrodzenia

-------------------
Serdecznie dziękuję za pomoc. Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
Chciałabym wytrwać te 60 dni...
Obawiam się jednak , że po powtórnym pójściu na zwolnienie lek. mogę być znowu poddana kontroli ZUS (byłam już kontrolowana-zwolnienie było uznane za zasadne, ale to dla mnie bardzo duży stres). Może zdarzyć się, że lekarz nie bacząc na mój stan może mnie "cudownie uzdrowić". Cały czas jestem na środkach przeciwbólowych , bez nich ani rusz. Powrót do pracy oznacza wręczenie wypowiedzenia.
Czy w okresie powtórnego okresu zasiłkowego osoby chore są częściej kontrolowane niż będąc po raz pierwszy na zwolnieniu lek. (182 dni)? Może lepiej od razu ubiegać się o rentę?
Proszę o podzielenie się doświadczeniami/wiedzą w tym względzie.

#16 marta77

marta77

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 09:41

Pracownik niedługo przekroczy 182 dzień choroby, złożył juz dokumenty na rentę chorobową (jest ciągle chory) , gdyż nie jest zdolny do pracy na danym stanowisku a nie ma innego, żeby mu zaproponowac. Co zrobic po 182 dniach choroby, czy trzeba takowego pracownika zwolnic, czy może iść na urlop bezpłatny na okres oczekiwania decyzji ZUS (ok. 3 m-ce) a może jest jakies inne rozwiązanie nie szkodliwe dl;a obu stron?

#17 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 wrzesień 2012 - 09:51

do czasu otrzymania decyzji z ZUS pracownik ma nieobecność usprawiedliwioną niepłatną

#18 Guest_Monisia

Guest_Monisia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2013 - 20:38

Witam-mam pytanie odnosnie l4-z dniem 30 listopada rozwiązano ze mną umowe o prace(tzn nie przedłużyli mi jej-pracowałam 3 lata)Cały miesiąc grudzien byłam na l4-od 2 stycznia podjełam prace na umowe o prace na okres próbny 3 miesiące-niestety praca ta mi zupełnie nie odpowiada i teraz pytanie czy po przepracowanych 2 tygodniach moge iśc na L4 i czy będzie ono płatne?jak to wyglądaProszę o poradę Monisia

#19 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7100 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 21 styczeń 2013 - 18:49

Jeżeli praca Tobie nie odpowiada wypowiedz umowę o prace.

#20 Guest_karolina

Guest_karolina
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2013 - 20:11

witam bedac na rencie chorobowej jak najlepiej rozstac sie z pracodawca?moj pracodawca niechce mnie zwolnic,niewiem co mam robic,a juz mam przyznana rente dziekuje

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 182, nowy okres zasiłkowy, przerwa 60 dni, brak przerwy 60 dni, kiedy wypowiedzenie, stary i nowy okres zasiłkowy, ta sama choroba, rozwiązanie umowy za, porozumienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych