Skocz do zawartości

Zdjęcie

Umowa zlecenie a umowa o dzieło – czym się różnią?

wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198126 postów

Napisano 13 wrzesień 2012 - 13:45

Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami? Powrót do artykułu: Umowa zlecenie a umowa o dzieło – czym się różnią?

#2 aska

aska

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 225 postów

Napisano 07 luty 2013 - 13:00

witam.Czy zatrudniając pracownika na umowę zlecenie potrzebne są dokumenty t.jak swidectwo szkolne i tym podobne.

#3 EmiliaD

EmiliaD

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 07 luty 2013 - 14:52

świadectwo szkolne? :)

#4 Guest_krystyna

Guest_krystyna
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 19:44

Czy umowa zlecenie wlicza sie do lat pracy.

#5 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 16 styczeń 2014 - 19:49

Nie gdyż jest to umowa o charakterze cywilnoprawnym.

#6 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 16 styczeń 2014 - 20:36

To jeszcze zależy o co dokładnie pytasz, jakie lata pracy, do czego ? Do zasiłku dla bezrobotnych to się liczy pod warunkiem, że wynagrodzenie jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu brutto. Nie liczy się do stażu urlopowego. Podaj do czego Ci te lata pracy.

#7 nataliakl

nataliakl

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 15:12

Ja też mam pytanie, chociaż nie dokładnie o to, co w temacie wątku. Koleżanka została zatrudniona na umowę zlecenie i jest to jej jedyna forma zatrudnienia. Z tego, co sie orientuję, zakład pracy w takiej sytuacji powinien opłacać składki, ale powiedziano jej, że takiej opcji nie ma na umowie zleceniu. Czy przepisy się zmieniły, czy firma coś kombinuje?

#8 Guest_Klara

Guest_Klara
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 16:05

Ja też mam pytanie, chociaż nie dokładnie o to, co w temacie wątku. Koleżanka została zatrudniona na umowę zlecenie i jest to jej jedyna forma zatrudnienia. Z tego, co sie orientuję, zakład pracy w takiej sytuacji powinien opłacać składki, ale powiedziano jej, że takiej opcji nie ma na umowie zleceniu. Czy przepisy się zmieniły, czy firma coś kombinuje?

jeżeli jest to jej jedyne miejsce zatrudnienia to powinny być opłacane składki:emerytalna,rentowa, zdrowotna - obowiązkowo, chorobowa - dobrowolnie(wola zleceniobiorcy).

więcej informacji np. tutaj: http://ksiegowosc.in...kladki-ZUS.html

#9 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 08:46

Zlecam np. panu Gienkowi napisanie piosenki promującej sklep należący do sp. z o.o., w której jestem prezesem. Osoba podejmująca się tego zadania nie pracuje nigdzie i nie pobiera żadnych świadczeń. Ma za to talent do pisania piosenek promujących - moim zdaniem.

Za napisanie piosenki płacę np. 10 000zł. Otrzymuję świetny tekst piosenki - moim zdaniem. Gubię jedyny egzemplarz zawierający  to niezwykłe dzieło. Pan Gienek nie potrafi odtworzyć ponownie tego samego tekstu. Nie dziwi mnie to - w końcu to artysta - im wszystko wolno. 

Zamawiam kolejna piosenkę i pan Eugeniusz znowu inkasuje 10000zł.

Jak myślicie czy te dwa zlecenia mogą być na podstawie UMOWY O DZIEŁO?

#10 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 styczeń 2014 - 09:00

To jeszcze zależy o co dokładnie pytasz, jakie lata pracy, do czego ? Do zasiłku dla bezrobotnych to się liczy pod warunkiem, że wynagrodzenie jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu brutto. Nie liczy się do stażu urlopowego. Podaj do czego Ci te lata pracy.

A jeśli ja miałam taki przypadek:

od marca 2012 do marca 2013 bylam na stazu

po stazu czyli od kwietnia do 7 sierpnia bylam na umowe zlecenie (umowa zlecenie tylko z podatkiem, ponieważ studiuję)

od 8. sierpnia dostałam umowę o pracę, którą zakończyła się 30. października

na listopad i grudzień dostalam umowe zlecenia

od 8. stycznia jestem u innego pracodawcy na umowe o pracę (jak narazie mam 3 miesiące - do konca marca)

proszę mi napisać czy te umowy zlecenia i o pracę jakoś mi się kumulują, i w razie nieprzedłużenia umowy na koniec marca 2014 mam prawo ubiegac sie o zasilek dla bezrobotnych?

#11 Guest_picek

Guest_picek
  • Goście

Napisano 07 październik 2014 - 18:47

Jak mam umowe o dzieło czy komornik może zabrać mi piniodze

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 październik 2014 - 21:26

może zabrać ci pieniądze

#13 Guest_żaba

Guest_żaba
  • Goście

Napisano 11 październik 2014 - 11:09

Zatrudnienie osoby uczącej się w technikum na umowę zlecenie rozumiem nie wymaga płacenia żadnych opłat oprócz podatku??

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 październik 2014 - 19:16

dobrze rozumiesz, tylko zaliczka na pdof jest pobierana z wynagrodzenia za takie zlecenie

#15 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2014 - 12:00

Fachowy arytykuł. Dziękuję smile.png

#16 Guest_firma kontra ZUS

Guest_firma kontra ZUS
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2015 - 14:52

w Częstcohowie sądy uznają w odwołaniach do ZUS, że stworzenie sklepu internetowego lub bazy danych klientów z dostarczonych dokumentów sprzedaży w pliku exel są umowami zlecenie a nie o dzieło ... Tragedia ....

#17 Guest_haniaa

Guest_haniaa
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2015 - 11:34

świetny artykuł! rozwiał wszelkie moje wątpliwości - czytałam nawet ostatnio na ten temat na poradniku wfirmy www.poradnik.wfirma.pl/-umowa-zlecenie-a-umowa-o-dzielo

#18 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2016 - 11:14

Uszycie trzech par spodni to dzieło??? Jeszcze ze wskazaniami zamawiającego. Jest to umowa o wykonaniu usługi starannego wykonania, umowa zlecenia. Gdzie w tym przypadku indywidualny charakter umowy co w umowie o dzieło jest najważniejsze??? To samo tyczy się wysprzątania biura.

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 lipiec 2016 - 11:23

Spodnie są tym "dziełem" to umowa rezultatu, a rezultat jest w postaci spodni- uszycie.

Samo Szycie spodni - to jest umowa zlecenia, czyli umowa starannego wykonania, bo będzie sobie szył i szył, a rezultatu brak.

#20 Guest_Rafał Gazda

Guest_Rafał Gazda
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 10:30

Mam czapkę z betonu i pije paliwo lotnicze

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych