Skocz do zawartości


Podatek od ZFŚS dla emeryta


wróć do serwisu Kadry 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mw

Guest_mw
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 09:09

czy potrąca się podatek od dofinansowania wypoczynku dla emeryta z ZFŚS w 2011r.? podobno były jakieś zmiany. Bardzo proszę o podstawy prawne

#2 Guest_mw

Guest_mw
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 09:39

Bardzo proszę o pomoc!!!

#3 Guest_majka

Guest_majka
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 09:45

Z dniem 01 stycznia 2011r. nastąpiła zmiana treści art. 21 ust. 1 pkt 38 , wprowadzona ustawą z dnia 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Stosownie do aktualnego brzmienia ww. przepisu zwolnieniu podlegają świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Tym samym dla emerytów i rencistów, na mocy znowelizowanego przepisu, zwolnione z opodatkowania są wszelkiego rodzaju świadczenia, tj. zarówno rzeczowe, pieniężne jak i niepieniężne.W związku z tym "wczasy pod gruszą" dla emerytów są nieopodatkowane!

#4 Guest_mw

Guest_mw
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 10:21

majka bardzo,bardzo serdecznie dziękuje

#5 Guest_autor

Guest_autor
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 10:54

wszystkie świadczenia - zapomogi też? bo mnie każą potrącać podatek zryczałtowany...

#6 Guest_olinka1

Guest_olinka1
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 11:25

od 2011 r. świadczenia wypłacone z ZFŚS emerytom, rencistom, członkom rodzin po zmarłym pracowniku, tytułem: zapomóg, pomocy finansowej, czy też świadczenia świąteczne, są zwolnione z PIT do kwoty 2280 zł rocznie. Uzasadnienie: Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., zwolnione są od podatku świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Ze zwolnienia tego korzystają również otrzymywane przez emerytów lub rencistów świadczenia pieniężne, w tym wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. A zatem niewątpliwie świadczenia (w tym zapomogi i świadczenia świąteczne) wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych emerytom lub rencistom są zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. (do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł). Natomiast świadczenia (w tym zapomogi i świadczenia świąteczne) wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych członkom rodzin zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów są zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 92 u.p.d.o.f., tj. na podstawie przepisu zwalniającego od podatku świadczenia otrzymane na podstawie odrębnych przepisów przez członków rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów lub rencistów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Uznać według mnie bowiem należy, że regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi "odrębne przepisy", o których mowa w przytoczonym przepisie (podobnie, przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacjach indywidualnych z dnia 30 kwietnia 2008 r., ILPB1/415-103/08-4/RP oraz z dnia 7 maja 2010 r., ILPB2/415-217/10-2/AJ).

#7 Guest_Zosia

Guest_Zosia
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 14:21

a co z podatkiem od wycieczki emeryta cz potrącamy?

#8 Guest_hi

Guest_hi
  • Goście

Napisano 20 maj 2011 - 14:32

Jeśli wartość wycieczki przekroczy 2280 to dopiero od różnicy potrącisz podatek

#9 Guest_kalinka84

Guest_kalinka84
  • Goście

Napisano 26 maj 2011 - 16:40

Dziękuję za bardzo rzeczowe odpowiedzi :) Tak samo myślałam, ale szukałam potwierdzenia - i znalazłam. Wielkie dzięki!!!

#10 Guest_ciekawska

Guest_ciekawska
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 11:00

czy w roku 2012 emeryci są dalej zwolnieni z podatku do kwoty 2280?

#11 Guest_majka

Guest_majka
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 12:04

Dokładnie, tak.

#12 Guest_ciekawska

Guest_ciekawska
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 13:56

i nie chodzi mi o zapomogi tylko o inne wypłaty świadczeń. czyli w przepis od 1.01.2011 o wypłatach dla emerytów nie uległ zmianie?

#13 Guest_majka

Guest_majka
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 21:47

Zwolnienie podatkowe na podst. art. 21 ust. 1 pkt 26 dotyczy tylko zapomóg losowych i wynosi 2 280,- a zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o pdof dotyczy wartości wszystkich świadczeń z zfśs, które otrzymuje emeryt-rencista i też wynosi 2 280,-

#14 Guest_ciekawska

Guest_ciekawska
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2012 - 09:25

wielkie dzięki za informacje

#15 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 01 marzec 2012 - 22:19

chciałabym wiedziec czy świadczenie- wczasy pod gruszą dla emerytów powinny być w szkole tej samej wysokości co dla innych pracowników, czy to jest dowolna regulacja pracodawcy?

#16 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2013 - 09:57

witam! czy w odniesieniu do potrącenia podatku od dofinansowania wypoczynku dla emeryta z ZFŚS nastąpiły jakieś zmiany w od 2013r??

 


#17 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3468 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 18 czerwiec 2013 - 10:44

Bez zmian,nadal obowiązuje zwolnienie do 2280,00 w ciągu roku.



#18 Guest_aldona

Guest_aldona
  • Goście

Napisano 23 marzec 2016 - 08:14

Hej, czy w tym roku również limit wynosi 2280,00zł? 

Emeryt , nauczyciel otrzymuję co roku "wczasy pod gruszą" w wysokości około 1000zł, ?

 



#19 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3468 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 23 marzec 2016 - 10:41

bez zmian



#20 Guest_Lobo

Guest_Lobo
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2017 - 11:26

Witam, czy wysokość dofinansowanie jakie otrzymuje emeryt na pobyt swojego dziecka na kolonii ( dziecko nie ukończyło 18lat) należy wliczyć do limitu przysługującego emerytowi w związku z uprzednio łączącym go z zakładem stosunkiem pracy tj. 2280,00? Czy wypłatę wczasów pod gruszą obejmuje limit 2280,00?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych