Skocz do zawartości

Błąd na zwolnieniu lekarskim - co zrobić?

wróć do serwisu Kadry 116 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 17:58

witam,

chciałam o cos zapytac bo okropnie się martwie. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 17.10 które doszło do pracodawcy 21.10. Pracodawca odesłał mi zwolnienie do korekty i otrzymałam je dzisiaj. W związku z tym moje pytanie do was jako fachowców: czy moje wynagrodzenie chorobowe bedzie wynosilo 80% czy przez ta nieszczesna korektę zostanie mi bardziej obnizone?

#22 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 listopad 2013 - 18:14

Zwolnienie zostało przesłane w terminie,więc nie ma podstawy do obniżenia zasiłku chorobowego.jeżeli jesteś na pierwszym zwolnieniu lekarskim w tym roku to najpierw przez 33 dni wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca i to wynagrodzenie nie może być obniżone tak jak zasiłek chorobowy.Popraw jak najszybciej to zwolnienie i dostarcz pracodawcy.

#23 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 19:01

dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

#24 Guest_nieznajoma

Guest_nieznajoma
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 20:58

I jeszcze jedno pytanie w związku z błędem na L4, lekarz wystawiający zwolnienie miał wpisać datę 04112013 do 11112013; pomylił się jednak i wpisał drugą datę 11122013 (znaczna różnica w ilości dni- 37 zamiast 7); co w tej sytuacji jesli prześlę zwolnienie z takimi datami do pracodawcy? Proszę o pilną odpowiedź

#25 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 listopad 2013 - 21:03

Jeżeli jest to pomyłka to udaj się do lekarza by zaswiadczenie poprawił.

#26 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2013 - 21:05

I jeszcze jedno pytanie w związku z błędem na L4, lekarz wystawiający zwolnienie miał wpisać datę 04112013 do 11112013; pomylił się jednak i wpisał drugą datę 11122013 (znaczna różnica w ilości dni- 37 zamiast 7); co w tej sytuacji jesli prześlę zwolnienie z takimi datami do pracodawcy? Proszę o pilną odpowiedź

Daty na zwolnieniu lekarskim muszą być zapisane prawidłowo.Przy każdym poprawionym błędzie musi na zwolnieniu znaleźć się pieczątka lekarza(ile błędów tyle pieczątek wraz z podpisem ).

#27 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 listopad 2013 - 21:13

Jak prześlesz z takimi datami to już po powrocie do pracy dalej odwiedzisz lekarza w celu badan kontrolnych.

#28 fashiolla.pl

fashiolla.pl

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 07 listopad 2013 - 21:15

Proszę jak najszybciej pójść do lekarza, który wystawił zwolnienie w celu naniesienia poprawnej daty razem z jego podpisem i pieczątką. Następnie takie zwolnienie należy dostarczyć pracodawcy. Zaznaczam, że ma Pani jedynie 7 dni licząc od daty wystawienia zwolnienia na jego dostarczenie pracodawcy. Radzę pozałatwiać sobie to wszystko jutro. Jeżeli nie zdąży Pani dostarczyć osobiście jutro zwolnienia pracodawcy to proszę je wysłać listem poleconym. Data stempla pocztowego będzie datą dostarczenia L-4 do pracodawcy. 

#29 Guest_nieznajoma

Guest_nieznajoma
  • Goście

Napisano 08 listopad 2013 - 06:38

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi, właściwie nie zadałam pytania które miałam na myśli- czy jest szansa aby takie zwolnienie zostało zapłacone przez pracodawcę/zus i że mogłabym na jego podstawie skorzystać właśnie z takiej ilości dni zwolnienia? Czy raczej musiałabym się liczyć z ewentualną kontrolą albo złożeniem jakiegoś wyjaśnienia? Dodam że nie ma żadnych poprawek i skreśleń na druku i jet wypełnione wyjątkowo starannie... 

#30 fashiolla.pl

fashiolla.pl

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 07:12

Acha rozumiem, jeżeli chcesz jednak skorzystać z tak długiego zwolnienia to jak najbardziej będzie zapłacone. Pracodawca może cię skontrolować. Istnieje możliwość skontrolowania cię również przez zus bądź wezwania przez nich na komisję. Tak jak pisała edzia po tym l-4 gdy będziesz chciała wrócić do pracy, pracodawca wcześniej skieruje cię do lekarza medycyny pracy celem potwierdzenia twojej zdolnści do pracy.

#31 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 13 listopad 2013 - 12:13

Zwolnienie zostało przesłane w terminie,więc nie ma podstawy do obniżenia zasiłku chorobowego.jeżeli jesteś na pierwszym zwolnieniu lekarskim w tym roku to najpierw przez 33 dni wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca i to wynagrodzenie nie może być obniżone tak jak zasiłek chorobowy.Popraw jak najszybciej to zwolnienie i dostarcz pracodawcy.

Pani Bogusławo zrobiłam jak Pani kazała, jednak do tej pory pracodawca nie wypłacił mi pieniedzy za okres zwolnienia lekarskiego dostałam pieniadze tylko za 17 dni kiedy pracowałam. w jakim terminie po otrzymaniu korekty pracodawca musi wypłacic pieniadze ? czy moze to zrobic dopiero w przyszłym miesiacu?

#32 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 13 listopad 2013 - 12:15

jesli to wynagrodzenie chorobowe, to wypłaci w terminie wypłat wynagrodzeń. Jesli to zasiłek chorobowy - ZUS wypłaci w ciągu 30 dni po skompletowaniu wszystkich dok. dot. zasiłku (zwolnienie, korekty itd)

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#33 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 13 listopad 2013 - 12:29

dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam

#34 Guest_nieznajoma

Guest_nieznajoma
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 23:06

Fashiolla, Edziu, Bogusławo- bardzo Wam dziekuję za pomoc i informacje, pozdrawiam

#35 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 08:53

Witam, bardzo proszę o pomoc. Otrzymałam zwolnienie lekarskie, na którym jest wpisany niepoprawny nip płatnika składek (stary nip obowiązujący przez przekształceniem zakladu). Zwróciłam sie do lakarza z prośbą o poprawienie zwolnienia, a ten odmówił mi. co mam w takiej sytuacji zrobić?

#36 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:05

[font="calibri;"]Musi poprawić, łaski nie robi, a jak nie będzie chciał poproś o psimo od niego, że nie chce poprawić. Pamiętaj że na podstawie art. 53 i 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późń. zm.) podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego czy też wynagrodzenia przysługującego za czas choroby jest wyłącznie prawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie. Może to spowodować opóźnienia w wypłacie chorobowego lub jego wstrzymanie do czasu wyjaśnienia. [/font]

#37 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:09

A jak dalej nie będzie chciał poprawić to możesz go pozwać z art. 415 kodeksy cywilnego ( i mu to powiedz). Art. 415 k.c. mówi, ze w razie gdy występuje opóźnienie wypłaty chorobowego z winy błędu lekarza to jest to podtawa do wystąpienia od niego z roszczeniem naprawienia szkodyPodstawa prawna: - ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późń. zm.), - rozporządzenie z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 1999 r. nr 65, poz. 741 z późń. zm.).

#38 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 10:28

Dziękuję za odpowiedz.

#39 Guest_al

Guest_al
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 15:03

Niektóre z nas księgowe są takimi sukami że szkoda gadać ja nie jestem aż taka wredna jak co nie które z was pozdrawiam wszystkie fajne koleżanki.

Nie bedziesz suka do pierwszej kontoli z zus .

#40 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 22:32

Do Markus- tylko, że to nie był błąd lekarza, tylko pacjentki- podała zły NIP....

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych