Skocz do zawartości


czy wypowiedzenie umowy przez pracownika m...


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_monikap

Guest_monikap
  • Goście

Napisano 13 marzec 2010 - 20:01

prosze o odpowiedz:) czy wymowienie umowy zawartej na czas okreslony ktora mozna wypowiedziec przez dwutygodniowy okres wypowiedzenia mozna wyslac poczta do pracodawcy??wymowienie wysłalam dzis i na

#2 Guest_li

Guest_li
  • Goście

Napisano 13 marzec 2010 - 20:35

Można pocztą ale najlepiej jeszcze z dowodem zwrotnym , bo ważne jest kiedy pracodawca dostanie a powinien dostać pod koniec tydodnia aby od soboty(13.03) liczyć dwa tygodnie czyli w piatek 26.03 kończy się

#3 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 13 marzec 2010 - 20:59

Wypowiedzenie jest dokonane, jeżeli zostało doręczone adresatowi w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.Pismo wysłane drogą pocztową uważa się za doręczone z chwilą odbioru przesyłki przez adresata a nie z chwilą jej nadania w urzędzie pocztowym. Wobec tego, jeżeli pismo wysłałaś 13.03, to na pewno pracodawca otrzyma pomiędzy dniami 15 a 19.03, a więc okres wypowiedzenia będzie liczony od dnia 21.03 (niedziela) a zakończy się 3.04.2010 (sobota).

#4 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 13:15

A jeżeli dziś wyśle pocztą wypowiedzenie pracodawcy a on je otrzyma pojutrze to jutro mam normalnie do pracy przyjść?Pracodawca może odmówić mi odebrania wypowiedzenia osobiście czy musi przyjąć? a jak nie przyjmie to mogę zrobić notatkę ale bez świadków - czy ona bedzie miała jakakolwiek wartość?z góry dziękuję za info! :(

#5 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 13:16

^oczywiście chodzi o zerwanie umowy z winy pracodawcy bez okresu wypowiedzenia...

#6 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 16:57

Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie polega na złożeniu przez pracownika pracodawcy oświadczenia woli, które powoduje ustanie stosunku pracy z chwilą, gdy doszło do pracodawcy w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Wobec czego, jutro przychodzisz do pracy ( znając pocztę, to jutro ani pojutrze pracodawca nie będzie miał możliwości zapoznania się z pismem). Najlepiej sam osobiście wręcz rozwiązanie umowy. Pracodawca ma obowiązek przyjąć pismo o rozwiązaniu umowy. Musisz pamiętać, że pracownik może (tak samo jak pracodawca) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko z powodów wyjątkowych, określonych w art. 55.1, 55.1.1 kp. W piśmie o rozwiązaniu umowy w tym trybie musisz podać przyczynę rozwiązania umowy. Pracodawca, który stwierdzi, że rozwiązanie w tym trybie jest nieuzasadnione, może dochodzić odszkodowania na drodze sądowej.

#7 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 23:03

Dziękuje! :(

#8 Guest_Milka.

Guest_Milka.
  • Goście

Napisano 20 luty 2011 - 11:37

Witam, aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim, mam umowe na okres próbny (3 miesiące) kończy się 13 kwietnia. Wiem że bede jeszcze chorować, i chciała bym rozwiązać umowe przed czasem,Juz wiem że moge wypowiedzenie wysłać pocztą, ale czy musze wysłać 2 egzemparze i pracodawca musi mi jeden odesłać, czy wystarczy jeden i potwierdzenie odbioru? Jeśli chciała bym aby umowa zakończyła mi sie powiedzmy 22 marca to kiedy powinnam wysłac wypowiedzenie żeby bylo wszystko ok . Pomóżcie.Z góry dziekuje.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych