Skocz do zawartości

L4 po zakończonym okresie wypowiedzenia

wróć do serwisu Kadry 403 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_matylda

Guest_matylda
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 22:42

Witam, właśnie mam do czynienia z sytuacją gdzie pracownikowi skończył się okres wypowiedzenia i pech chciał, że złamał nogę. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy z zus? Jeżeli tak to ja

#2 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 22:45

zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia przysługuje gdy niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy i trwała przez co najmniej 30 dni.

#3 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 22:47

Zaświadczenie lekarskie należy dostarczyć w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Z uwagi, że otrzymanie zasiłku po utracie zatrudnienia uzależnione jest od trwania nieprzerwanie niezdolności do pracy przez co najmniej 30 dni, często osoba występująca o zasiłek ma przynajmniej dwa zaświadczenia lekarskie i dopiero z drugiego zaświadczenia wynika, że niezdolność trwała przez wymagany do przyznania zasiłku okres. W takiej sytuacji termin 7 dni na dostarczenie zaświadczenia należy liczyć od daty wystawienia tego zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że nieprzerwana niezdolność do pracy trwa łącznie co najmniej 30 dni i uprawnia do zasiłku.potrzebne będzie również zaświadczenie Z3 od byłego pracodawcy

#4 Guest_matylda

Guest_matylda
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 22:58

Dziękuję Wam dziewczyny za ekspresową odpowiedź. Zawsze można liczyć na waszą pomoc. WIELKIE DZIĘKI!!!

#5 Guest_waldek

Guest_waldek
  • Goście

Napisano 07 październik 2008 - 23:11

po ustaniu zatrudnienia jestem na zwolnieniu 5 miesiecy kto pokrywa koszty specjalistycznych badan

#6 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 16:47

Czy jeśli dostałam dziś dwutygodiowe wypowiedzenie i mam L4,bedzie mi wypłacane siwdczenie,jeśli tak to jak długo można przebywać na zwolnieniu l4 w okresie wypowiedzenia,dzieki za odpowiedz

#7 Guest_DD59

Guest_DD59
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 16:50

Okres zasiłkowy to 182 dni, lekarz decyduje o czasie trwania choroby.Okres zas. zależy jeszcze czy miałaś już L-4 przedtem, na co, z jakimi przerwami- do 60 dni, powyżej 60 dni??

#8 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 20:54

Nie dzis dostałam wypowiedzenie(dwa tyg)i poszlam do lekarza psychiatry po l4,czy bedzie to honorowane i będzie mogło trwać do 180 dni?Czy jest juz za pozno jak mam wypowiedzenie

#9 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:01

dodam,ze nie byłam na l4,zwolnienie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem,bede sie odwolywac do sadu pracy,ale to juz osobny temat.Interesuje mnie czy jak zaniose l4 w poniedzialek,czy bedzie ono honorowanen jak juz mam wypowiedzenie,czy jest za pozno

#10 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:05

nie wiem co masz na myśli?od kiedy masz zwolnienie i kiedy wystawione ? lekarz psychiatra może wystawiać zwolnienia wstecz nie tylko 3 dni ale i dłużej.Jest ono normalnie płacone.W okresie wypowiedzenia jak najbardziej można chorować, nie przerywa ono biegu wypowiedzenia.Po zakończeniu stosunku pracy będzie dalej płacone ale już przez ZUS

#11 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:11

zwolnienie mam od dzis.I chodzi mi o to,czy mogę chorować jak już dostalam wypowiedzenie( wypowiedzenie konczy sie 15.11.08)Więc jesli zaniose to l4,i bede kontynuować przypuszczalnie przez 180 dni,czy Zus bedzie mi wyplacal zasilek chorobowy,i ile on wynosi(jest to uzaleznione od pensji?)Pozdrawiam i dzieki

#12 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:20

aa i jeszcze .Wypowiedzenie tez dzis dostalam..i poszłam do lekarza po l4

#13 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:26

A najlepiej to jakbys mi podał nr tel do siebie,wytłumacze o co chodzi.Tak bedzie prościej,pozdrawiam

#14 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:30

Wypowiedzenie jest więc skuteczne. Od jutra bedziesz miała płacone za chorobowe(jeśli nie brałaś w tym roku to najpierw wynagrodzenie chorobowe potem zasiłek z ZUS. Od 16.11 będzie Ci płacił ZUS. Zasiłek wynosi 80 % podstawy liczonej jako średnia z 12 m-cy.

#15 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 21:48

Dziękuje Ci bardzo za info,pozdrawiam

#16 Guest_viwalci

Guest_viwalci
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 10:18

A ja mam pytanie troszkę inne...okres mojego 3-msc. wypowiedzenia kończy się z dniem 30 listopada , od dnia 28.listopada poddałem się chorobie i mam L4 na 2- tygodnie. Gdzie wysłać L4 do byłego pracodawcy ? - kiedy dojdzie a będzie to już pewnie w grudniu nie będę oficjalnie pracownikiem. Czy zanieść do ZUS ? A co również z następnym zwolnieniem które prawdopodobnie będzie od 11 grudnia dalej ?Miałem jeszcze pytanie dotyczące chorobowego ale wywnioskowałem z postów wyżej że liczona jest średnia z 12msc. czyli 80% wypłat z tego okresu. ale dopiero po trwającej chorobie dłuższej niż 30 dni - może ktoś to również potwierdzić.z góry bardzo dziękuje fachowcą za odp.pzdr. viwaldi

#17 Guest_viwaldi

Guest_viwaldi
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 10:27

a i jeszcze jedno pytanie bo rozumiem że max. można chorować 182 dni. czy jeżeli byłem chory już w tym roku - tzn. złamana ręka po urlopie w górach w styczniu przerwa była 1,5 msc. to ten czas 182 dni się skraca o to chorobowe ?pzdr. viwalid

#18 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 10:36

Zwolnienie od 28 .11.2008 dostarczasz do byłego zakładu pracy,a następne do ZUS.Podstawą do naliczenia zasiłku jest okres 12-tu m-cy wstecz,przed m-cem rozpoczęcia chorobowego.

#19 Guest_viwaldi

Guest_viwaldi
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 11:46

wszystko ok ale nie wydaj mi się że po ustaniu stosunku pracy podstawą jest okres 12 msc. przed m-cem rozpoczęcia chorobowego. Koleżanka dostała taką informacje na piśmie z Zus : W myśl ustawy Zus odpowiedział cytuję z pisma : Mając na uwadze art. 46 z dnia 25 czerwca 1999roku. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego Pani za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego( zatrudnienia ) podlega ograniczeniu do 100% przeciętnego wynagrodzenia.tzn że jak ktoś teoretycznie zarabiał 4000zł. przez 12 msc. to nie otrzyma chorobowego liczonego od tej kwoty tylko ok średniej krajowej .pzdr. viwaldi

#20 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 13:01

Zgadza się viwaldi.Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych