Skocz do zawartości

Ciąża na wypowiedzeniu... jak to jest?

wróć do serwisu Kadry 120 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 11:26

macierzyński wypłaca ZUS

#22 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 11:29

Witam mam pytanie: okres wypowiedzenia w pracy miałam 3 miesiące(trwał do 30 listopada), później poszłam na chorobowe(zaczęłam je od 30 listopada), po miesięcznym chorowaniu okazało się że jestem w ciąży.Zwolnienie ciążowe dostarczyłam do Zus-u, co miesiąc dostaję pieniążki z Zus-u. Moje pytanie brzmi: czy należy mi się zasiłek macierzyński? jak tak to na jaki okres(ile tygodni). dziękuję i pozdrawiam!

#23 Guest_milena

Guest_milena
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2010 - 21:14

Nawet jak sie zajdzie w ciaze na wypowiedzeniu nawet w ciagu dwoch tygodni od ustania stosunku pracy pracodawca ma obowiazek przywrocic do pracy. Uwaga nowy przepis po powrocie z macierzynskiego wracamy na 7/8 etatu i pracodawca nie moze nas zwolnic przez rok. (to fajne dla osob ktorym umowe wypowiedziano) no albo idziemy na wychowawczy max 3 lata ale wtedy bez wynagrodzenia.

#24 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 16:06

Nie rozumiem tego, że nawet jak się zajdzie w ciążę w ciągu dwóch tygodni od ustania stosunku pracy to też musi przywrócić pracodawca do pracy? Gdzie to tym mowa w KP bo wertuję i nie mogę znaleźć.Mam jeszcze pytanie, jeżeli np. mam wypowiedzenie złożone mi 30 kwietnia czyli stosunek pracy wygasa 31 maja. Załóżmy 29 maja rozchoruję się i pójdę na zwolnienie lekarskie na dwa tygodnie, to czy pracodawca dalej mi musi płacić mimo, że już jest czerwiec kiedy jestem na zwolnieniu?I czy jeżeli wtedy zajdę w ciążę to musi mnie przywrócić do pracy?

#25 Guest_hi

Guest_hi
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 16:10

Jeśli zwolnienie będzie przypadało na okres ciąży - pracodawca przywraca do pracy, w innym przypadku płaci do końca umowy a resztę ZUS

#26 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 16:38

Ewa, milena w swoim komentarzu podała błędną informację. Mianowicie, pracodawca przywróci do pracy wtedy, gdy pracownica w momencie wypowiedzenia nie była jeszcze w ciąży albo nie wiedziała o swoim stanie - natomiast była w ciąży w terminie rozwiązania umowy. Po rozwiązaniu umowy, jak zajdzie w ciążę, pracodawca nie przywraca do pracy.

#27 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2010 - 22:18

No właśnie, wszystko jasne. Jeszcze jedno pytanie.Załóżmy, że ja sama wypowiadam umowę 1 czerwca ale że wypowiedzenie liczy się od ostatniego dnia miesiąca to stosunek pracy trwa do 31 lipca. I załóżmy, że w połowie lipca zachodzę w ciążę tak więc 31 lipca jestem już w ciąży, czy wtedy, mimo, że sama wypowiedziałam umowę 1 czerwca i co więcej w momencie wypowiedzenie nie byłam w ciąży - mogę wnieść o anulowanie wypowiedzenia ze względu na to, że w dniu wygaśnięcia stosunku pracy jestem w ciąży?Dzięki z góry za odpowiedź, wydaje mi się, że tak ale pewności nie mam.

#28 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 19 maj 2010 - 17:10

Ewo ja mam takie samo pytanie jak ty i tez bym chciała znać odpowiedz.

#29 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 10:28

WitamJestem na okresie wypowiedzenia (3miesięcznym), dowiedziałam się, że jestem w ciąży - czy pracodawca musi przywrócić mnie do pracy?, czy musi to być w farmie pisemnej?, czy po macierzyńskim wracam normalnie do pracy? Jak macie jakiś przepis prawny to proszę o podanie.Z góry dziękuję za odpowiedź ;-)

#30 Guest_kika

Guest_kika
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2010 - 15:49

Witamja dostałam wypowiedzenie w lutym a w ostatnim dniu wypowiedzenia dowiedziałam się, że jestem w ciążymiałam rozprawę w sądzie pracy i sędzina powiedziała,że pracodawca nie musi przywrócić mnie do pracy :-(ponieważ w dniu podpisania wypowiedzenia nie byłam w ciążyi nie przywrócono mnie do pracy :-(

#31 Guest_felcia

Guest_felcia
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2010 - 23:54

kika! odwołuj sie od wyroku, a sedzina do ksiązek!!!1

#32 Guest_FIONA

Guest_FIONA
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2010 - 00:51

kika - jaki sąd coś takiego wymyślił ??może na jakiś starych przepisach ??

#33 Guest_kasiulec

Guest_kasiulec
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2010 - 22:03

jeżeli po otrzymaniu wypowiedzenia ustnego po trzech dniach zajde w ciaze to pracodawca moze mnie zwolnic, albo jak bym poszla na chorobowe to jak długo moge byc na chorobowym a wypowiedzenie dostalam poltoratygodniowe

#34 Guest_HANIA

Guest_HANIA
  • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 17:36

MAM PYTANIE MIALAM UMOWE O PRACE N OKRES 1 ROKU ZAKŁAD PRACY WYPOWIEDZIAŁ MI JA PO UPLYWIE 2 MIESIECY ODEBRAŁAM JUZ SWIADECTWO PRACY MINEŁY 3 TYGODNIE A JA DOWIADUJE SIE ZE BEDE MIAŁA DZIECKO ZASZŁAM W CIAZE GDY BYŁAM NA 2 TYGODNIOWYM WYPOWIEDZENIU JAKIE MAM PRAWA , I CO POWINNAM TERAZ ZROBIC

#35 Guest_renia

Guest_renia
  • Goście

Napisano 28 listopad 2010 - 11:12

witam.dostałam trzymiesięczne wypowiedzenie z pracy okazuje się że jestem w ciąży czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie do pracy???co zrobić jeśli będzie stwarzać problemy???

#36 Guest_smutna

Guest_smutna
  • Goście

Napisano 28 listopad 2010 - 12:58

Niedawno dowiedziałam się że zostane zwolniona z pracy.Jestem zatrudniona na czas nieokreślony,obowiązuje mnie okres 3msc.wypowiedzenia.Co w sytułacji gdy zajde w ciąże będąc już w okresie wypowiedzenia???Czy pracodawca ma obowiązek cofnąć wypowiedzenie i co ja wtedy powinnam zrobi,aby tak się stało???

#37 Guest_darx16

Guest_darx16
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2012 - 18:21

Witam Chciałabym sie poradzić Mam umowę na czas nieokreślony pracuje 8 lat.Dostałam wypowiedzenie o pracę obowiązuje mnie okres 3msc wypowiedzenia czy należy mi się jakaś odprawa?I co by się stało jeśli bym w ciągu tych 3 miesięcy zaszła w Ciążę proszę o radę.

#38 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2013 - 11:54

Ciąża na wypowiedzeniu - co robi pracodawca?

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w okresie ciąży pracownicy. Pracownica jest objęta ochroną trwałości zatrudnienia od pierwszego dnia ciąży. Okres wypowiedzenia, w którym pracownik najczęściej dalej wykonuje swoje obowiązki, jest w takim wypadku normalnym okresem zatrudnienia, w którym obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy.

W tej kwestii wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95 stwierdzając, że Wynikający z Kodeksu pracy zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. 

Wobec faktu, że umowa o pracę rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia, do czasu jej rozwiązania, czyli de facto do dnia, w którym upłynie okres wypowiedzenia, nie jest możliwe wypowiedzenie umowy.

W przypadku, gdy pracownica poinformuje pracodawcę o swojej ciąży, jest on zobowiązany do:• cofnięcia swojego oświadczenia o wypowiedzeniu (chyba że wypowiedzenie złożyła pracownica, wówczas to ona musi cofnąć swoje oświadczenie);• przywrócić pracownicę do pracy na poprzednim stanowisku.

Kiedy już pracownica zostanie przywrócona do pracy należy pamiętać, że oczywiście nadal zostaje ona pod ochroną przed zwolnieniem, Powyższe nie wyklucza zwolnienia pracownicy w ciąży w trybie dyscyplinarnym, czyli bez wypowiedzenia, z winy pracownicy.

#39 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 20 czerwiec 2013 - 11:58

Jeżeli w dniu porodu będziesz w stanie zatrudnienia będziesz miała wypłacany macierzyński

#40 teflonowa

teflonowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 16 marzec 2014 - 11:44

witam,

załóżmy że jest taka sytuacja. pracuje na umowe o prace na czas określony, przypuśćmy umowa na 4 lata, ale zakład pracy przyjął zbyt dużo osób na otwarcie i po 3 miesiącach musi się kogoś pozbyć. przypuśćmy, że zostaje zwolniona z 2 tyg. okresem wypowiedzenia.Czy miałabym jakieś prawa jeśli już sie skończył okres wypowiedzenia, a lekarz stwierdziłby, ze zaszłam w ciąże w okresie wypowiedzenia lub nawet przed, a dowiedziałabym sie o tym dopiero miesiąc po pożegnaniu się z pracodawcą? czyli de facto w ciąży byłam jeszcze pracując, lub na etapie wypowiedzenia, nie wiedząc o tym, ale dopiero złe samopoczucie i badania stwierdziłyby ciążę po pożegnaniu się z pracodawcą. prosze o odpis.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych