Skocz do zawartości

L4 z zapisem chory może chodzic

wróć do serwisu Kadry 127 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_raf

Guest_raf
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2006 - 20:25

Proszę o odpowiedz na pytanie co oznacza wpis na L4 "chory może chodzic"

#2 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2006 - 20:33

To oznacza, że w trakcie zwolnienia lekarskiego (w razie kontroli) osoba będąca na zwolnieniu lekarskim nie musi byc cały czas w domu może wychodzić z domu. Na przykład: masz złamaną rękę - możesz chodzić ale nie możesz pracować, masz zapalenie spojówek to tez możesz chodzić, ale nie możesz pracowć itp.

#3 Guest_wwww

Guest_wwww
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2006 - 14:00

w L-4 może chodzić oznacza że może chodzić w życiowych potrzebach,do lekarza na badania, w sprawach fizjologicznych gdy nie ma w domu łazienki, po najpotrzbniejsze zakupy do najbiższego sklapu, jeśli nie ma innej osoby w domu która by tego za nią nie zrobiła.W przypadku kontroli każdą nieobecność należy udokumentować.

#4 Guest_Majka

Guest_Majka
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2006 - 02:12

Znaczy to, że jeżeli przyjdzie kontrola do domu to nie ponosisz konsekwencji jeżeli Cię nie zastaną w domu.. możesz wychodzić z domu po zakupy, do lekarza, apteki.. wytłumaczeń jest wiele.. i nie musisz tego dokumentować.. weźmiesz zaświadczenie z apteki? he he bzdura... pozdrawiam...

#5 Guest_wwww

Guest_wwww
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2006 - 11:39

Majko czytaj uważnie ,każdą nieobecność trzeba udokumentować i to komisja wnioskuje o uznanie takiej nieobecności lub nie, znam przypadki gdzie pracownik miał zabrane wynagrodzenie za cały okres zwolnienia lekarskiego, a następne pomniejszone i mimo odwołania ZUS nie uwzględnił jego racji.NIe jest to też powód do radości bo nic przyjemnego kontrolować i jeszcze bardziej wątpliwą radością być kontrolowanym. Pozdrawiam .Majko ppoczytaj przepisów zapewne uzupełnia Twoje wiadomości.

#6 Guest_ANDRZEJ

Guest_ANDRZEJ
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2011 - 15:17

MAM TAKIE PYTANIE PO MAM L4 ZE MOGE CHODZIC I CZY MOGE ISC SOBIE NA STADION NA ZUZLE?

#7 Guest_ANDRZEJ

Guest_ANDRZEJ
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2011 - 15:21

mam takie pytanie mam L4 ze moge chodzic, i czy moge sobie wyjsc z domu na zawody ligowe na żużlu, i czy cos pracodawca może mi za to zrobic jak mnie zobaczy na stadionie?

#8 Guest_ewcyk

Guest_ewcyk
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2011 - 19:19

praktycznie nic.

#9 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 11:57

W jaki sposób ZUS lub pracodawca może kontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu L4? Czego oczekuje się od pracownika, który otrzymał zwolnienie z zaznaczeniem "może chodzić"?

#10 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 19 czerwiec 2013 - 12:02

Odpowiedź masz wyżej od www.

CARPE DIEM!

#11 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 19 czerwiec 2013 - 12:02

W jaki sposób ZUS lub pracodawca może kontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu L4?

ZUS może wezwać do stawienia się na kontroli u lekarza orzecznika ZUS, natomiast pracodawca - najzwyczajniej w świecie, może pracownika odwiedzić i sprawdzić czy wykorzystuje on zwoln.lek. zgodnie z przeznaczeniem - czyli dokładając wszelkich starań aby powrócić do zdrowia;

Czego oczekuje się od pracownika, który otrzymał zwolnienie z zaznaczeniem "może chodzić"?

przede wszystkim tego, że przebywając na zwoln.lek. będzie on starał się powrócić do zdrowia - a nie wykorzystywał ten czas np. na pracę w konkurencyjnej firmie ;)

"chodzić" taki pracownik może np. do lekarza bądź apteki, ewentualnie - jeśli mieszka sam i nie ma nikogo kto mógłby go w tym wyręczyć- do sklepu spożywczego po tzw. art.pierwszej potrzeby... z pewnością adnotacja "może chodzić" na ZLA nie oznacza, że taki pracownik może udać sie na szalone wielogodzinne zakupy do centrum handlowego ;)

#12 Guest_maciass16

Guest_maciass16
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2013 - 13:04

jak lekarz  dawał pielegniarka od kiedy do kiedy mam miec zwolnienie to jeszcze pod spodem bylo napisane m46. co to oznacza? i czy moge wychodzic z domu czy nie?

#13 Guest_maciass16

Guest_maciass16
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2013 - 13:06

jak lekarz  dawał pielegniarka od kiedy do kiedy mam miec zwolnienie to jeszcze pod spodem bylo napisane m46. co to oznacza? i czy moge wychodzic z domu czy nie?

tz chodzilo mi o te ze jak lekarz napisal i dal pielegniarce zeby ona wypisala kiedy mam miec to zwolnienie

#14 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 605 postów

Napisano 21 wrzesień 2013 - 21:10

Najlepiej jakbyście zwolnienia brali naprawde wtedy kiedy jesteście chorzy, jak czytam wpis z zapytaniem czy na zwolnieniu lekarskim mogę iśc na żużel to autora powiesiłbym na miejscu bez wahania!

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#15 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 11 marzec 2014 - 16:04

Przeczytałam wszystkie posty, ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie.

Otóż mój mąż jest po zawale. Lekarz zaleca chodzenie, pływanie, jazdę na rowerze jako normalną rechabilitację. Siedzenie w domu jest w tym przypadku wręcz szkodliwe dla zdrowia. Jak to się ma do tego, co wcześniej przeczytałam?

Czy  w tym przypadku adnotacja na zwolnieniu nie brzmiałaby lepiej: "chory powinien chodzić" ?

#16 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 09:44

Czy  w tym przypadku adnotacja na zwolnieniu nie brzmiałaby lepiej: "chory powinien chodzić" ?

druk ZUS ZLA w pkcie 15. - wskazania lekarskie - przewiduje tylko 2 możliwości:

- 1 - oznaczającą, że osoba której wystawione jest zaświadczenie, powinna leżeć,

oraz 

- 2 - oznaczającą, że osoba której wystawione jest zaświadczenie, może chodzić.

w opisanym przez Ciebie przypadku - jeśli lekarz zalecił ruch, z pewnością jest wpisana w tym pkcie "2";

#17 Guest_A.

Guest_A.
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 11:28

Witam, mam pytanie.

dostałam zwolnienie lekarskie z adnotacja ze mogę chodzić, chodzi po prostu o to że nie będę mogła chwilowo pracować zawodowo ze wg na kręgosłup (jestem po wypadku samochodowym)

mieszkam 20 km od większego miasta gdzie moje dzieci uczęszczają do szkoły i przedszkola. Czy mogę dzieci zawozić do szkoły i je odbierać?  Składając zwolnienie do ZUSu pani kpiącą mi oświadczyła że mogę iść na rehabilitacje i do lekarza a nie dzieci wozić :/  (wiec dzieci muszą rzucić szkołę Dołączona grafika

Na następny dzień zadzwoniłam i dostałam informacje że nie będzie problemu  bo ja nie mogę wykonywać w tym czasie zarobkowej pracy...  no i bądź tu mądrym Dołączona grafika

pomóżcie... czy są jakieś konkretne art na tą sytuacje, żebym podczas kontroli nie została z ręką w nocniku Dołączona grafika

#18 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 21:25

Witam. Mam pytanie. Czy będąc na l-4 dwójce mogę pojechać do szpitala odebrać żonę i córkę.

Miałem niedawno kontrolę  z pracy i żądają wyjaśnień czemu mnie nie było w domu. Czy mogą wyciągnąć jakieś konsekwencje?

pozdrawiam

#19 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8146 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 06:37

"Adnotacja na zwolnieniu lekarskim, że "pacjent może chodzić" nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszania się po mieszkaniu, udania się na zabieg czy kontrolę lekarską. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01"

konsekwencje - tracisz prawo do zasiłku

przeczytaj (str 6)

http://www.zus.pl/pl...la zwolnien.pdf

#20 Guest_tomek

Guest_tomek
  • Goście

Napisano 09 maj 2014 - 10:27

Witam. A czy np. mogę udać się na sprawę do Sądu jako powód?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych