Skocz do zawartości

Zdjęcie

L4 po ustaniu zatrudnienia a wizyta u lekarza NFZ

wróć do serwisu Kadry 52 odpowiedzi w tym temacie

#1 drzyzga

drzyzga

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 maj 2013 - 15:19

Witammam pytanie czy będąc na L4 jest to mój drugi mieisąc po rozwiazaniu umowy przez pracodawce moge isc do lekarza NFZ ? czy nie jestem wogole ubzepieczona ? Moja ostatia wypłata ( za kilka dni L4) z zakładu pracy była 10 maja wiec zus bedą płacili 15 czerwca. prosze o pomoc

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11177 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 maj 2013 - 21:09

W trakcie choroby po ustaniu zatrudnienia jesteś ubezpieczona i masz prawo do korzystania z opieki medycznej.
Skąd wiesz, że 15 czerwca ZUS wypłaci ci zasiłek chorobowy ? Przecież to nie zależy od tego kiedy pracodawca płacił ci wynagrodzenie chorobowe czy pensję.

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 maj 2013 - 15:32

Po ustaniu zatrudnienia przez cały okres choroby jesteś objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z ramienia ZUS. Natomiast co do wypłaty zasiłku chorobowego ZUS nie wypłaca regularnie takiego zasiłku.Na dokonanie takiej wypłaty ma 30 dni od momentu uzyskania dokumentów i ZLA . Czasami jest to dłużej.

#4 Guest_Emi

Guest_Emi
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2013 - 13:31

witam,

mam pytanie czy w związku z tym iż jestem ubepieczona z ramienia zus przez okres trwania choroby po ustaniu zatrudnienia to jest mi potrzebne jakiś zaświadczenie z Zus- u aby móc iść do innego lekarza??

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 lipiec 2013 - 13:40

Obecnie działa system e-wuś ,powinnaś być  uwidoczniona  w systemie osób podlegających pod ubezpieczenie  zdrowotne,w razie problemów możesz zgłosić się do ZUS po stosowne zaświadczenie .Możesz korzystać z pomocy lekarzy różnych specjalności.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11177 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 lipiec 2013 - 21:59

[font="'courier new', courier, monospace;"]dodam, że w razie problemu możesz napisać oświadczenie, że jesteś ubezpieczona, i ono musi wystarczyć do wizyty u lekarza[/font]

#7 Guest_Emi

Guest_Emi
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 15:48

witam,

dziekuję bardzo za odpowiedzi:),

a prosze mi jeszcze podpowiedzieć co w przypadku jak zaszłam w ciąże w trakcie trwania zwolnienia czy teraz moge przejść na zwolnienie od ginekologa i czy po porodzie należy mi się urlop macieżyński? czy już niestety nie:(

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11177 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 lipiec 2013 - 21:51

[font="'courier new', courier, monospace;"]jeśli jesteś chora, to nie ma znaczenia od jakiego lekarza będziesz miała zwolnienie /ciąża to nie choroba/[/font]

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4308 postów

Napisano 04 lipiec 2013 - 07:48

Urlop macierzyński po ustaniu zatrudnienia w tym przypadku nie należy ci się

#10 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2013 - 13:20

Witam mam pytanie,skonczylo mi sie zwolnienie po utracie zatrudnienia czy podlegam jeszcze pod jakies ubezpieczenie abym mogla isc do lekarza?Zwolnienie skonczylo mi sie 13-tego grudnia.Bardzo prosze o pomoc.

#11 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 20 grudzień 2013 - 13:31

Po ustaniu stosunku pracy masz prawo jeszcze do 30 dni ubezpieczenia zdrowotnego. Potem najlepiej i najszybszym sposobem na bezpłatne leczenie jest rejestracja w powiatowym Urzędzie Pracy. Jako osoba bezrobotna zarejestrowana podlegać będziesz ubezpieczeniu zdrowotnemu. I nie będzie miało znaczenia w tym przypadku czy będziesz posiadać prawo do zasiłku dla bezrobotnych czy nie.Podstawa prawna:- ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 26 listopada 2004 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. z 2004 r., Nr 262, poz. 2607 z późn. zm.).

#12 figiw

figiw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 luty 2014 - 17:25

witam

Mam pytanko bo jestem juz miesiac chory na l4 po ustaniu stosunku pracy i z tego co mi wiadomo to od tego czasu jest jeszcze wazne ubezpieczenie 30dni (od ustania stosunku pracy) i czy przy nastepnej wizycie u lekarza się dostane? aby ew. przedluzyl mi l4 czy bede musial jakieś oswiadczenie podpisac w rejestracji zeby sie dostac do tego lekarza (bo u nich w systemie ewuś może być już na czerwono)?

Z gory dziekuje za pomoc

#13 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6973 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 20 luty 2014 - 18:21

art. 67 ustawy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

A czy ktoś z członków rodziny nie może Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

#14 figiw

figiw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 luty 2014 - 18:38

Tak, jedno z rodziców może w ZUS'ie...czyli rozumiem że koniecznie trzeba zgłosić oraz zapewne jeszcze wysłać Z-10 do ZUS'u (bo Z-3 już była firma wyśle wraz z l4)

#15 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6973 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 20 luty 2014 - 19:04

Zgadza się

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4308 postów

Napisano 20 luty 2014 - 20:43

No ale chyba rodzice nie mogą cię zgłosićdo ubezpieczenia jako członka rodziny bo chyba już nie jesteś uczniem lub studentem.

Po rozwiązaniu stosunku pracy podlegasz ubezpieczeniu jeszcze 30 dni, a skoro chorujesz podlegasz ubezpieczeniu przez cały czas trwania choroby.

#17 figiw

figiw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 luty 2014 - 21:52

dzięki za info.

No ale chyba rodzice nie mogą cię zgłosićdo ubezpieczenia jako członka rodziny bo chyba już nie jesteś uczniem lub studentem.

Miałem status, teraz mam jedynie ważna legitymacje. Czy w takim wypadku też można?

Po rozwiązaniu stosunku pracy podlegasz ubezpieczeniu jeszcze 30 dni, a skoro chorujesz podlegasz ubezpieczeniu przez cały czas trwania choroby.

Do 182 dni można mieć ciągłość z tym że 30 dni już właśnie teraz mineło i już przy następnej wizycie (albo jeszcze kolejnej) u lekarza żeby się zapisać do niego mogą mnie prosić o ubezpieczenie i wtedy nie wiem..

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4308 postów

Napisano 21 luty 2014 - 08:21

"Miałem status, teraz mam jedynie ważna legitymacje. Czy w takim wypadku też można?" - nie rozumiem, jaki miałeś status, jaką masz ważną legitymację (legitymacje są różne)?

Tak jak napisała wyżej- przez cały  czas trwania zwolnienia/zwolnień jesteś ubezpieczony.

Możesz otrzymać zaświadczenie z ZUS potwierdzający ubezpieczenie.

W przychodni chyba wiedzą, że byłeś u nich i miałeś zwolnienie lekarskie, a teraz będzie kontynuacja, wypełnij oświadczenie, że podlegasz ubezpieczeniu.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2014 - 08:53

czy ktoś spotkała się z problemem dostarczenia zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania zawieszenia w czynnościach słuzbowych przez prokuraturę (najpierw zawieszenie, a po kilkunastu dniach zwolnienie) w okresie zawieszenia nie przysługuje wynagrodzenia za pracę, bo zabroniono jej świadczyć - co wynagrodzeniem chorobowym? Ni nie mogę znaleść....

#20 figiw

figiw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 22 luty 2014 - 23:27

status ucznia miałem i została sama ważna legitymacja ale juz jestem dopisany  w ZUS takze powinno byc wszystko ok przy wizycie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych