Skocz do zawartości


Zdjęcie

Do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy


wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wiśnia

Wiśnia

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 36 postów

Napisano 22 maj 2013 - 14:09

Do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy?Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Czy dotyczy to również sytuacji, gdy umowy te separuje umowa zlecenia?Pracownik był zatrudniony od czerwca 2011 r. do końca sierpnia 2011 r. na umowę o pracę na okres próbny. Następnie bezpośrednio po tej umowie podpisano umowę na czas określony -1 rok. Później miesiąc pracował na podstawie umowy zlecenie (do końca listopada 2012 r.). Potem znowu został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony- 1 rok. Czy pracodawca mógł wystawić zbiorcze świadectwo pracy za cały ten okres? Czy powinien zrobić to po każdej umowie?Drugie pytanie, czy pracodawca może przesłać świadectwo pracy do pracownika kurierem?

#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 22 maj 2013 - 14:13

1. Nie2. Nie, powinien to zobic po umowie na czas probny i na czas oreslony przed zawarciem umowy zlecenia3. tak

#3 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 maj 2013 - 14:17

W tym przypadku świadectwo pracy powinno być wydane przed podpisaniem umowy zlecenia,ponieważ stosunek pracy się zakończył ,nie został kontynuowany ,przecież umowa cywilno prawna nie jest stosunkiem pracy.Skoro świadectwo pracy nie było wydane , możesz wpisać wszystkie okresy zatrudnienia do świadectwa pracy wystawianego obecnie.Świadectwo możesz wysłać kurierem ,ważne jest potwierdzenie wysłania przesyłki.

#4 Wiśnia

Wiśnia

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 36 postów

Napisano 22 maj 2013 - 14:25

dziękuję, a gdyby nie było umowy zlecenia tylko miesiąc przerwy też nie mógłby wystawić jednego zbiorczego świadectwa pracy? jaka jest dopuszczalna przerwa między poszczególnymi umowami?

pytałam o kuriera, gdyż w ustawie jest napisane:

Jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w terminie wynikającym z § 1a oraz z art. 97 § 12 i 13 Kodeksu pracy nie jest możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób.

#5 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516212 postów

Napisano 23 maj 2013 - 14:54

Do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy ?

Obowiązek wydania przez pracodawcę świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy uzależniony jest od rodzaju umów. Dotyczy tylko umów terminowych w postaci: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy należy wydać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy (nowy art. 97 § 12 Kodeksu pracy). Nowelizacja nie dotyczy umowy na czas nieokreślony. Po zakończeniu takiej umowy pracodawca zawsze będzie zobowiązany wydać świadectwo pracy.

Nowe przepisy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę co najmniej w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jeżeli w tym dniu trwała kolejna umowa o pracę będąca jedną z umów terminowych, stosuje się stare przepisy.

Polecamy artykuły:

Nowe zasady wydawania świadectwa pracy
Zbiorcze świadectwa pracy
Jak wydawać świadectwa pracy po zmianie przepisów

#6 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 23 maj 2013 - 17:51

dziękuję, a gdyby nie było umowy zlecenia tylko miesiąc przerwy też nie mógłby wystawić jednego zbiorczego świadectwa pracy? jaka jest dopuszczalna przerwa między poszczególnymi umowami?

pytałam o kuriera, gdyż w ustawie jest napisane:

Jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w terminie wynikającym z § 1a oraz z art. 97 § 12 i 13 Kodeksu pracy nie jest możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób.

Doręcza w inny sposób=kurier

#7 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 14:46

Minął dzień rozwiązania stosunku pracy i nie wydałem świadectwa pracy. Co mam zrobić? Czy pracownik może pociągnąć mnie do odpowiedzialności? Czy grozi mi jakaś grzywna? Proszę o pomoc...

#8 Guest_Róża

Guest_Róża
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 14:51

a czy mogę wiedzieć, ile dni minęło od rozwiązania stosunku pracy? to ważne z punktu widzenia tematu do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy

#9 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 15:00

2 dni

#10 Guest_Róża

Guest_Róża
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 15:03

Do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy? Masz na to jeszcze 5 dni Dołączona grafika

Przewiduje się takie rozwiązanie -> Jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe (co pracodawca powinien uprawdopodobnić), pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza go w inny sposób.

Jeśli chodzi o odszkodowanie w związku z nie wydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy, przepis art. 99 kodeksu pracy przewiduje możliwość wystąpienia do sądu pracy z pozwem o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia maksymalnie za czas 6 tygodni.

W wyniku nowelizacji kodeksu pracy, od dnia 21 marca 2011r., pracodawca nie musi zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie.

Zwolnienie z obowiązku każdorazowego wydania świadectwa pracy dotyczy zakończenia umów terminowych: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, jeżeli pracownik będzie ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy takiemu pracownikowi dopiero z upływem 24 miesięcy licząc od zawarcia pierwszej z tych umów. Między tymi umowami mogą wystąpić przerwy. Pracodawca ma także obowiązek wydać świadectwo pracy po każdej z tych umów, jeżeli pracownik tego zażąda.

#11 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2013 - 14:51

Witam! Mam pytanie do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy?- pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo od marca 2011 r. do czerwca 2011 r.- następnie od czerwca 2011 do czerwca 2013 pracował na podstawie umowy na czas określony- do dnia dzisiejszego zatrudniony jest na podstawie umowy na czas określonyDo kiedy w związku z tym mam wystawić świadectwo pracy?

#12 Eni

Eni

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 03 czerwiec 2013 - 14:58

jeśli umowy w czerwcu 2011 następowały bezpośrednio po sobie - i nie było wówczas wydane świad. pracy za pierwszą umowę, to moim zdaniem świad. pracy należało wystawić w marcu 2013 - po 24 m-cach zatrudnienia tej osoby;

#13 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 czerwiec 2013 - 15:02

Nowelizacja ustawy obowiązuje od marca 2011 roku, więc te umowy obowiązuje.Świadectwo pracy powinno być wydane po zakończonej umowie w czerwcu 2013 roku.Świadectwo pracy wystawiamy zawsze do zakończonych umów o pracę,chyba,że pracownik zwróci się o wcześniejsze wystawienie ,wtedy masz 7 dni na wystawienie takiego świadectwa.

#14 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 10:59

Do kiedy trzeba wydać świadectwo pracy jak umowa trwała do 31 maja? Mogę w ogóle jeszcze dziś?

#15 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 11:08

Jeżeli jeszcze nie wystawiłaś świadectwa musisz to zrobić z datą dzisiejszą.data wystawienia.Poprawniej by było zrobic to wczoraj / pierwszy dzień pracujący po rozwiązaniu umowy o pracę/ , ale Kodeks Pracy dopuszcza możliwość wystawienia takiego świadectwa do 7 dni.Pamiętaj o wpisaniu wykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub wypłaconego ekwiwalentu tylko za bieżący rok.

#16 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 czerwiec 2013 - 11:29

Wystawiaj jak najszybciej.

#17 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 11:52

Dobrze. Bardzo dziękuję za szybką pomoc! Będę tu częściej zaglądać Dołączona grafika)

#18 Beatrycze

Beatrycze

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 15:24

Polecam artykuły ze strony radapracownikow pl, zakładka ŚWIADECTWO PRACY



#19 Guest_lilly

Guest_lilly
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2014 - 06:27

Ile dni ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu? Wspomnę iż chodzi o umowę zlecenie. I czy pracodawca ma prawo wstrzymać wypłatę wynagrodzenia do czasu podpisania rachunku?

#20 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 styczeń 2014 - 12:01

Wynagrodzenie należne z umowy zlecenia wypłacamy na podstawie wystawionego rachunku przez zleceniobiorcę.Wystawiony rachunek podpisuje zleceniobiorca w dwóch miejscach.Możesz wypłacić należne wynagrodzenie jeżeli rachunek jest podpisany,a niepotwierdzony jest odbiór kwoty jeżeli przelewasz kwotę na konto bankowe(to jest potwierdzenie zapłaty za tą umowę). Zaświadczenie zapewne potrzebne jest do Urzędu Pracy więc nie należy zwlekać z wystawieniem.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy