Skocz do zawartości


Zdjęcie

umowa o dzieło - ile i na jak długo?


wróć do serwisu Księgowość 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 MAGDALENA1987

MAGDALENA1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaPL

Napisano 22 maj 2013 - 09:43

Słuchajcie, na jak długo można zawrzeć umowę o dzieło? I jeśli taka umowa jest zawarta np. na pół roku, to czy po jej zakończeniu można zawrzeć kolejną umowę o dzieło z osobą fizyczną?Ile takich umów (po sobie następujących) można zawrzeć z daną osobą?Proszę o pomoc:)

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 22 maj 2013 - 09:52

Witaj!Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną regulowaną przez kodeks cywilny nie kodeks pracy. Uregulowana jest w art. 627 - 646 KC. Wedle przepisów :"Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia"Umowa dotyczy wykonania określonej pracy (dzieła) po której ukończeniu wygasa - można określić termin który będzie potrzebny do wykonania dzieła który faktycznie jest potrzebny do jego wykonania jak również termin przystąpienia do prac i oddania dzieła - przepisy nie normują minimalnego ani maksymalnego czasu - bo jest to zależne od samego charakteru przedsięwzięcia nie należy jednak z nim przesadzać ponieważw świetle obowiązujących przepisów niedopuszczalnym jest zastępowanie umowami cywilnymi faktycznego stosunku pracy - za to grożą kary mnie mówiąc już o tym, iż pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie stosunku pracy.Jako, że jest to umowa regulowana przez kc nie ma tu również skutku w postaci zawarcia 3ciej umowy na czas nieokreślony (domyślam się ze o to chodziło w twoim pytaniu.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.


#3 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8136 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 maj 2013 - 10:09

Słuchajcie, na jak długo można zawrzeć umowę o dzieło? I jeśli taka umowa jest zawarta np. na pół roku, to czy po jej zakończeniu można zawrzeć kolejną umowę o dzieło z osobą fizyczną?Ile takich umów (po sobie następujących) można zawrzeć z daną osobą?Proszę o pomoc:)

Umowa o dzieło jest umową cywilno prawną ,nie ma regulacji prawnych co do ilości zawieranych umów oraz okresu jej trwania.Należy tylko pamiętać ,żeby właściwie zakwalifikować taką umowę a rezultatem musi być wykonane dzieło.Na przykład praca przy wyrobie porcelany nie jest dziełem natomiast wykonanie np. wazonu jest dziełem.

#4 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 maj 2013 - 10:44

umowa o dzieło jest umową efektu, a nie działania jak umowa zlecenie, więc jej wynikiem musi byc określone "dzieło" materialne lun niematreialne , ale konkretne, więc jesli np. ta osoba ma wymurować w pół roku garaż, to jest OK .

#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 maj 2013 - 21:00

Moim zdaniem pytanie "na jak długo można zawrzeć umowę o dzieło ?" oraz dalsze, wskazują raczej na co innego niż dzieło.
Szkoda, że pytająca nie napisała jakie to dzieła są wykonywane w ramach tych umów.

#6 MAGDALENA1987

MAGDALENA1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaPL

Napisano 23 maj 2013 - 07:30

Dzięki za odpowiedzi:)

Zdaję sobie sprawę z tego, że umowa o dzieło jest umową rezultatu.

Koleżanka, już piszę jakie to dzieła:) Firma o charakterze budowalanym, pracodawca chce zatrudnić dwie osoby na jakieś pół roku do wykonywania prac montażowych.
Właściciel chce ominąć płacenie ZUSów, ze względu na problemy finansowe. Ja mu podpowiadałam, żeby lepiej zatrudnił ich na zlecenie, bo mam pewne wątpliwości czy te montaże można zaliczyć do dzieła, skoro będą trwały pół roku i w kilku miejscach....
A pytałam ile można (jedna po drugiej) takich umów o dzieło podpisać, bo właściciel planuje po pół roku - jeśli ci pracownicy się sprawdzą- zatrudnić ich na kolejne pół roku...Oczywiście na umowę o dziełoDołączona grafika Dlatego się zastanawiam, czy ktoś się do takich praktyk nie przyczepi...

#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 maj 2013 - 21:45

a pewnie, że może się przyczepić, np. kontrola z PIP czy ZUS

Moim zdaniem twoje wątpliwości są uzasadnione, bo prace montażowe na budowach w żadnym wypadku nie kwalifikują się do zawarcia umowy o dzieło. Żadne dzieła tu nie powstają, a czasem zdarzają się różne wypadki i wtedy dopiero może być problem.

#8 Guest_David

Guest_David
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2015 - 14:29

Witam , jestem ankieterem, pracuję na słuchawce. dostałem kolejną umowę o dzieło na 12 miesięcy. Chciałbym się dowiedzieć czy ankieter pracujący w call center nie powinien aby na pewno otrzymać umowy zlecenia lubo pracę na czas określony?



#9 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 styczeń 2015 - 16:03

Jak już pewnie wyżej poczytałeś umowa o dzieło jest umową rezultatu i w twoim przypadku z całą pewnością nie jest właściwą umową. Jeśli masz określone godziny i miejsce pracy, nadzór przełożonego, to są spełnione przesłanki do zawarcia umowy o pracę.

Jeśli nie zachodzi któryś z tych warunków, to wg mnie może być umowa zlecenia.



#10 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8136 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 styczeń 2015 - 16:46

Moim zdaniem jest to ewidentnie umowa zlecenie, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz innego tytułu do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.



#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 00:10

Dzięki za odpowiedzi:)

Zdaję sobie sprawę z tego, że umowa o dzieło jest umową rezultatu.

Koleżanka, już piszę jakie to dzieła:) Firma o charakterze budowalanym, pracodawca chce zatrudnić dwie osoby na jakieś pół roku do wykonywania prac montażowych.
Właściciel chce ominąć płacenie ZUSów, ze względu na problemy finansowe. Ja mu podpowiadałam, żeby lepiej zatrudnił ich na zlecenie, bo mam pewne wątpliwości czy te montaże można zaliczyć do dzieła, skoro będą trwały pół roku i w kilku miejscach....
A pytałam ile można (jedna po drugiej) takich umów o dzieło podpisać, bo właściciel planuje po pół roku - jeśli ci pracownicy się sprawdzą- zatrudnić ich na kolejne pół roku...Oczywiście na umowę o dziełowacko.png Dlatego się zastanawiam, czy ktoś się do takich praktyk nie przyczepi...

 

Myśle,że jeżeli w treści umowy bedzie wpisane,że ma zamontować np 1000 mk regipsu,czy też kanału wentylacyjnego,to jest to umowa o dzieło,bo jest wskazany rezultat tej umowy i wynagrodzenie np-8000 zł



#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 luty 2015 - 17:22

pracuje na umowe o dzieło, od kwoty brutto jest odejmowany tylko podatek 14,5%, i mam wyplate netto.

moje pyt brzmi:

1) czy do ustalenia wwysokosci dochodu przy swiadczeniach rodzinnych wlicza sie ta prace na umowe o dzieło?\

2) czy to prawda ze jesli potrącana jest czesc podatku te 14,4% to przy rozliczeniu pit za rok bede miala doplacic?



#13 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 luty 2015 - 20:17

nie ma takiej stawki podatku 14,5 %

u nas obowiązuje podatek 18 % od dochodu

 

1. wg mnie dochód z umowy o dzieło wlicza się do dochodu rodziny

2. nie można potrącać zaliczki na pdof w takiej stawce, a jeśli faktycznie płatnik tyle pobiera, to w zeznaniu na pewno wyjdzie ci dopłata podatku do US 



#14 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 16 marzec 2015 - 22:41

a powiedzcie mi moi drodzy jak wygląda sprawa z rozpoczęciem sprzedaży wysyłkowej obrazów/plakatów itp. na umowę o dzieło? czy muszę od razu zakładać działalność, aby handlować własnymi wytworami?

#15 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 marzec 2015 - 20:40

sprzedaż czegokolwiek nie kwalifikuje się do zawarcia umowy o dzieło



#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2015 - 22:03

nie ma takiej stawki podatku 14,5 %

u nas obowiązuje podatek 18 % od dochodu

 

1. wg mnie dochód z umowy o dzieło wlicza się do dochodu rodziny

2. nie można potrącać zaliczki na pdof w takiej stawce, a jeśli faktycznie płatnik tyle pobiera, to w zeznaniu na pewno wyjdzie ci dopłata podatku do US 

18% po odjeciu 20% KUP od brutto - w skrócie to ok. 14,5% od brutto. Pewnio to 'koleżanka' miąła na mysli.



#17 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 czerwiec 2015 - 20:52

ja nic takiego nie miałam na myśli



#18 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2017 - 15:57

Czy pracodawca może podpisywać ze mną umowę o dzieło co miesiąc przez 6 lat?

Czy po takim okresie powinien zatrudnić mnie na umowę o prace?



#19 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 czerwiec 2017 - 17:27

Jaki pracodawca, o czym tu piszesz ?

Jeśli podpisujesz umowy o dzieło /zapewne dość wątpliwe, jak można się domyślać/, to nie masz pracodawcy i nie jesteś pracownikiem. A jeśli pracujesz tak jak normalny pracownik, to na pewno powinna być zawarta umowa o pracę, a nie umowa o dzieło.

I sam się na to godzisz. Nie masz uprawnień pracowniczych, nie masz stażu pracy, nie masz ubezpieczenia.   



#20 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13519 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 czerwiec 2017 - 17:57

Dodam tylko, że po każdej zakończonej umowie powinien nastąpić odbiór DZIEŁA.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych