Skocz do zawartości

kwestionowany okres zasiłku i jego wypłata

zasiłek okres zasiłkowy wypłata L4

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_bamb

Guest_bamb
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2012 - 14:02

Zwracam się z zapytaniem o terminowość wypłaty zasiłku chorobowego. Zgodnie z umową, wynagrodzenie wypłacane jest ostatniego dnia miesiąca. Od pewnego czasu, z powodu choroby nowotworowej przebywam na zwolnieniu lekarskim i pobieram zasiłek wypłacany bezpośrednio przez pracodawcę. W tym miesiącu kadrowa zakwestionowała wypłacenie zasiłku (pomijam fakt, iż 4 tygodnie temu była przeze mnie pisemnie informowana o zmianie kwalifikacji choroby, a co za tym idzie zmianie kodu choroby na L4 i rozpoczęciu nowego okresu zasiłkowego; nie zwróciła się wówczas z zapytaniem do ZUS tę zmianę, mimo iż wówczas już kończył się poprzedni okres i bez problemu i kwestionowaniu czegokolwiek, mimo iż informację o nowym okresie miała tylko ode mnie, to za czerwiec i lipiec zasiłek otrzymałam w całości, a przecież gdyby rzeczywiście kwestionowano przekroczenie okresu zasiłkowego, to już za czerwiec powinnam go nie otrzymać). W dniu 16 sierpnia kadrowa wysłała do ZUS zapytanie o kody choroby (2 miesiące po informacji ode mnie o nowym kodzie i nowym okresie, a także 2 miesiące po zakończeniu poprzedniego okresu). Do dziś odpowiedzi jeszcze nie otrzymała, a w firmie nastąpiło już zamknięcie miesiąca i wypłacenie wynagrodzeń. Otrzymałam dziś zasiłek w wysokości około 10% tego, co powinnam. Kadrowa powiedziała, że reszta zostanie rozliczona po otrzymaniu pisma z ZUS, ale wypłacona dopiero z następnymi wypłatami, czyli na koniec września. Moje pytanie brzmi, czy pracodawca ma prawo tak długo wstrzymywać wypłatę zaległego zasiłku, czy jeśli np. otrzyma odpowiedź z ZUS na początku września, to czy może zaległy zasiłek za sierpień wypłacić dopiero z wrześniowym? Kadrowa tłumaczyła to faktem, że zarząd wstrzymuje wszystkie przelewy między wypłatami, a ja zostałam pozbawiona środków na leczenie i na życie. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 29 sierpień 2012 - 14:18

ale nowy okres zasiłkowy przy zmianie kodu rozpoczynałby się jedynie , jesli byłaby to choroba po co najmniej jednym dniu powrotu do pracy.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5639 postów

Napisano 29 sierpień 2012 - 14:26

Po pierwsze raz piszesz, że powiadomiłaś ją 4 tygodnie temu, a potem, że "2 miesiące po informacji ode mnie" czyli ile?Na zwolnieniu lekarskim, które dociera do pracodawcy nie ma kodów choroby, więc osoba naliczająca nie może decydować czy to jest ten sam kod choroby czy inny, a twoja informacja nie jest wiążąca. Pieniądze może wypłaciła ci tylko za poprzedni okres zasiłkowy czyli max za 182 dni.Może nie miała podstaw pisać wcześniej pisma, ponieważ żeby wysłać zapytanie do ZUS odnośnie rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego musi być 1 dzień przerwy między zwolnieniami i musi być dostarczone zwolnienie na okres nowego kodu (należy do zapytania załączyć ksero wszystkich zwolnień lekarskich).Z mojego doświadczenia wiem, że inny kod choroby nie oznacza nowego okresu zasiłkowego bo ta choroba może być następstwem poprzedniej czyli ściśle powiązana ze sobą.Zasiłki chorobowe finansowane są przez ZUS i osoba naliczająca nie podejmie ryzyka wypłaty, która może okazać się niesłuszna.W przypadku pozytywnej odpowiedzi z ZUS zasiłek można naliczyć na osobnej liście

#4 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 29 sierpień 2012 - 14:39

Jeśli polityka firmy jest taka, że "zarząd wstrzymuje wszystkie przelewy między wypłatami," to nic na to nie poradzisz, jedynie dobra wola pracodawcy może zadziałać przelaniem tobie zasiłku (pod warunkiem,że ci się należy)

#5 Guest_bamb

Guest_bamb
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2012 - 15:50

rzeczywiscie - mialo byc 8 tygodni temu (11 czerwca), nie 4 (stres). Przerwa miedzy zwolnieniami była nawet 2 dniowa, a z poprzedniego okresu po zliczeniu wszystkich L4 wychodzi około 170 dni. Jest też zdecydowanie inny kod choroby - pytałam lekarza i jest inna kwalifikacja (ktoś znajomy powiedział mi nawet, ze po 60 dniach może być z powrotem "stary" kod, i że co niektórzy tak kombinują, że chorują na ciśnienie, potem te 60 dni na coś innego i znów ciśnienie - rzeczywiście tak można?????). Co do wypłaty za poprzedni okres - jeśli on się kończył w połowie czerwca, a za cały czerwiec i cały lipiec otrzymałam zasiłek w całości i bez żadnego problemu?? bo nie wiem, czy po prostu - mimo iż pracodawca wie, że choruję na nowotwór - nie jest to już zła wola? Dołączona grafika

dokladnie to jest tak, że "stare" zwolnienie było do 8 czerwca (wykorzystane te wspomniane ok. 170 dni), a od 11 czerwca jest nowe, z nową chorobą (słynne nowotworowe przerzuty, ale to nawet lekarz mi zwrócił uwagę, że jest inny kod teraz zupełnie). na koniec czerwca dostałam cały zasiłek za czerwiec, a na koniec lipca cały za lipiec. i teraz nagle taka sytuacja, której kompletnie nie rozumiem :(

czyli nie ma żadnego przepisu, na jaki mogę się powołać, że po wyjasnieniu z ZUS należy tę wstrzymaną część wypłacić od razu nie czekając na kolejny termin wypłat?

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5639 postów

Napisano 29 sierpień 2012 - 16:04

"a z poprzedniego okresu po zliczeniu wszystkich L4 wychodzi około 170 dni", a skąd wiesz, że około 170? Nieraz jest tak, że pracownik zaczyna od kilkudniowego zwolnienia od internisty, potem ma skierowanie do specjalisty- tam znowu dostanie zwolnienie na kilka dni, a dopiero potem ma ciągłość (choroba zaczyna się niewinnie) i nie wszystkie te zwolnienia zalicza się do jednego okresu zasiłkowego. Wątpię, żeby w zakładzie pracy przekroczyli okres zasiłkowy 182 dni, bo najczęściej wysyła się zapytanie do ZUS,a on zapytanie do lekarzy wystawiających zwolnienia.Choroba nowotworowa nie ma tu nic do rzeczy, nie wyszukiwałabym tu złej woli pracodawcy.U mnie w takich przypadkach na wniosek pracownika zrobiona by była lista dodatkowa, chociaż zwolnienia rozlicza się na liście głównej

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, okres zasiłkowy, wypłata L4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych