Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy pracownik musi zawsze wykonywać polecenia pracodawcy

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516105 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 05:44

Wykonywanie poleceń przełożonych należy do obowiązków każdego pracownika. Jednak władza pracodawcy wydawania poleceń pracownikom nie ma charakteru absolutnego, gdyż zakres podporządkowania pracowników ogranicza się do poleceń zgodnych z prawem i umową o pracę. Powrót do artykułu: Czy pracownik musi zawsze wykonywać polecenia pracodawcy

#2 Guest_matuszewsk56@gmail.com

Guest_matuszewsk56@gmail.com
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2012 - 05:47

Jeżeli poleca sie pracownikowi wykonywanie dodatkowej pracy przez okres dłuższy niz 3 miesiące-to pracownik ma prawo odmówić jej wykonanie? Etat7/8płaca najniższa a praca niemal że cały rok dodatkowa za darmo .Pracodawca łamie prawo?

#3 Guest_kadrowy

Guest_kadrowy
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2012 - 07:31

Jeżeli poleca sie pracownikowi wykonywanie dodatkowej pracy przez okres dłuższy niz 3 miesiące-to pracownik ma prawo odmówić jej wykonanie? Etat7/8płaca najniższa a praca niemal że cały rok dodatkowa za darmo .Pracodawca łamie prawo?

Za mało piszesz aby ci móc odpowiedzieć, jaka praca "dodatkowa"?

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 24 sierpień 2012 - 07:53

jeśli pracodawca zleca ci nadgodziny, za które nie płaci, masz prawo wezwać go pisemnie do wypłaty wynagrodzenia (udokumentuj nadgodziny), a w razie braku reakcji lub odmowy - skieruj sprawę do PIP
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 Guest_sławek

Guest_sławek
  • Goście

Napisano 08 luty 2015 - 15:44

Witam.Jeśli jestem przyjęty na stanowisko operator Lini rozlewniczej i mam pracować na produkcji a pracodawca nakazuje mi uczestniczyć w spotkaniach kierowników oraz innych przedstawicieli różnych działów oraz liderów grup.Są to spotkania 40 minutowe dotyczące omawiania różnych problemów w poszczególnych działach. Czy jeśli muszę opuścić linię na której pracuję i mam wziąć udział w tym spotkaniu czy mogę odmówić? Pozdrawiam!

#6 Guest_J23

Guest_J23
  • Goście

Napisano 08 luty 2015 - 15:48

Elementem Twojej pracy mogą być zebrania.

#7 Guest_witold

Guest_witold
  • Goście

Napisano 21 luty 2019 - 09:58

Czy procownik moze odmówic wziecia udziału w spotkaniu wydziału z przełozonym poza godzinami swojej pracy.

#8 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2019 - 21:21

Witam, mam dylemat. Pracuje w dziale poligraficznym jako poligraf, czy w tej sytuacji pracowadca ma prawo wymagać ode mnie np. przejścia na dział gastronomiczny żeby „obierać ziemniaki”? Dodam, że w obowiązkach wynikających z umowy o prace jest wpis o wykonywaniu poleceń przełożonego. Z góry dziękuje za odpowiedz, pozdrawiam!

#9 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 07:20

mógłby, gdybyś dostał oddelegowanie do pracy na wydziale gastronomicznym i gdybyś miał aktualną książeczkę sanepidowską

wykonywanie poleceń służbowych to nie do końca oznacza "rób wszystko co szef każe"

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 09:10

mógłby, gdybyś dostał oddelegowanie do pracy na wydziale gastronomicznym i gdybyś miał aktualną książeczkę sanepidowską

Też nie do końca, praca zlecona powinna być zgodna z kwalifikacjami pracownika, "obieranie ziemniaków" przez poligrafa może tej przesłanki nie spełniać.

#11 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 11:55

Dzięki piękne za odpowiedź. Sprawa wydaje się być w takim bądź razie trochę bardziej złożona niż zakładałem. Pozdrawiam

#12 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 12:49

Też nie do końca, praca zlecona powinna być zgodna z kwalifikacjami pracownika, "obieranie ziemniaków" przez poligrafa może tej przesłanki nie spełniać.

myślisz, że nie ma kwalifikacji do obierania? ;-)))))

nie może wykonywać prac ponad kwalifikacje, w "dół" już nie ma przeszkód, szkolenie BHP na miotłę i heja! ;-)))

żart, oczywiście

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 13:00

w "dół" już nie ma przeszkód

W dół tak samo, jak w górę.  Skoro umowa została podpisana na wykonywanie konkretnej pracy, z konkretnymi kwalifikacjami, to powierzanie mu takiej, która kalifikacji w ogóle nie wymaga jest jego poniżaniem, zahaczającym o mobbing.

Niestety przerabialiśmy z uporu zarządzającego sądownie, nie było miło.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 13:02

nie może wykonywać prac ponad kwalifikacje, w "dół" już nie ma przeszkód,

Ba , w górę, jak uważasz, że sobie poradzi możesz zawsze.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2019 - 13:02

nie może wykonywać prac ponad kwalifikacje, w "dół" już nie ma przeszkód,

Ba , w górę, jak uważasz, że sobie poradzi możesz zawsze.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy