Skocz do zawartości

Czy można zarobić na posiadaniu fundacji a jeśli tak to w jaki sposób???

wróć do serwisu Moja Firma 48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2008 - 07:01

Jak wiemy posiadanie fundacji i jej prowadzenie niesie za sobą poświęcanie czasu na działalność fundacji i jej rozwój i realizację celów statutowych. Stąd moje pytanie. Skąd ma czerpać dochody osoba która posiada fundację a która nie posiada źródeł dochodu? Czy może czerpać z działalności fundacji jakieś profity czy jest skazana na życie w głodzie i ubóstwie gdy przekaże dla fundacji swój majątek? Ponadto pytanie, co stałoby się z majątkiem fundacji gdyby zakończona była jej działalność? Co stałoby się z tym majątkiem który już przez fundację został zgromadzony?

#2 Guest_draker

Guest_draker
  • Goście

Napisano 12 luty 2008 - 10:53

No właśnie, może ktoś odpowie jak fundator może zarobić na fundacji. Czy może np. ustanowić siebie członkiem zarządu i ustalić sobie pensję? Czy może są inne sposoby?

#3 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2008 - 01:07

Temat ciekawy, a nikt nie odpowiada.

#4 Guest_Grzesiek

Guest_Grzesiek
  • Goście

Napisano 18 październik 2008 - 10:02

Też mnie to interesuje ale niestety chyba się nie dowiemy :)

#5 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 13:33

Podstawą działania każdej fundacji jest jej Statut napisany przez fundatora oraz ustawa o fundacjach z 1984 roku. To czy fundator może być członkiem zarządu i pobierać pensję reguluje statut, ustawa tego nie zabrania. Profesjonalna fundacja zawsze określa co ma się stać z majątkiem w chwili podjęcia decyzji o likwidacji fundacji, przeważnie majątek jest przekazany na rzecz innej instytucji pozarządowej o podobnych celach statutowych. Jest zrozumiałe że osoba pracująca tylko w fundacji musi pobierać jakieś wynagrodzenie, no chyba ze chce powiększyć kolejkę po zapomogę w opiece społecznej.Takie rozwiązania są od wielu lat przyjęte w krajach wysokorozwiniętych. Prowadzi to do profesjonalizacji fundacji. Poleganie tylko na wolontariacie jest złudnie dobrym rozwiązaniem,taka osoba dzisiaj przyjdzie pomagać a jutro nie. Więcej czasu i pieniędzy traci się na szkole takiej osoby, brak kontroli nad wypełnianym zadaniem. Ludzie w większości podchodzą w ten sposób że skoro przyszedłem to już organizacja powinna być szczęśliwa z samego faktu.W Polskich organizacjach pozarządowych panuje ogólny strach przed wyznaczaniem pensji pracownikom, ich rozliczenia są jawne więc ludzie mogą przestać wspomagać . Błąd !!! Każdy kto daje pieniądze dla fundacji chciałby i zwraca na to uwagę, by jego pomoc była skuteczna, aby się nie zmarnowały ciężko zarobione pieniądze, które ofiarował. Oczywiście tylko gdzie znaleźć księgową na 8h (cały etat)która profesjonalnie poprowadzi księgowość, przygotuje przejrzyste raporty finansowe i weźmie odpowiedzialność za rozliczenie (bo musi), gdzie są wybitni psychologowie, terapeuci, i cała reszta osób, które musiały wiele lat studiować aby zdobyć wiedzę i ci ludzie powinni pracować za free. Niestety bez tych ludzi fundacja nie zrealizowałaby żadnego projektu. Raport unijny jako minus naszych organizacji III sektora wytyka nam braki profesjonalnego personelu. Na przykład w Holandii III sektor jest największym pracodawcą daje pracę prawie 15% ludzi zatrudnionych, podobna sytuacja jest w Niemczech,Francji, Hiszpanii. A gdzie jesteśmy MY.... ???

#6 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 20:27

A nas nie ma i nie będzie, bo jak chcesz zarobić na fundacji, to zaraz uznają cię za przestępcę i wsadzą za kratki.

#7 Guest_Tom

Guest_Tom
  • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 19:14

k**wa musi sie dac jak bym organizowal publiczne zbiorki pieniedzy i w ewidencje wpisywal 10% z uzbieranej kwoty a reszte do kieszeni. Dalo by rade?

#8 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2011 - 19:56

U nas przede wszystkim kochane urzedy niczego nie chca wspierac. I w tym problem a lepsze strukturalne wsparcie NGO rozwiazaloby sprawe bezrobocia wsrod mlodych wykszalconych ludzi.Ale ktory urzedas o tym mysli ?Krzys

#9 Guest_do Tom

Guest_do Tom
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 15:02

piepr... oszust z ciebie a nie człowiek. Ludzie ci pomagają a powinni już za takie teksty do więzienie wsadzić, bo przez to człowiek boi się pieniądze na mniejsze fundacje przekazywać. Boi się, że taki jełop je prowadzi i zamiast na cele statutowe to do własnej kieszeni je bierze. Tom ty pierdo... oszuście zakłamany

#10 Guest_ANONIM

Guest_ANONIM
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2011 - 14:47

Co sądzicie o fundacji która miała by pomagać ludziom zadłużonym w bankach(windykacja,komornik)???

#11 Guest_Agutek

Guest_Agutek
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2011 - 19:19

Witam, zgadzam się z Marcinem i jak najbardziej popieram jego poglądy. Ludzie mogą pomagać i zrobić coś dla innych ale w granicy swoich możliwości finansowych i czasowych. Prowadzenie fundacji to ciężka praca wielu osób a właściwie zespołu.Nie polega to na tym : kiedy mam czas to wpadnę i pomogę!! Dlatego też, konieczne jest wynagrodzenie adekwatne do zakresu obowiązków danego pracownika. Ale jak widać, granica jest bardzo cienka. Kiedy zaczynamy rozmawiać o zarabianiu, pojawiają się na to różne określenia. Często odzwierciedlające czyjąś uczciwość. JA MYŚLĘ ŻE JEST ZASADNICZA RÓŻNICA MIĘDZY ZARABIANIEM NA FUNDACJI A POBIERANIEM WYNAGRODZENIA ZA UCZCIWĄ PRACĘ , NAWET JEŻELI DOTYCZY TO PROWADZENIA FUNDACJI. Jestem na etapie zakładania fundacji, piszemy statut i układamy program. Na dzień dzisiejszy nie zakładamy że przez pierwszy rok otrzymamy jakąkolwiek rekompensatę za poświęcony czas i pracę. Ale w przyszłości na pewno będziemy musieli mieć pensję bo inaczej sami pujdziemy po zapomogę do innej instytucji...

#12 Guest_anemo

Guest_anemo
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2011 - 16:10

zgadzam sie z panio ktura chce zalozyc fundacje dla zadluzonych to swietny pomysl..oczywiscie tzreba by brac tych pod uwage kturzy chcieli by splacac a zostali przez los ujajani jak naprzyklad choroba itm. to ja w takim razie zaloze dwie fundacje bo pomysl tej pani bardzo mi sie spodobal a juz wczesniej marzylam o innej fund...status takiej fundacji bylby bardzo trudny do stworzenia ale ja lubie rzeczy trudne bo dajo wiecej satysfakcji.jesli pan pani z anonimowego listu chce sie doloczyc to zapraszam anemo26@wp.pl

#13 Guest_tabo

Guest_tabo
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:26

NIE- na fundacji się nie zarabia. Fundacje zakładają ludzie, którzy mają wyższe cele niż tylko szybka kasa. Musisz przepisać na nią pewien majątek, później prowadzić wszystko z głową, na koniec możesz tylko oberwać od skarbówki która niczego nie odpuści, lub sądu karnego/gospodarczego i innych tego typu urzędów... W życiu pewne są tylko dwie rzeczy- śmierć i polski urząd skarbowy. Fundacja daje wynagrodzenie tylko przez osiągnięcie celi statutowych i spełnienie swojego zadania.

#14 Guest_tytus

Guest_tytus
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2011 - 02:55

co wy wogole mowicie. po pierwsze jak ktos wspomnial wczesniej na fundacji sie zarabia. ale tak naporawde na "rynku" utrzymuja sie tylko fundacje ktore robia cos konstruktywnego z tymi pieniedzmi. co was obchodzi czy gosc dostaje 50% do kieszeni czy 1%? jesli ma dostac 50% to lepiej zeby to robil i pomagal tym ktorzy potrzebuja niz siedzial i walil w zyle albo czekal na zasilek za twoje pieniadze. ludzie ktorzy chca zalozyc fundacje musza jej poswiecic duzo czasu a czas to pieniadz. i tak te pieniadze ktore wezma dla siebie nie zakopia w ogrodku tylko wydadza na paliwo, samochody, alkohol, podroze czy nowy dom. i co z tego ? dzieki temu kazdy ten sektro bedzie sie rozwijal i zarabial. to tak jak z podatkami. co z tego ze podatki sa duze i panstwo duza zarabia z podatkow jak to prowadzi do stagnacji gospodarki bo ludzie nie wydaja pieniedzy i pozniejszej emigracji mlodych ludzi ktorych sie nieslusznie nazywa "pozornymi patriotami" jest tylko jeden warunek. jesli zakladasz fundacje i masz zamiar na niej zarabiac pozwol chociaz jednej osobie ktora na to zasluguje przezyc swoje piec minut szczescia. niezaleznie ile to bedzie trwalo i jak wymierna ta bedzie pomoc. wez nawet 90% do kieszeni i wydaj je w moim sklepie ale fundacja jest po to zeby pomagac. jesli cos robic to robic to dobrze wiec spelnij glowne zalozenia istnienia fundacji a ze swoja pensja zrob co chcesz. jesli ktos bedzie chcwiy i liczy na szybka kase jego fundacja nie ptrzetrwa dluzej niz rok. a innym tematem jest pranie pieniedzy przez fundacje. ale nawet wtedy zly lysy bandzior odda 3% zeby stworzyc pozory na dom dziecka a tam beda sie tylko cieszyc. to normalne ze sie zarabia na fundacji. jesli zarabiasz to pomagaj. zaleznosc liniowa. proste. piona dla dobrych ludzi i dla tych zlych tez. roznica jest tylko jedna - satysfakacja po latach.

#15 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 07 październik 2011 - 01:24

Zgadzam się z przedmówcą ! na fundacji można zarobić ale nie ma nic w tym złego bo i tak część dochodu musi trafić dla potrzebujących! im więcej ludzi się za to bierze tym lepiej dla ludzi którzy potrzebują pomocy ! Wiec nie ma co wytykać że ktoś na tym zarabia bo taki człowiek też musi z czegoś żyć! Pozdrawiam wszystkich co bawią się w fundacje oby było ich co raz więcej!

#16 Guest_Kalatos

Guest_Kalatos
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2011 - 11:37

Witajcie, mam Wydawnictwo i przy nim chcę założyć fundację. Mam juz wsparcie znajomego Stowarzyszenia, pewną sumę odłożoną na założenie fundacji (ale tylko tę minimalną, potrzebną do założenia), ale chcę na nią dostać dofinansowanie od Urzędu. Moje pytanie dotyczy tego czy w ramach dofinansowania i jako fundator mogę ustanowić sobie pensję? Żeby realizować cele, które założyłam, muszę zrezygnować z pracy, a bez niej nie utrzymam się. Proszę o podpowiedź.

#17 Guest_Hanka

Guest_Hanka
  • Goście

Napisano 15 luty 2012 - 13:33

Od jakiegoś czasu też myślę o założeniu fundacji, pomysł też mam. Wiem już, dzięki wpisom, że mogę poswięcić się działalności, bo prawdopodobnie minimum socjalne będę mogła sobie wyznaczyć. umówmy się, że naprawdę chodzi o minimum socjalne (jest to również bilet do kina), a nie bezczelne, pezpardonowe dorabianie się. Fundacja - jej stworzenie, prowadzenie, rozwój, to dojrzała decyzja, z dojrzałymi założeniami, więc oszustwa, manipulacje, kombinacje - niedopuszczalne. Ufam, że wszystkim nam ze szlachetnymi, acz nie frajerowswkimi zamierzeniami, uda się. Chętnie poczytam coś bardzo konkretnego i profesjonalnego na tym forum. A teraz biorę do rąk ustawę. DziękujęPowodzenia

#18 Guest_Hanka

Guest_Hanka
  • Goście

Napisano 15 luty 2012 - 13:36

Przepraszam za błędy jw., tzw. literówki...

#19 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 09 marzec 2012 - 11:59

Mam zamiar założyć fundację i bardzo interesuje mnie ten temat. Gdzieś czytałm, że są jakieś ograniczenia jak duzo można zarobić pracują w fundacji. O ile sobie dobrze przypominam było to określone, że pensja każdej osoby pracującej w fundacji nie może przekroczyć 3-krotności przeciętnego wynagrodzienia w przemyśle i liczone jest to w okresie trzech miesięcyCzy ktos z Was spotkał się z taką informacją (bo nie mogę sobie przypomnieć gdzie to wyczytałam). Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, tylko uzyskane dochody muszą być przeznaczone na działalność statutową, czy wynagrodzienie zarządu jest działalnością statutową? Jest jeszcze takie pojęcie jak działalność odpłatna, czyli bez zysku, czy jak ktoś jest w zarządzie fundacji może np. prowadzić kursy i w ramach działalności odpłatnej dostawać jakies skromne wynagrodzienie?

#20 Guest_ewalda

Guest_ewalda
  • Goście

Napisano 09 marzec 2012 - 22:21

rozumiem tylko te osoby co zetkneły się z niepełnosprawnością i wiedzą jak ten chleb smakuje i mogą pomóc otwierając fundację.Przykro mi ze tak wiele osób chce założyć fundację i myślą o swojej kieszeni ludzie przestali ufać fundacjom,to smutne.Ja mam chorą córeczkę i mam problem z zebraniem 1% dla niej a jak pomyślę ze ktoś podpierając się chorobą taką jak ma mój aniołek czerpie korzyści Dołączona grafika to jestem wk.... do tej pory nie dostaliśmy żadnej pomocy od fundacji chociaż do nich należymy mają tylko pięknie popisane stronki internetowe i wszędzie słowa dofinansujemy,śmieszne.Wiecie ilę dostaję dofinansowania 2 zł i to nie jest śmieszne.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych