Kategorie
Skocz do zawartości

Kto jest pracodawcą?


Gość Asher
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o poradę w następującej sprawie:Jestem pracownikiem zakładu posiadającego zarząd w centrali oraz mnóstwo oddziałów w całym krajuW nagłówku umowy podany jest adres siedziby oddziału a w treści stoi napisane:Umowa o pracęMiędzy (nazwa zakładu)Reprezentowanym przez pana (imie, nazwisko)- dyrektora oddziału w (miasto)Działającego na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez prezesa zakładuA mnąKto jest pracodawcą? Prezes zakładu czy dyrektor oddziałuPilna sprawa pomocy!Dodam, że w regulaminie zakładu w kompetencjach prezesa jest:Spełnianie funkcji pracodawcy w rozumieniu przepisów kodeksu pracyW kompetencjach dyrektora oddziału jest:Wykonywanie czynności związanych z funkcją pracodawcy w granicach i na podstawie udzielonych umocowańI jeszcze wzmianka:Ilekroć w Regulaminie pracy jest mowa o pracodawcy – należy przez to rozumieć Prezesa Zakładu oraz upoważnionych imiennieprzez Prezesa Zakładu do spełniania funkcji pracodawcy: dyrektorów oddziałów i inne osoby,Kto w takim razie jest moim pracodawcą? Prezes czy dyrektor oddziału w którym wykonuję swoją pracęCzy są na to jakieś wyroki sądu?Na koniec dodam, że na wszystkich dokumentach związanych z pracą widnieje oddział, czy to na l4, czy to na rmua, czy w oświadczeniach pitZ góry dziękuję za pomoc i uwagę Sprawa bardzo pilna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorota ma rację. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 1991 r. I PRN 47/91 "Skoro w myśl art. 3 k.p. zakładem pracy może być jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, to tym bardziej jest nim osoba prawna. Każda osoba prawna jest zakładem pracy w rozumieniu art. 3 k.p. dla zatrudnionych przez nią pracowników, chyba że dla niektórych z nich za zakład pracy należy uznać jednostkę organizacyjną stanowiącą jakąś jej część składową."

Z komentarza Prawa Pracy

" Wśród jednostek organizacyjnych niemających statusu odrębnych podmiotów, lecz zatrudniających pracowników, występują terenowe jednostki organizacyjne wchodzące w skład większych podmiotów - banków, instytucji państwowych, zakładów, towarzystw itp. - pod nazwą oddziałów, filii itp.

Pracodawcami zatrudniającymi pracowników tych jednostek są oddziały, filie itd., działające w poszczególnych miastach Polski (lub na terenie tego samego miasta), a nie jeden podmiot w postaci centrali, mający siedzibę w stolicy lub w innym mieście. Na przykład pracodawcami osób zatrudnionych w oddziałach ZUS są te oddziały, a nie sam Zakład mający siedzibę w Warszawie. Natomiast spółka akcyjna może być pracodawcą dyrektora jej oddziału terenowego (wyrok SN z dnia 20 września 2005 r., II PK 413/04, OSNP 2006, nr 13-14, poz. 211)."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...