Kategorie
Skocz do zawartości

wynajem pracowników


Gość magda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prowadzimy dwie spółki powiązane kapitałowo w zakresie produkcji, chcemy ze spółki matki wynająć pracowników do spółki córki. Mam sporządzoną umowę pomiędzy spółkami zawierające szczegółowo warunku wynajmu ale mam pytanie jak podchodzą do takich umów organy kontrolujące PIP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komentarza Prawa Pracy

"W jaki sposób można rozwiązać przechodzenie pracowników pomiędzy spółkami powiązanymi kapitałowo (w ramach grupy kapitałowej), jeżeli nie dotyczy to przejęcia całości bądź części zakładu pracy?

Czy konieczne jest rozwiązywanie i nawiązywanie stosunków pracy?

Czy jest inna forma przejmowania pracowników w ramach grupy kapitałowej, która nie wymagałaby zawierania nowych umów i kierowania pracowników na badania lekarskie?

 

Odpowiedź

odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2011 r.

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

 

Powiązania kapitałowe między spółkami nie mają z punktu widzenia prawa pracy znaczenia (wyjątkiem jest art. 24128 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. - dalej k.p. zezwalający na zawarcie układu zakładowego obejmującego kilku pracodawców, jeżeli wchodzą oni w skład jednej osoby prawnej lub jednostki gospodarczej nieposiadającej osobowości prawnej).

 

Uzasadnienie

 

Każda ze spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej jest pracodawcą dla zatrudnionych w niej pracowników w rozumieniu art. 3 k.p. Co do zasady zatem, w przypadku "transferu" pracowników pomiędzy pracodawcami będącymi częścią grupy kapitałowej, należy stosować zasady ogólne, czyli rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym i nawiązać stosunek pracy z nowym pracodawcą. W przypadku potrzeby czasowego przeniesienia pracownika do innego pracodawcy będącego częścią grupy kapitałowej, możliwe jest skorzystanie z art. 1741 k.p. Zgodnie z tym przepisem za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Urlop ten ma na celu przekazywanie pracowników między pracodawcami na określony czas, co daje możliwość regulowania stanu zatrudnienia bez konieczności dokonywania zwolnień (E. Chmielek-Łubińska, w: Kodeks pracy. Komentarz, red. L. Florek, Warszawa 2009, s. 949). Pracodawca dotychczasowy i "inny" zawierają porozumienie, w którym ustala się czas urlopu bezpłatnego, jego początek oraz ewentualnie inne kwestie. Pracownik wyraża na ten urlop zgodę na piśmie. Nawet jednak w takim przypadku konieczne jest zawarcie umowy o pracę między pracownikiem a nowym pracodawcą. Korzystając z urlopu bezpłatnego regulowanego przez art. 1741 k.p. pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy, jednym z pracodawcą dotychczasowym, który ulega zawieszeniu na czas urlopu, drugim z nowym pracodawcą, który trwa przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.

W przypadku konieczności trwałej zmiany pracodawcy przydatne może być rozwiązanie umowy o pracę w drodze tzw. porozumienia pracodawców. Porozumienie pracodawców jest rozbudowaną czynnością prawną, która obejmuje trzy elementy:

a) porozumienie dwóch pracodawców,

Dołączona grafika rozwiązanie stosunku pracy między pracownikiem a dotychczasowym pracodawcą, i

c) nawiązanie przez pracownika stosunku pracy z nowym pracodawcą.

Wprawdzie nie unika się wówczas konieczności rozwiązania stosunku pracy u dotychczasowego i nawiązania stosunku pracy u kolejnego pracodawcy (potwierdza to wyrok SN z dnia 31 stycznia 1977 r., I PRN 141/76, OSNCP 1977, nr 8, poz. 147), porozumienie takie może jednakże obejmować uprawnienia pracownika. I tak dopuszczalne jest na przykład przeniesienie w ten sposób uprawnień urlopowych pracownika, co zwalniałoby dotychczasowego pracodawcę z konieczności wypłaty ekwiwalentu, i pozwalało pracownikowi wykorzystać urlop w naturze u kolejnego pracodawcy. Zasada ta daje się rozciągnąć również na inne uprawnienia pracownika, które nabył on u dotychczasowego pracodawcy (szerzej na ten temat L. Florek, w: Kodeks pracy. Komentarz, red. L. Florek, Warszawa 2009, s.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 1 rok później...

PIP może zarzucić unikanie np nadgodzin, bo jak w jednej firmie ktoś ma cały etat to logiczne że w drugie etatu mieć nie będzie. ZUS wymaga składek ubezpieczenia społecznego. Analizowałam temat wynajmu naszych pracowników przez agencję na soboty... i lipa. Niby pięknie ładnie ale jak co do czego to organy kontrolne PIP ZUS mogą dowalić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...