Kategorie
Skocz do zawartości

umowa na zastępstwo, ciąża, urlop macierzyńskie ... pomocy!


Gość locco2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,mam ogromny problem, bo nie zajmuje się na co dzień kadrami a dostałem niezłego klina do rozwiązania. Mamy pracownice zatrudnioną na zastępstwo za nieobecnego pracownika (bynajmniej opis tej umowy w programie wskazuje na to, że jest to um. na zastępstwo, pracodawca tez tak twierdzi, a ja akt osobowych jeszcze nie widziałam). Pracownica zatrudniona na zastępstwo zaszła w ciążę i przyniosła L4. Z tego co zrozumiałam z art. 177 ust. 3 [1] to umowa na zastępstwo nie może być przedłużona do dnia porodu. Ale jednak pracodawca przedłużył tę umowę i udzielił pracownicy urlopu macierzyńskiego. Urlop macierzyński kończy się 28 sierpnia i pracodawca chce wręczyć wypowiedzenie (3 dniowe) tej osobie. Jak na sezon urlopowy przystało kadrowej nie ma a ja zostałem ugotowana w ten temat i nie wiem jak z niego wybrnąć. A tak w kwestii wypowiedzenia umowy na zastępstwo to kiedy nalezy je wręczyć pracownikowi, np w ten sam dzień gdy ten nieobecny za którego było zastępstwo wraca do pracy? Jak to jest z terminami wtedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro osoba zastępowana wraca do pracy , to czemu chcesz wręczać wypowiedzenie??? Przecież wówczas umowa z osobom zastępowaną rozwiążuje się automatycznie , bez konieczności wypowiedzenia.

osoba zastępowana miała umowę na czas określony i nie przedłużono jej umowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc nie musisz zatępcy wypowiadać umowy na zastępstwo. Ta umowa rozwiązuje się naturalnie z upływem czasu na jaki została zawarta.

sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana.Z osobą zastępowaną rowzwiązano umowę na początku roku 2012. Zastępca tej osoby pozostawał w tym czasie na zwolnieniu lekarskim w zw. z ciążą. Zwolnienia lekarskie osoby zatrudnionej na zastępstwo wystawiane były aż do dnia porodu, później osoba ta przebywała na urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński kończy sie 28 sierpnia. Pracodawca chce rozwiązać umowę z osobą zatrudniona na zastępstwo i stwierdził, że 29 sierpnia powinna dostać wypowiedzenie z terminem 3-dniowym. Czy to jest zgodne z Kp? Wydaje mi się że umowa powinna zostać rozwiązane wraz z umową osoby zastępowanej na poczatku 2012r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A mam jeszce jeden "przypadek" Była pani na wychowawczym do 31.12.2012 i nagle dostalam pismo że pchce przerwać wychowawczy i 6.08 wraca do pracy wyraziliśmy zgode i 06.08 dostałam zwolnienie lekarskie oczywiście ciążowe, umowę ma do 31.12.2012 czyli przedlużamy do dnia porodu?

ale robię jej nową umowę? i piszę do dnia porodu czy jak? nie mialam takiego przypadku a chciałabym to zrobić dobrzeDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ja nie przyznaję jej urlopu macierzyńskiego? rozwiązujemy umowę o pracę z dniem porodu tj. 26.08.2012 i co z tym dniem? u nie jeszcze pracuje, ale w tym dniu 26.08.2012 - l-4, czy urlop macierzyński? Nie mogę się połapać, bo nasza księgowa żąda ode mnie wystawienia dokumentu urlopu macierzyńskiego na dzień porodu, czyli 26.08.2012?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...