Kategorie
Skocz do zawartości

Prywatny samochód na firmę


Gość Topor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Posiadamy z żoną samochód prywatny (osobowy), 50% mam ja 50% ma żona.Żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chcielibyśmy wciągnąć ten samochód do firmy gdyż dużo jeździmy po klientach i przydało by się odliczać paliwo.Czy aby wciągnąć samochód na firmę, muszę oddać żonie swoje 50% aby miała całość, czy to, że jestem współmałżonkiem wystarczy?Co dalej zrobić? Czy trzeba gdzieś to zgłaszać, czy tylko obliczyć sobie 'jakoś' amortyzację, prowadzić 'kilometrówkę?' jak to wygląda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli wraz z małżonką mają Państwo wspólność majątkową wówczas nie trzeba sporządzać żadnej umowy.

Ewidencję przebiegu pojazdów zwaną potocznie kilometrówką powinni prowadzić przedsiębiorcy, którzy chcą wliczyć w koszty wydatki związane z używaniem dla potrzeb prowadzonej działalności samochodów osobowych, które nie stanowią środków trwałych. Obowiązuje bowiem przepis (art. 23 ust. 1 pkt 46 updof), że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego (w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą) w związku z działalnością gospodarczą podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Faktyczny przebieg samochodu ustalany jest natomiast na podstawie prowadzonej przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. Dzięki prowadzonej ewidencji przedsiębiorca może ustaloną kwotę wydaną np. na paliwo, wymianę części lub oleju samochodu użytkowanego na cel prowadzonej działalności, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Przepisy formułują wymogi wymogi dotyczące prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Powinna być ona prowadzona przez osobę używającą dany pojazd (art. 23 ust 5 uopdf). Oznacza to, że może ją prowadzić zarówno sam przedsiębiorca jak i osoby zatrudnione przez niego. Natomiast ewidencja przebiegu pojazdu na koniec danego miesiąca powinna być potwierdzona podpisem przedsiębiorcy także w przypadku gdy prowadziła ją inna osoba korzystająca w danym okresie z samochodu.

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa również minimalne dane jaki ewidencja przebiegu pojazdów musi zawierać. Jest to:

[*]nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu;

[*]numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika (od niej bowiem zależy obowiązująca stawka za 1km);

[*]opis trasy (skąd – dokąd);

[*]kolejny numer wpisu;

[*]datę i cel wyjazdu;

[*]liczbę faktycznie przejechanych kilometrów;

[*]stawkę za 1 km przebiegu;

[*]kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu;

[*]podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Aktualne stawki za 1 km przebiegu pojazdu wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r (ostatnia zmiana z 2007r) i wynoszą:

[*]dla samochód o pojemności do 900 cm3 - 0,5214 zł;

[*]dla samochód o pojemności od 900 cm3 - 0,8358 zł;

Kilometrówka może być prowadzona w formie papierowej jak i elektronicznej. W przypadku tej drugiej przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że na koniec miesiąca powinien sporządzić jej wydruk i złożyć na nim podpis.

 

Przedsiębiorca dodatkowo powinien wiedzieć, że oprócz ewidencji przebiegu pojazdu należy również dysponować dokumentami potwierdzającymi dokonanie wydatku. Bowiem sama ewidencja nie wystarczy aby wydatek związany z eksploatacją auta nie będącego środkiem trwałym zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź Pani Angeliko, natomiast z tego co w międzyczasie się dowiedziałem, to, żona może wpisać samochód do firmy, tylko wtedy kwotę do amortyzacji dzieli się na połowę (50% własności samochodu) i wtedy można amortyzować samochód w firmie, i w tym przypadku nie trzeba prowadzić tzw 'kilometrówki' tylko ewidencję wydatków poniesionych z tytułu eksploatacji. Czy tak jest?Co do wspólnoty majątkowej, to z samochodem było tak, że samochód ja zakupiłem przed ślubem, i po ślubie napisaliśmy umowę darowizny na 50% samochodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...