Kategorie
Skocz do zawartości

Urlop nauczyciela


Gość Anna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nauczyciel (jednostka feryjna) był na zwolnieniu lekarskim w 2011 do 31.08. Od 1.09.2011r jest na urlopie na poratowaniu zdrowia do 31.08.2012r. Proszę mi wyjaśnić co z urlopem letnim w 2011r? Dyrektor sądzi,że musi go wykorzystać od 01.09.2012r. jako zaległy i dopiero wrócić do pracy. Czy to prawidłowe? Czy można mu naliczyć ekwiwalent za zaległy urlop? Nauczyciel chce wrócić do pracy od 014.09.2012 i nie chce iść na zaległy urlop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli n-l w 2011r. wykorzystał ferie zimowe, a na zwolnieniu lekarskim przebywał przez cale wakacje 2011r., to przysługuje mu 42 dni urlopu uzupełniającego za 2011r.( 56 dni – 14 dni = 42 dni ). Urlop ten n-l powinien wykorzystać w terminie uzgodnionym z dyrektorem szkoły po zakończeniu bieżącego urlopu wypoczynkowego. Nie oznacza to konieczności jego rozpoczęcia z dniem 1.09.2012r., ale ze względu na prawidłową organizację pracy szkoły wydaje się to zupełnie naturalne. Jednak jeśli n-l będzie miał poważny argument po temu, by mu udzielić tego zaległego urlopu wypoczynkowego w innym terminie, to powinien rozwiązać tę kwestię z dyrektorem, bo to przecież on w końcu podejmuje w tej sprawie ostateczną decyzję.

Natomiast sprawa wypłaty ekwiwalentu za zaległy urlop lub rezygnacja z niego w ogóle nie wchodzi w rachubę! Nie pozwalają na to przepisy prawa pracy. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wypłaca się jedynie wówczas, gdy nauczyciel urlopu nie wykorzystał z powodu:

1) rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,

2) powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego (art. 66 ust. 2 KN). Ponadto art. 152 §2 k.p. stwierdza, że „ Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu ”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...