Kategorie
Skocz do zawartości

w jaki sposób ująć odsetki od kredytu w kosztach?


Gość Pabloo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W 2007 r kupiłem dom na kredyt. Mieszkam w nim. Teraz otwieram działalność, część budynku przeznaczę na jej potrzeby. chcę amortyzować tę część, a do ceny nabycia chciałem doliczyć odsetki od kredytu. Ale czytam, że tylko te naliczone do dnia przekazania do użytkowania. Kredyt wziety w 2007. Jak te odsetki włączyć do podstawy amortyzacji (oczywiscie w odpowiedniej proporcji wynikającej zpowierzchni)? Te, które naliczone za okres od 2007 do dziś (płacone były w comiesięcznych ratach) mogę dodać? A co z późniejszymi? Kredyt się kończy planowo w 2032 r....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późniejsze ( czyli te zapłacone po miesiącu po wprowadzenia nieruchomości do EŚT) stanowią koszt.Rozumiem, że jesteś na PKPiR tak?Jeżeli tak, to wpisujesz w dacie zapłaty odsetek ( w części przypadającej na powierzchnię używaną dla DG ) - kolumna 13-ta PKPiR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, kpir.Czyli też myślisz, że te z lat 2007 do teraz mogę spokojnie w odpowiedniej proporcji doliczyć do wartości początkowej?I co jeszcze zwiększa tę wartość? wszelkie koszty aktu notarialnego, opłaty sądowe za wpisy do ksiąg wieczystych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsetki zapłacone przed przyjęciem nieruchomości do używania (wprowadzeniem do ewidencji) będą stanowić element jej wartości początkowej. Po przyjęciu do używania będą kosztem bieżącym. Wykaz kosztów związanych z zakupem zawarty w poniższym przepisie nie jest ograniczony i ma charakter otwarty (zwrot "w szczególności") , zatem koszty związane z umową kupna-sprzedaży nieruchomości, takie jak oplaty notarialne, wpis do KW, PCC są kosztem bezpośrednio związanym z zakupem i wchodzą w skład ceny nabycia (wartości początkowej).

 

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi odsetkami do dnia przekazania to nie tak prosto.mowa o odsetkach naliczonych do dnia przekazania. naliczonych, a nie zapłaconych. Naliczonych w sensie znanych na dzień przekazania, a te sa znane, bo w ręce kazdy ma harmonogram.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi odsetkami do dnia przekazania to nie tak prosto.

mowa o odsetkach naliczonych do dnia przekazania. naliczonych, a nie zapłaconych. Naliczonych w sensie znanych na dzień przekazania, a te sa znane, bo w ręce kazdy ma harmonogram.

 

Mowa o odsetkach - ZAPŁACONYCH

 

Wprowadzając nieruchomość do ewidencji środków trwałych, nasz pytający wie ile zapłacił.

 

Patrz wpis Mirasek i Barbara Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania"

to jest w punkcie mówiącym o koszcie wytworzenia. NALICZONE

 

a o cenie nabycia mówi przeciez punkt wczesniejszy, tam mowa tylko o odsetkach, bez uszczegółowienia o jakie chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...