Kategorie
Skocz do zawartości

Urlop wypoczynkowy w pierwszym miesiącu pierwszej pracy?


Gość kg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,przepisy Kodeksu pracy mówią o tym, że osoba podejmująca pierwszą pracę, urlop wypoczynkowy nabywa w wysokości 1/12 wymiaru po przepracowaniu każdego miesiąca. Czy to oznacza, że w pierwszym miesiącu pracy nie można udzielić pracownikowi 1-ego czy 2-óch dni urlopu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień w pracy = nabycie prawa do urlopu w wymiarze 1/12 z okresu jaki przysługuje danemu pracownikowi, czyli jeden dzień, albo dwa.Możesz odmówić urlopu, ale nie z tego tytułu, że to pierwsza praca.Kadrowcy, prostujcie jeśli błądzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z artykułem 153 kodeksu pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli 1,6(6) dnia.

 

Z racji obowiązywania z kolei normy artykułu 154 paragraf 2 kodeksu pracy, taki wynik należy raczej zaokrąglić w górę (przepis ten stanowi, iż niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia).

 

 

http://quatra.pl/poradnik-przedsiebiorcy/207-ile-kosztuje-pracownik-swiadczenia-w-umowach-cywilnoprawnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się... ( w tym konkretnym przypadku ) w pierwszym miesiącu taki pracownik nabywa prawo do 1,66 dnia UW tak?Zakładam:Sierpień - 1,66Wrzesień - 1,66Październik - 1,66Listopad - 1,66Grudzień - 1,66Razem = 8,3 dniaOd nowego roku nabywa prawo do 20 dni + 9 dni za rok poprzedni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mml ma rację .

 

... Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Sposób ustalania, kiedy mija miesiąc pracy danego pracownika, zależy od tego w którym dniu podjął on swoją pierwsza pracę. Inaczej liczy się miesiąc pracy, gdy pracownik rozpoczyna pracę z pierwszym dniem miesiąca, inaczej, gdy w trakcie miesiąca. Jeśli pracownik podejmuje pracę:

z pierwszym dniem miesiąca, wówczas miesiąc zatrudnienia upływa z ostatnim dniem tego miesiąca,

w trakcie miesiąca, wówczas miesiąc pracy upływa z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli umowa będzie np. od 6 sierpnia to w takim razie prawo do urlopu uzyskujemy od 1 września czy od 6 września?

 

Pracuje pełne 4 miesiące 4x1,66

06.08 -05.09 -1,66 dnia

06.09- 05.10 -1,66 dnia

06.10- 05.11 -1,66 dnia

06.11.-05.12- 1,66 dnia

Jeżeli nie nabył prawa do normalnego urlopu, to nie ma też mowy o urlopie na żądanie.

Art. 1672. [urlop na żądanie pracownika] Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...