Skocz do zawartości


VAT od faktury za bilet PKP Intercity

vat faktura vat bilet delegacja

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kg

Guest_kg
 • Goście

Napisano 06 sierpień 2012 - 08:15

Witam, czy w przypadku otrzymania z PKP Intercity faktury za bilety należy wypisać rozliczenie podróży służbowej dla członka zarządu aby móc odliczyć VAT oraz zaliczyć w KUP?

#2 Guest_JackJack

Guest_JackJack
 • Goście

Napisano 06 sierpień 2012 - 09:19

...członek Zarządu i PKP...to i VAT pewnie istotny...mimo że "groszowy"...Jeżeli bilet jest załączony pod delegację, to nie ma jak VAT-u odliczyć.Poza tym, proponuję zerknąć w przepisy jakie dokumenty dają prawo do odliczania VAT-u.

#3 Barbara

Barbara

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1020 postów

Napisano 07 sierpień 2012 - 19:57

Na jakiej podstawie zatrudniony jest członek zarządu? Czy to etat, czy inna umowa np. kontrakt, powołanie? Jeśli umowa przewiduje wypłatę diet to należy rozliczyć delegację i wypłacić diety. Faktura za bilety PKP to dokument potwierdzający odbycie delegacji służbowej i może być zaliczona do kosztów uzyskania wraz z dietami, natomiast podatek Vat z faktury podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

#4 Guest_kg

Guest_kg
 • Goście

Napisano 08 sierpień 2012 - 09:15

Już precyzuję:Członek Zarządu pobiera wynagrodzenie na podstawie uchwały wspólników ustanawiającej wynagrodzenie dla członków zarządu ale ma także zawartą umowę o pracę na 1/4 etatu. Nigdzie nie jest nic zapisane o dietach, więc jak, dieta się nie należy i delegacji nie wypisujemy?Jeśli chodzi o wyjazd, to posiadam zarówno bilety w fomie pdf bo były kupowane przez internet jak również faktury VAT przysłane pocztą przez PKP Intercity. Natomiast sam wyjazd był krótki, ok. 9h więc niby te pół diety się należy.Ale jeśli np. wyjazd byłby jeszcze krótszy, czyli poniżej 8h i oprócz biletów nie byłoby żadnych innych diet czy ryczałtów to czy wówczas aby zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki na bilety i odliczyć VAT trzeba robić delegację czy wystarczy wrzucić faktury w rejestr VAT i po kłopocie?

#5 Barbara

Barbara

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1020 postów

Napisano 08 sierpień 2012 - 17:13

Skoro ma etat to nie musi być zapisu w samej umowie o pracę. Diety się należą i trzeba wypisać delegację jako dowód jej odbycia. Koszt biletów najlepiej wpisać na podstawie faktury, wówczas nie ma problemu z odliczeniem podatku vat. Skoro 9h to pół diety się należy, ale nawet gdyby czas podróży służbowej wynosił do 8h to i tak trzeba wystawić polecenie wyjazdu i dokładnie rozpisać czas trwania podróży a co za tym idzie, stwierdzić, że dieta się nie należy.Samo wpisanie do rejestru vat a nawet opisanie faktury za bilety nie wystarczy aby udowodnić w jakim celu został poniesiony dany wydatek.Dołączona grafikaDodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, faktura vat, bilet, delegacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych