Kategorie
Skocz do zawartości

stażysta a urlop okolicznościowy


Gość ala
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 lata później...

Moim zdaniem bezrobotny skierowany na staż nie jest pracownikiem i z tego powodu nie stosuje się do niego zapisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późń. zm).

 

Rozporządzenie w par. 15 wyraźnie posługuje się zwrotem "pracownik", a tym samym stażysta nie ma prawa do urlopu okolicznościowego, gdyż nie jest pracownikiem pracodawcy.

 

Jednakże zgodnie z art. 53 ust 7a ustawy z z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu.

 

Tym samym osoba odbywająca staż ma prawo do uzyskania dwóch dni wolnych, jednakże nie jest to urlop okolicznościowy, a tym samym nie należy mylić tych dwóch spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się.

Podczas odbywania stażu nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a sobą odbywającą staż. Dlatego też, stażysta przez okres na jaki został skierowany (np. przez urząd pracy) do pracy, nie staje się pracownikiem pracodawcy. Nie nabywa w związku z tym uprawnień wynikających ze stosunku pracy, jak np. prawa do urlopu wypoczynkowego, czy też urlopu okolicznościowego (np. związanego ze ślubem, czy też pogrzebem najbliższych osób), gdyż są to uprawnienia należne jedynie pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy na podstawie umowy o pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...