Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zapomoga z ZFŚS - opodatkować czy zwolnić

zapomoga zfśs

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 07 marzec 2012 - 09:30

Witam,
Wypłacam pracownikowi zapomogę z ZFŚS w związku z jego trudną sytuacją: jest jedynym żywicelem rodziny, współmałżonek stracił pracę, wcześniej nie otrzmał wynagrodzenia przez kilka miesięcy, nie otrzymał ekwiwalentu za urlop, obecnie nie ma pracy. Mają kłopot ze spłatą czynszu w spółdzielni i proszą o zapomogę.

Sytuacja taka jak opisana tutaj -> http://www.podatki.b...cje/0019648.txt

Z tym, że w tekście zalinkowanym powyżej to ja nie widzę odpowiedzi, czy tą zapomogę mogę uznać za losową (los = czynnik ludzki czyli pracodawca małżonka....) czy tu żadnej "losowości" nie ma.

Dlatego proszę Was o pomoc. Dołączona grafika

Pozdrawiam
Sua

#2 AniEla

AniEla

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • Lokalizacjawarmińsko-mazurskie

Napisano 07 marzec 2012 - 09:37

Moim zdaniem należy opodatkować. Losowa to pożar, powódź, itp. bo w przeciwnym wypadku to wszystko można by było pod "losowość" podpiąć.

#3 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 09:47

Tu jeszcze jedna definicja:
indywidualne zdarzenie losowe - wszelkie zdarzenia, które są nieprzewidziane, niemożliwe do uniknięcia nawet przy zachowaniu należytej staranności, np. nieszczęśliwe wypadki powodujące uszczerbek na zdrowiu, pożar lub zalanie wodą domu lub mieszkania, włamanie, kradzież, itp.,

#4 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 07 marzec 2012 - 09:50

Wolne od podatku dochodowego są jedynie zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Ja bym opodatkowała.

#5 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 09:57

Tego rodzaju zapomoga, również moim zdaniem, powinna zostać opodatkowana. W ustawie o pdof wymienione są enumeratywnie okoliczności, kiedy zapomoga moze podlegać zwolnieniu przedmiotowemu z pdof. Jest tam wymienione zdarzenie losowe, ale trudna sytuacja finansowa nie należy, wg mnie, do tego typu sytuacji.

#6 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 10:08

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Ja też jestem zdania, że należy ją opodatkować, ale czasem im dłużej myślę nad sprawą, tym mniej wiem. Dołączona grafika

A skoro jest to świadczenie z ZFŚS to limit 380 zł w roku nadal obowiązuje? (Myślę, że tak, ale...) Dołączona grafika

#7 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 10:17

Tak, w tym zakresie nic sie nie zmieniło. No, cóż .....

#8 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 12:11

Ok, dziękuję.
Mam jeszcze jedno pytanie, jak interpretujecie ten zapis w Waszych firmach:

"wolne od podatku dochodowego dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i tak dalej... (art. 21, ust. 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)"

Nadmieniam, że mam kłopot typu: czy "szkółka bramkarska" jest takim podmiotem? wszystkie pozostałe przesłanki mój pracownik spełnia, tylko ten nieszczęsny podmiot...
Gdyby to był hotel, dom wczasowy, biuro podróży chociaż...
I tak przy okazji - co, kiedy to szkoła organizuje tzw. zieloną szkołę i wystawia rodzicom fakturę? Opodatkować dla świętego spokoju? Zwolnić? A może szkółka bramkarska jest jak szkoła?

Z góry dziękuję
Sua

PS. optuję za opodatkowaniem tego świadczenia Dołączona grafika

#9 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 12:41

Ważnym chyba jest, kto "stoi" za tą szkółką bramkarską. Jesli prowadzi ją jakieś stowarzyszenie, które np. w statucie ma organizowanie tego typu wypoczynku dzieci i młodzieży, to spokojnie mozna zastosowac zwolnienie. Natomiast, jeśli prowadzi to osoba fizyczna jako np. działalność gospodarczą, to nie zastosowałabym zwolnienia. Szkoły zazwyczaj podpisują umowę na prowadzenie "zielonej szkoły" z ośrodkami wypoczynkowymi lub pensjonatami, które z założenia służą temu celowi.

#10 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 12:48

Majka - dziękuję!

Właśnie przeprowadziłam śledztwo Dołączona grafika jest to osoba fizyczna prowadząca firmę handlowo-usługową, a głównym rodzajem dzałalności są pozaszkolne formy edukacji spotrowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych. Zatem podatek zostanie naliczony.

#11 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3680 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 07 marzec 2012 - 13:04

moim zdaniem jest to podmiot,który prowadzi działalność w tym zakresie i zwolnienie podatkowe przysługuje

#12 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 13:13

W świetle tego, co opisałaś " po śledztwie" przychylam się do zdania Marii.

#13 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 13:28

Hmm, dla mnie pozaszkolne formy edukacji sportowej (PKD 85.5) to na pewno nie jest to samo co działalność turystyczna (PKD 79.11) lub hotele i obiekty zakwaterowania (PKD 55.10). Ja przychylam się do opodatkowania tego świadczenia... choć bez przekonania.

A i jeszcze wypoczynek to nie edukacja sportowa.... znów nie jasne przepisy Dołączona grafika

PS. Krajowa Informacja Podatkowa też sugeruje opodatkowanie...

#14 Guest_Halina

Guest_Halina
  • Goście

Napisano 07 marzec 2012 - 15:05

ja sprawdzam w rejestrze wojewody czy firma prowadzi działalność turystyczną a potem czy wypoczynek został zgłoszony i uzyskał akceptację - potem wypłacam dofinansowanie bez podatku.

#15 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów

Napisano 09 marzec 2012 - 13:41

ja sprawdzam w rejestrze wojewody czy firma prowadzi działalność turystyczną a potem czy wypoczynek został zgłoszony i uzyskał akceptację - potem wypłacam dofinansowanie bez podatku.

Dziękuję za podpowiedź. Sprawdziłam, ten wypoczynek nie został zgłoszony więc mam drugą przesłankę aby odprowadzić podatek. Z resztą wczoraj poszły wypłaty czyli musztarda po obiedzie :)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zapomoga, zfśs

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych