Skocz do zawartości


zwrot VAT za auto zastępcze

samochód auto zastępcze VAT zwrot OC wypadek pojazd ubezpieczyciel 60%

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Nina

Guest_Nina
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 14:12

Nie potrafię uzyskać informacji więc zgłaszam się do Państwa. Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Miałam wypadek komunikacyjny i uszkodzony został samochód. Od firmy wynajmującej pojazdy zastępcze wynajęłam taki pojazd na okres naprawy samochodu uszkodzonego w wypadku.Ubezpieczyciel sprawcy (z OC) wypłacił mi zwrot kosztów najmu pojazdu zstępczego w kwocie netto, bez vat-u, gdyż stwierdził, iż jakio prowadząca działaność gospodarczą mam możliwość rozliczenia vat, wynajmującym pojazd również jest spółka - płatnik vat.Proszę mi powiedzieć czy mam mozliwość rozliczenia vatu czy nie. Czy ubezpieczyciel powinien wypłacić mi odszkodowanie w kwocie brutto (jako naprawienie szkody) czy faktycznie ma wypałcać tylko netto bądź 60%.Jak to jest z tym przepisem 60% jeżeli mniej niż 6.000,00 zł.?Jaka jest podstawa prawna z ustawy o vat?Bardzo bym była wdzięczna za odpowiedź w tym zakresie.PozdrawiamNina

#2 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 18 lipiec 2012 - 18:58

Osobówka? Vat od najmu auta zastępczego można odliczyć w wys. 60 % kwoty podatku wykazanego na frze (nie więcej niż 6 tys.). Koszt najmu i paliwo wg kilometrówki.

#3 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 18 lipiec 2012 - 19:03

Ustawa z dnia 16.12.2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym
Art. 3.

6. W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 1, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.



#4 Guest_Nina

Guest_Nina
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 07:43

Tak, osobowe. Dziękuję bardzo za pomoc, czyli ubezpieczyciel musi pokryć różnicę VAT 40%, skoro 60% mogę rozliczyć, do zapłaty pozostaje 40% VAT. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!Nina

#5 bakarat

bakarat

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 613 postów

Napisano 25 maj 2017 - 22:06

Najlepiej wziąć auto zastępcze z oc sprawcy wypadku od EuCOcar . U nich rozliczenia są bezgotówkowe. Tutaj http://www.eucocar.pl są namiary na tą firmę. 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: samochód, auto, zastępcze, VAT, zwrot, OC, wypadek, pojazd, ubezpieczyciel, 60%

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych