Kategorie
Skocz do zawartości

Umowa o pracę a umowa zlecenie

Amrena
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, z racji że mam krótki staż pracy i czuję się dość zielona w tych sprawach, chciałam prosić o pomoc w zrozumieniu paru kwestii. Pracowałam na umowie o pracę oraz umowie zlecenie. Rozwiązuję umowę o pracę za porozumieniem stron, zostaję na zleceniu przez najbliższe 2miesiące. Czy poza powiadomieniem pracodawcy na umowie zleceniu, powinnam gdzieś jeszcze to zgłosić? Jak wygląda sprawa odprowadzania składek, wszystko odprowadza pracodawca czy robię coś samodzielnie? 

Będę wdzięczna za łopatologiczne wytłumaczenie jak postąpić w tej sytuacji!

• 1 miesiąc temu...

Wystarczy powiadomić zleceniodawcę o zakończeniu umowy o pracę, ponieważ prawdopodobnie zmieni się wymiar odprowadzanych składek przed zleceniodawcę. Dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia obowiązkowe są z tego tytułu ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i następuje na wniosek zleceniobiorcy (czyli Twój). Ty osobiście ich nie odprowadzasz, tylko Twój zleceniodawca, co może się wiązać z niższym wynagrodzeniem.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...