Kategorie
Skocz do zawartości

Jak należy księgować faktury w spedycji ???

Gość Piotr-spedytor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Piotr-spedytor
Witam, bardzo prosiłbym o wyjaśnienie w sprawie księgowania i rozliczania faktur za trasnport wystawianych na podstawie zlecenia transportowego otrzymanego od polskiego klienta (lub spedycji).Pracuje w dość dużej firmie logistycznej zajmującej się magazynowaniem, przeładunkiem i spedycją. Ostatnio moja księgowa poddała pod wątpliwość sposób w jaki powinno się księgowąć i rozliczać faktury wystawiane dla klientów (spedycji) polskich w transporcie międzynarodowym.Całość sprawy wygląda tak, że uzgadanijajać warunki zlecenia transportowego od klienta negocjuje się cenę transportu w kwocie EUR oraz ustala się kurs po którym należy przeliczyć tą kwotę EUR na PLN. Takim standardem na spedycji jest kurs ogłoszony przez NBP w dniu załadunku lub ogłoszony dzień przed przed załadunkiem. Po przeliczeniu stawki EUR uzyskuje sie kwotę w PLN do której dolicza się 22 % podatku vat (klient nadany ma nr NIP UE ) i tak wystawia fakturę. Zasadniczo w adnotacji na dole faktury dapisuję jeszcze Nr sam, stawke za fracht w EUR i kurs po którym przeliczyłem uzgodnioną wielkość EUR.Zasadniczy problem polega na tym jak należy traktować takie faktury: jako faktury wystawione w PLN czy faktury walutowe dla klienta Polskiego, które należy skorygowąć aktualnym kursem z chwilą zapłaty co prowadzi do powstawania różnic kursowych???.Dotychczas uważałem, że faktura taka (jeśłi wystawiona jest dla klienta polskiego i płacona jest w PLN) jest zwykłą fakturą złotówkową a stawka frachtu w EUR i uzgodniony kurs jest elementem negocjacji umowy jaką jest zlecenie transportowe i nawet adnotacja na dole o kwocie EUR i kursie jeżeli nie jest w polu rachunkowym faktury nie zmienia jej charakteru. Zasadniczo co do nr NIP na fakturze, stawki Vat, możliwości uzgadniania kursu przeliczeniowego oraz terminu wystawienia faktury problem mam rozwiązany, natomiast pozostaje mi jeszcze ten jeden. (jak narazie ;) )Będę bardzo wdzięczny za konkretną poradę i z góry dziekuje. Pozdrawiam Piotr.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...