Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

L4 w ciazy


wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
 • Goście

Napisano 11 październik 2021 - 11:00

Co w sytuacji gdy pracownica rozpoczyna umowe o prace z dniem 20.09, pracuje do 20.10, po czym przechodzi na zwolnienie lekarskie z kodem B (ciaza).. czy pracodawca zatrudniajacy mniej niz 20 pracownikow placi pierwsze 33 dni zwolninia, a pozniej przejmuje to ZUS? Czy podstawa wymiaru liczy sie w miesiacu kalendarzowym przykladowo tylko pazdziernik (niepelny), czy wtedy jest to jakos rozbijane? Czy jednak od 20-20, ze przepracowala jednak pelen miesiac (pod katem podstawy wyplaty). Wyplata stala, jedna kwota kazdego miesiaca zgodnie z umowa.

#2 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 21784 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 październik 2021 - 17:08

"czy pracodawca zatrudniajacy mniej niz 20 pracownikow placi pierwsze 33 dni zwolninia, a pozniej przejmuje to ZUS? "
TAK
PODSTAWA z umowy o pracę.

#3 taxeo

taxeo

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 37 postów
 • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 październik 2021 - 19:45

Czy podstawa wymiaru liczy sie w miesiacu kalendarzowym przykladowo tylko pazdziernik (niepelny), czy wtedy jest to jakos rozbijane? Czy jednak od 20-20, ze przepracowala jednak pelen miesiac (pod katem podstawy wyplaty). Wyplata stala, jedna kwota kazdego miesiaca zgodnie z umowa.

 

Standardowo podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolności do pracy.

Jeżeli rozpoczęłaś chorobę w październiku, to nie masz żadnego miesiąca pełnego przed rozpoczęciem choroby. Na stronach zus można znaleźć informację: 

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia (w pierwszym miesiącu ubezpieczenia lub w drugim, gdy pierwszy miesiąc ubezpieczenia jest niepełny), do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

 • wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości (wynagrodzenie określone w stawce godzinowej traktuje się jak wynagrodzenie stałe),

Sądzę zatem, że podstawą zasiłku będzie Twoje wynagrodzenie określone w umowie o pracę.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych