Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

jak powinna byc wyliczona podwyzka w budżetówce

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 07 październik 2021 - 12:46

Dzien dobry.
Jestem zatrudniony w ZGKIM. Na umowie mam najniższą krajową. Z dniem 1 stycznia 2022 najniższa krajowa będzie wynosiła 3010 (o ok. 7.5% więcej), zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów planowana jest w budżetówce podwyżka o 4,4 %.
Pytanie brzmi w jaki sposób podwyżki powinny być prawidłowo naliczone.
1)podwyżka budżetowa 4,4% i w związku z nieosiągnięciem najniższej krajowej wyrównanie do poziomu 3010.
2)podniesienie najniższej krajowej do poziomu 3010 a następnie podwyżka budżetowa 4,4%.
Wiem śmiesznie to brzm,i ale daje różnice podstawy dochodu w wys ok 132pln brutto, do tego dochodzi dodatek stażowy 20%.

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21784 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 październik 2021 - 14:39

Nie ma czegoś takiego "jak powinna".
Obydwa sposoby będą prawidłowe.
Ma być najniższa krajowa i wszystko zależy od tego jakie środki otrzyma jednostka na podwyżki.
Może być tak, jak w 1) ponieważ na sposób 2) nie wystarczy kasy w planie finansowym.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 październik 2021 - 16:20

@ZosiaA
Rozumiem, czyli nie ma konkretnego przepisu regulujacego taka sytuację. I dlatego (przepraszam sa sformułowanie), by zaoszczędzić na premię uznaniowa kierownik jednostki mimo posiadanych środków, może wyliczyć podwyżkę na szkodę pracownika.

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21784 postów

Napisano 07 październik 2021 - 17:21

Nie ma konkretnego przepisu.
Jedynie ten, który mówi że pracownik nie może zarobić mniej niż najniższa krajowa.
To oznacza, że może wyrównywać premiami, nagrodami....itd.
Trudno mi się odnieść to tego, czy kierownik chce oszczędzić na premie, czy nie.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 październik 2021 - 06:51

@ZosiaA
Wiem, jak to brzmi i że to co napisałem trąci goryczą. Po prostu doświadczenie z lat poprzednich. Akurat miejsce w którym pracuję nie zachęca do wizyt dyrekcji- bo śmierdzi (OŚ). Ale jeśli ważniejsze są nowe meble robione na zamówienie i i funkel nówka ekspres ciśnieniowy do pomieszczenia socjalnego w biurze zamiast malej lodówki o ktora sie nie mogliśmy doprosić przez 2lata do naszej jadalni. To jaki wniosek można wyciągnąć?

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21784 postów

Napisano 08 październik 2021 - 06:56

Wiem.....no niestety, dyrekcja nie słucha głosu "ludu", pozory (meble, ekspres...) Są ważniejsze, bo to tak na pozór wygląda, że dbają o pracownika.
A płac by niep było widać.
Z drugiej strony, patrzę od strony możliwości, środków rzeczowych, tych na zakupy i usługi nie można przeznaczyć na wynagrodzenia.
Tak to już jest w budżecie, są inne paragrafy wydatkowe.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 październik 2021 - 08:00

Ja to wiem, po prostu my- oczyszczalnia ścieków nie "zarabiamy" jak to dyrektor powiedział, ciągle sie u was cos psuje- lata zaniedbań, co pod ziemia tego nie widać, jesteśmy złem koniecznym. Zresztą gmina ma takie samo podejście w końcu to gmina musi wyłożyć kasę na remonty bo jest właścicielem.
Swoja droga, przeglądałem rozporządzenia rady ministrów i wszelkie tabele kategorii zatrudnienia. Tylko w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2006r znalazłem jakakolwiek wzmiankę o grupie zaszeregowania operatora oczyszczalni ścieków -akurat IX (kod zawodu 313208).
W zależności od oczyszczalni zaszeregowanie to grupa od I do VII. Nie wiąże sie to wysokością wypłaty bezpośrednio, sa widełki, ale stawka minimalna i mnożnik sa inne.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych