Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Nowy zasiłek chorobowy przy dwukrotnej zmianie choroby

zwolnienie zasiłek ZUS

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Witold

Guest_Witold
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2021 - 20:56

Witam,

mam taką skomplikowaną dla mnie sytuację.

Będąc na umowę o pracę byłem na zwolnieniu lekarskim przez 3 miesiące (zwolnienie na chorobę A). Po miesiącu wróciłem do pracy na 5 dni i zachorowałem tym razem na chorobę B na którą byłem na zwolnieniu następny tydzień. Po tygodniu znowu wróciłem do pracy tym razem na 2 tygodnie i musiałem udać się na kolejne zwolnienie w związku z chorobą A (znowu).

Aktualne, to ostatnie zwolnienie, ze względu na mój stan zdrowia będzie najprawdopodobniej jeszcze trochę trwało i pytanie jakie mi się zrodziło to:

Czy drugie zwolnienie na chorobę A będzie wliczane do okresu pierwszego zwolnienia na tą samą chorobę bo nie minęło 60 dni między nimi. Myślę że nie skoro między tymi zwolnieniami na chorobę A miałem jakieś tam dni pracy i zwolnienie na inną chorobę B, nawet jeżeli w sumie nie trwały one 60 dni.

Generalnie zasada jak rozumiem jest taka, że nowa jednostka chorobowa, po przynajmniej jednym dniu pracy uruchamia kolejny okres 182 dni, i to ok, ale nie wiem co jeżeli to trwało mniej niż 60 dni i znowu pojawiła się pierwotna choroba.

Nie do końca rozumiem jak czytać zapisy typu: "okres zasiłku zaczyna liczyć się na nowo jeżeli nowa choroba jest inna niż poprzednia i minął między nimi przynajmniej jeden dzień pracy".

Czy w moim przypadku przejście z choroby A do pracy i na chorobę B wyzerowało już ten licznik 182 dni dla choroby A i ponowne przejście z choroby B do pracy i na A zacznie dla tego drugiego zwolnienia A nowy okres 182 dni zasiłku?

Wiem że trochę to zagmatwane, ale będę wdzięczny za poradę.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2021 - 13:59

Dobrze myślisz.

Nie było ciągłości pomiędzy tymi samymi chorobami, bo były przeplecione inna.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21849 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 wrzesień 2021 - 15:56

Źle myślisz.
Nie ty i nie pracodawca decydują, które choroby zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego jeśli nie było przerwy 60 dni.
O tym decyduje ZUS.
A ZUS może uznać, że choroba B była następstwem choroby A i zaliczy do jednego "worka" 182 dni.
Radzę zostawić te "mądrości" dywagacje nie pomogą.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie, zasiłek, ZUS

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy