Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Korekta składek ZUS - status studenta

ubezpieczenie społeczne ubezpieczenie zdrowotne student słuchacz szkoła policealna

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2021 - 12:07

Pomocy!

 

Od 2019 roku zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia 22 letnią Panią. Dziś (22.06.2021) doniosła ona do Działu Kadr zaświadczenie ze szkoły policealnej o statusie słuchacza. W normalnej sytuacji zmienilibyśmy Pani obowiązek składkowy i wyrejestrowalibyśmy z ubezpieczeń. Problem jednak polega na tym, że Pani owy status ma już od września 2020 roku odkąd rozpoczęła naukę. Po prawie roku(!) postanowiła nas o tym poinformować. Jak powinnam potraktować to zgłoszenie? Zmienić dokumentację od daty wpływu zaświadczenia i następne wynagrodzenia wypłacać już nieoskładkowane czy z racji posiadania tego statusu cofnąć się aż do 09.2020, zrobić korekty list płac, umów i i RCA za każdy miesiąc?

Czy ktoś z Was spotkał się taką sytuacją?

 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź!



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5924 postów

Napisano 22 czerwiec 2021 - 13:04

Zgodnie z definicją ucznia zawartą w art. 3 pkt 11 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.) za uczniów należy uważać także słuchaczy i wychowanków. Z kolei za szkoły policealne uważa się szkoły, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.), zgodnie z którym szkołą policealną jest szkoła dla osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku.

 

Wniosek z tego, żeosoba, która ma status słuchacza szkoły policealnej w rozumieniu Prawa oświatowego, a jednocześnie nie ukończyła 26 lat, z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie powinna być zgłaszana do ubezpieczeń (społecznych ani zdrowotnego).



#3 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2021 - 10:12

Dziękuję za odpowiedź, to akurat wiem. Pytanie czy w związku z tym, że zleceniobiorca rozpoczął naukę w trakcie umowy i nie zgłosił tego faktu w odpowiednim terminie powoduje, że dopiero od daty w której powzięliśmy informacje o statusie studenta zleceniobiorcy wyrejestrowujemy ją z ubezpieczeń i przestajemy naliczać składki. Czy jednak nie ma innego wyjścia jak korygować deklaracje ZUS i listy płac 9 miesięcy do tyłu.

 

Pozdrawiam



#4 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2021 - 13:31

Dobrze zrobiłaś. Nie robisz korekty dawnych list płac. To błąd zleceniobiorcy, że wcześniej nie dostarczył dokumentów.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, student, słuchacz, szkoła policealna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy