Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

(niepełnoletni) Czy do wniosku o przekroczenie zwyklego zarządu jest potrzebny akt poświadczenia dziedziczenia?

niepełnoletni spadek długi nieruchomość spadkobierca wierzyciele akt poświadczenia dziedziczen przyjęcie spadu

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 18 maj 2021 - 12:41

Dzień dobry!

Jestem pełnoletnim spadkobiercą z moim przyrodnim bratem (niepełnoletnim) po naszym ojcu. W spadku jest nieruchomość i długi, które opiewają na 3/4 wartości nieruchomości. Nie przyjmowaliśmy jeszcze spadku z obawy przed wierzycielami - nie stać nas (a właściwie mnie, póki brat jest niepełnoletni) na spłatę zadłużenia, a w nieruchomości i tak nikt nie będzie mieszkał. Teraz jak znaleźliśmy chętnych na zakup nieruchomości chcieliśmy postąpić w taki sposób, że matka brata złoży oświadczenie o przyjęciu spadku z di w jego imieniu spadek i wniesie do sądu o zgodę na przekroczenie zwykłego zarządu ( w celu sprzedaży). On jako niepełnoletni nie będzie pociągany do odpowiedzialności za długi, a ja przyjmę spadek jak już będzie zgoda na sprzedaż i w krótkim okresie dokonamy sprzedaży jak i uregulowania długu. Niestety spotkaliśmy się z opinią, że przed wnioskiem do sądu jest wymagany "akt poświadczenia dziedziczenia", przez który ja również muszę przyjąć spadek, a co za tym idzie przez najbliższe parę miesięcy będę odpowiedzialny za ogromne długi, które przekraczają moją pensję. Czy jest jednak możliwość obejścia tego? Złożenia wniosku do sądu bez mojego przyjęcia spadku? Dogadanie się z bankami odrzucam, bo wierzycieli jest aż 5 i wiem, że tak czy siak w najbliższym czasie sprawą zainteresuje się komornik, bo od śmierci spadkodawcy minęło już parę miesięcy.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi!

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21581 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 maj 2021 - 12:46

Skorzystaj z porady prawnika, specjalisty.
Tutaj to tylko Forum

#3 Guest_Adrianna

Guest_Adrianna
  • Goście

Napisano 30 maj 2021 - 12:00

Myślę, że warto podpytać prawnika - mogę polecić adwokata Cejrowskiego. Udzielają porad prawnych również przez telefon, także można skorzystać nie ruszając się z domu. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: niepełnoletni, spadek, długi, nieruchomość, spadkobierca, wierzyciele, akt poświadczenia dziedziczen, przyjęcie spadu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych