Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zmiana nazwiska dziecka przez sąd

Sąd rodzinny nazwisko ojciec Sąd rodzinny Nazwisko Ojciec Dziecko

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 18 maj 2021 - 07:55

Dzień dobry. Mam 9letnie dziecko z nieformalnego związku, które nosi nazwisko ojca. Od początku dziecko przebywało głownie pod moją opieką, przez ostatnie 2 lata ojciec dziecka nie utrzymywał z nami żadnego kontaktu. Po tym czasie wstąpiął do sądu o kontakty, które zostały mu przyznane w celu odbudowania więzi w minimalnym wymiarze. Rok temu wyszłam za mąż za innego mężczyznę. Od tego czasu córka coraz częściej pyta dlaczego nosi inne nazwisko, skoro wychowuje się w naszej rodzinie. Czuje się niepewnie w sytuacjach, kiedy jest o to pytana przez rówieśników- czuję silną przynależność do nowej rodziny. Podczas ostatniego kontaktu prosiła biologicznego ojca o wyrazenie zgody na zmianę nazwiska ojczyma, ten jednak stanowczo zanegował ten pomysł. Widząc silne zaangażowanie emocjonalne córki chciałabym uregulować tę sytuację poprzez zmianę jej nazwiska, podejrzewam jednak, że nie otrzymam na to zgody byłego partnera. W jednym z artykułów znajdujących się na stronie infor.pl znalazłam informację, iż w przypadku nie wyrażenia zgody, kwestię tę rozpatruje sąd rodzinny. Jak argumentować ewentualny pozew? Czy, biorąc pod uwagę, iż dziecko praktycznie przez cały czas przebywa pod wyłącznie moją opieką, powyższe argumenty+ problemy zwoazane z nazwiskiem występujące podczas wizyt u lekarzy, w szkole, urzędach, wyjazdów na wakacje są wystarczającymi przesłankami?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 maj 2021 - 09:24

Jak argumentować? Napisałaś to, więc trzymaj się swoich słów. Moim zdaniem, to za mało, żeby sąd przychylił się do wniosku, ale próbować możesz, masz do tego prawo. A poza tym - jeśli ojciec dziecka płaci alimenty, to też ma jakieś prawa.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Sąd rodzinny nazwisko ojciec, Sąd rodzinny, Nazwisko, Ojciec, Dziecko

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych