Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

okres wypowiedzenia

okreswypowiedzenia

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_karinaHR

Guest_karinaHR
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 07:52

dzień dobry,

pracuje w firmie niecałe dwa lata ale mam wpisane czas wypowiedzenia 3 miesiące. Z tego co wiem działa to na korzyść pracownika czyli mimo, że powinnam mieć 1 miesiąc to mam 3 tak ? Druga sprawa czy jak wypowiem umowę w maju to zakończę ją w ostatnim dniu sierpnia ? i jeszcze czy skoro mam wpisane te 3 miesiące to mój szef nie ma prawa zwolnić mnie wcześniej ? muszę się przygotować na ten czas i wiedzieć od kiedy mieć nową prace. czy on może w jakiś sposób nagle w lipcu zakończyć okres wypowiedzenia ? oczywiście rozumiem, że możemy się dogadać i ustalić że kończę okres wypowiedzenia szybciej ale to jest ustalenie dwóch stron a pytanie czy on może to sam z siebie zrobić? I czy na pewno będą to 3 miesiące skoro tak jest wpisane w umowie.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc i odpowiedź.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 09:32

dzień dobry,

pracuje w firmie niecałe dwa lata ale mam wpisane czas wypowiedzenia 3 miesiące. Z tego co wiem działa to na korzyść pracownika czyli mimo, że powinnam mieć 1 miesiąc to mam 3 tak ? Druga sprawa czy jak wypowiem umowę w maju to zakończę ją w ostatnim dniu sierpnia ? i jeszcze czy skoro mam wpisane te 3 miesiące to mój szef nie ma prawa zwolnić mnie wcześniej ? muszę się przygotować na ten czas i wiedzieć od kiedy mieć nową prace. czy on może w jakiś sposób nagle w lipcu zakończyć okres wypowiedzenia ? oczywiście rozumiem, że możemy się dogadać i ustalić że kończę okres wypowiedzenia szybciej ale to jest ustalenie dwóch stron a pytanie czy on może to sam z siebie zrobić? I czy na pewno będą to 3 miesiące skoro tak jest wpisane w umowie.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc i odpowiedź.

Pracujesz w firmie niecałe 2 lata, więc wypowiedzenie masz 1 miesiąc i zapis w umowie nie ma tu znaczenia.

#3 Guest_KarinaHR

Guest_KarinaHR
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 10:11

Pracujesz w firmie niecałe 2 lata, więc wypowiedzenie masz 1 miesiąc i zapis w umowie nie ma tu znaczenia.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy to jest pewna informacja? Na innym forum przeczytałam, że to co jej w umowie a jest na korzyść pracownika obowiązuje dlatego już nie jestem pewna co jest prawdą

#4 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów

Napisano 23 kwiecień 2021 - 10:30

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy to jest pewna informacja? Na innym forum przeczytałam, że to co jej w umowie a jest na korzyść pracownika obowiązuje dlatego już nie jestem pewna co jest prawdą

Liczy się okres przepracowania na danej umowie (niezależnie od tego na jaki okres była zawarta). Jeśli okres zatrudnienia wynosił od 6 miesięcy do 3 lat, to okresy wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

#5 Guest_KarinaHR

Guest_KarinaHR
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2021 - 12:56

a czy jeśli chcę zostać te 3 miesiące tak jak mam wpisane w umowie to mam takie prawo? czy nie patrzy sie tutaj totalnie na umowę tylko na prawo pracy?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2021 - 12:47

a czy jeśli chcę zostać te 3 miesiące tak jak mam wpisane w umowie to mam takie prawo? czy nie patrzy sie tutaj totalnie na umowę tylko na prawo pracy?

Możesz tak długo pracować, jak masz zapis w umowie. Wypowiadasz pracę i musisz odpracować 1 miesiąc. Nie rozumiem, jakie 3 miesiące masz na myśli?

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21508 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 kwiecień 2021 - 15:41

Jeśli zapis w umowie jest korzystniejszy dla pracownika, a tak jest w tym przypadku, to pracownik ma prawo to wykorzystać.
W tym przypadku pracownik ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
Obowiązuje zapis z umowy nawet jeśli jest to w sprzeczności z KP.

#8 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 464 postów

Napisano 26 kwiecień 2021 - 07:56

Jeśli zapis w umowie jest korzystniejszy dla pracownika, a tak jest w tym przypadku, to pracownik ma prawo to wykorzystać.

Masz może pod ręką gdzieś aktualne orzeczenia w temacie? 

W KP nie ma tego uregulowanego (sytuacji kiedy na umowie jest co innego niż wynika z KP) zatem zakładam, że opieramy się na orzeczeniach. W sumie jest mozliwość, że pracodawca się uprze że kieruje się zapisami kodeksowymi i zostaje tylko droga sądowa. Wiem, że były orzeczenia kategorycznie odnoszące się do zapisów kodeksowych ale przestałam śledzić temat jakiś czas temu. 

#9 luke45

luke45

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1196 postów

Napisano 28 kwiecień 2021 - 11:34

Umowa niezgodna z KP jest uważana za nieważną, więc jest 1 mc

Always look on the bright side of life!

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2021 - 12:44

Jeżeli w chwili zawierania umowy pracownik tej "korzyści" nie był świadomy - nie wskazano wtedy konkretnych argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem, to postanowienie jest nieważne. W takiej sytuacji wydłużenie okresu wypowiedzenia możliwe jest wyłącznie z powodu przesłanek zawartych w kp.

Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku byłby wniosek o rozwiązanie za porozumieniem stron ze wskazaniem daty za trzy miesiące, jeżeli autorce wątku taki termin akurat odpowiada. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych