Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Rozliczenie składki zdrowotnej.

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 koko887

koko887

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 12:42

Witam serdecznie.

Mam pytanie. Planuję założyć DG na zasadach ogólnych od maja. Dodatkowo pracuję na etacie i łapię się na niski ZUS (sama składka zdrowotna: 381,81zł).

Wiem, że część składki zdrowotnej mogę odliczyć od podatku i teraz moje pytanie:

Czy jeśli zarobki nie pozwolą mi odliczyć "pełnego odliczenia" składki zdrowotnej (328,78zł), to czy w PIT za 2021 rok będę mógł to odliczyć?

Przykładowo od maja do grudnia opłacam 7 składek zdrowotnych i teoretycznie odliczyć mogę łącznie 7*328,78=2301,46

Niestety zarobki pozwoliły mi np. odliczyć tylko 1500zł. Czy w PIT za 2021 rok będę mógł rozliczyć niewykorzystane 801,46zł (rozliczam się z małżonką), czy mi to przepadnie?

Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie.

#2 Guest_Kenobiobiwan

Guest_Kenobiobiwan
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2021 - 16:42

Nic nie można przenieść!!!

#3 koko887

koko887

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 19:04

No właśnie czytałem, że niby jest możliwość odliczyć to w PIT. Czy jest ktoś, kto mógłby się wypowiedzieć więcej niż w 4 słowach?

#4 Guest_koleżanka-niezalogowana

Guest_koleżanka-niezalogowana
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2021 - 19:12

To nie była dobra odpowiedź, bo nieodliczone z dg składki zdrowotne oczywiście można będzie odliczyć w zeznaniu PIT-36 od wspólnego podatku. 

#5 koko887

koko887

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 20:59

Ale będzie można odliczyć całość? część? czy to zależy jeszcze od czegoś innego?

#6 Guest_Kenobiobiwan

Guest_Kenobiobiwan
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2021 - 11:50

W obrębie jednego roku to oczywiście, że tak ub. zdrowotne niewykorzystane np. w DG można użyć przy innych źródłach i to całość niewykorzystanej kwoty pod warunkiem wszakże, że zapłacony podatek na to pozwoli. Ja ten problem zrozumiałem czy zdrowotne niewykorzystane w jednym roku można przenieść na następny i tu podtrzymuję, że nie można.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych