Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Podatek od sprzedaży mieszkania. Czy mogę odliczyć prowizję agencji nieruchomości?

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arek1806

Arek1806

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 15 kwiecień 2021 - 14:55

Witam serdecznie. Proszę o pomoc w takiej sprawie: w zeszłym roku nabyłem, jako jeden z 3 spadkobierców, mieszkanie w spadku po babci. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia przysługiwał mi pierwotnie udział wynoszący 1/4 części lokalu, 1/4 części przysługiwała mojej siostrze, a pozostałe 1/2 wujkowi (syn babci). Następnie dokonaliśmy działu spadku, w efekcie czego nasz wujek zrzekł się swojej części lokalu i otrzymałem wraz z siostrą dodatkowe 1/4 części. Inaczej mówiąc, mieszkanie "przeszło" na mnie i na siostrę. Mieszkanie sprzedaliśmy i podzieliliśmy się kwotą ze sprzedaży po połowie. Od Izby Skarbowej dowiedziałem się, że dochód z odpłatnego zbycia części nabytej wskutek działu spadku (ponad pierwotny udział spadkowy) podlega opodatkowaniu. Czyli wiem, że od tej 1/4 części, którą nabyłem po dziale spadku muszę odprowadzić 19% podatku. I to jest dla mnie jasne.

Mam natomiast pytanie - czy do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tego mieszkania mogę zaliczyć prowizję na rzecz agencji nieruchomości, która była pośrednikiem w sprzedaży? Czy mogę tę prowizję odliczyć od podatku? Była to dość niemała kwota, którą opłaciłem "z własnej kieszeni" i być może udałoby się w ten sposób zmniejszyć podatek. Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej informacji. Z góry dziękuję.

#2 Arystokratka

Arystokratka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1027 postów

Napisano 20 kwiecień 2021 - 07:40

Podbijam temat, sama jestem ciekawa.

#3 Arek1806

Arek1806

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 kwiecień 2021 - 15:30

Jak widać nikt nie umie pomóc ;) Mój urząd skarbowy odsyła mnie do Izby Skarbowej, a z kolei z Izby Skarbowej dostałem wiadomość, z którego nic jasno nie wynika. Znalazłem natomiast taką interpretację, sytuacja bardzo podobna: https://interpretacj...-4511-294-16-as

Wynika więc z tego, że prowizja dla agencji nieruchomości nie może być odprowadzona w takiej sytuacji od podatku, tzn. jest to jedynie koszt transakcyjny, który pomniejsza przychód ze sprzedaży mieszkania. Ja rozumiem to w taki sposób, że jeśli przykładowo ktoś sprzedał mieszkanie za 200 tys. zł, a prowizja dla agencji wyniosła 5000 zł, to przychód ze sprzedaży mieszkania wynosi realnie 195 000 zł i tak trzeba zadeklarować w PIT-39. Tylko że pojawia się kolejne pytanie - jeśli mnie obowiązuje podatek tylko od sprzedaży 1/4 wartości mieszkania, to czy prowizję agencji nieruchomości też dzielę przez 4? Chyba już jednak nie doczekam się odpowiedzi na te pytania.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy