Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198812 postów

Napisano 14 kwiecień 2021 - 19:47

Urlop macierzyński przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (nie wliczane są do tego osoby z samozatrudnieniem lub z umową zlecenie). Zasiłek macierzyński otrzymuje natomiast nie tylko osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale również może go otrzymać osoba, która pracuje na umowie zlecenie lub samozatrudnieniu.

Powrót do artykułu: Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

#2 Guest_Gal anonim

Guest_Gal anonim
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2021 - 19:47

Dzień dobry! Mam następującą sytuację. Żona pracuje w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i opłaca wszystkie składki ZUS (włączając składkę chorobową). Ja pracuję na umowie o pracę na czas nieokreślony. Żonie przysługuje 'zasiłek' macierzyński i rodzicielski. Chcemy zrobić tak, że Żona wykorzysta 14 tygodni z zasiłku macierzyńskiego a następnie zrezygnuje z pozostałej części, którą przejmę ja, wraz z następującym potem urlopem rodzicielskim. I teraz następuje pytanie: czy jest to możliwe? Chodzi o to, że Żona nie jest "pracownikiem" z punktu widzenia ZUS a jedynie przysługuje jej 'zasiłek' macierzyński i rodzicielski. Czy w takim przypadku ja jako pracownik mam prawo do 'urlopu' macierzyńskiego (tacierzyńskiego) i rodzicielskiego?

#3 Michał MAkuszynski

Michał MAkuszynski

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 05 maj 2021 - 12:11

Witam, wraz z żoną przeprowadziliśmy się z Warszawy do Wrocławia. Zona jest teraz na macierzyńskim i zastanawiamy się, czy zmiana miejsca zamieszkania może komplikować ten urlop.  Będę wdzięczny za radę w tej sprawie. 

Jeżeli ktoś wie gdzie mogę znaleźć mieszkania na sprzedaż w Warszawie to będę wdzięczny za informacje

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5910 postów

Napisano 05 maj 2021 - 12:33

Komplikacji nie ma chyba, że jest w trakcie zatrudnienia i będzie musiała po rodzicielskim wrócić do pracy (dojazd z Wrocławia do Warszawy), albo wystąpi o wychowawczy.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2021 - 07:04

Czy w takim przypadku ja jako pracownik mam prawo do 'urlopu' macierzyńskiego (tacierzyńskiego) i rodzicielskiego?

Jeżeli matka jest ubezpieczona, to masz prawo - art. 180 par. 5 kp.

#6 Forumowicz84

Forumowicz84

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 547 postów

Napisano 17 czerwiec 2021 - 22:04

Zapytaj księgowej

___

karta kredytowa online

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0