Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zasiłek chorobowy w ciąży a premie i prowizje

ciążazasiłek chorobowy

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2021 - 17:47

Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o poradę, jak powinna zostać wyliczona wysokość zasiłku chorobowego w okresie ciąży, jeśli:

 

1. pracownica jest zatrudniona powyżej 2 lat, w 2020 nie korzystała z żadnego zwolnienia chorobowego, w 2021 przebywała w styczniu na L4 (przed ciążą). Czyli liczy się okres 12 m-cy poprzedzających pierwsze zwolnienie w 2021 roku?

 

2. wynagrodzenie wypłacane w okresie zatrudnienia składało się ze składowych:

a. podstawy zapisanej w umowie

b. premii od sprzedaży

c. prowizji za zrealizowany budżet

Punkty b i c były wypłacane kwartalnie wraz z wynagrodzeniem zasadniczym (podstawa) w jednym przelewie o tytule "wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę", w miesiącach: luty (za Q4 roku poprzedniego), maj (za Q1), sierpień (za Q2), listopad (za Q3).

Premia i prowizja była wypłacana na podstawie pliku rozliczeniowego i jej wysokość zawsze była uzależniona wyłącznie od wyników sprzedaży.

 

3. w 2020 roku pracownica miała obniżone wynagrodzenie zasadnicze na skutek pandemii aneksem czasowym, jednakże ze względu na dobre wyniki firmy, potrącona kwota została wypłacona pod koniec roku w postaci premii uznaniowej (wyrównanie).

 

Z tego, co wiem, do podstawy zasiłku chorobowego zalicza się również premie, dodatki czy nagrody, od których były odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, czyli również powinny zostać wliczone premie i prowizje kwartalne oraz premia uznaniową, której celem było wyrównanie pensji podstawowej.

 

Jednakże Regulamin wynagrodzeń paragraf 5:

„Z tytułu świadczenia pracy pracownikom przysługują wynagrodzenie zasadnicze, premia uznaniowa, dodatki do wynagrodzenia oraz inne świadczenia związane z pracą, w szczególności świadczenia określone w §6.

Nagroda (premia uznaniowa) nie ma charakteru roszczeniowego i nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę.

Nagroda (premia uznaniowa) przysługuje za czas absencji pracownika i nie jest proporcjonalnie pomniejszana za okres nieobecności.”

 

Czy premia uznaniowa stanowiąca wyrównanie za okres obniżenia pensji nie będzie się wliczać do wysokości wyliczenia wynagrodzenia pracownicy na L4, pomimo, że zostały od niej odprowadzone składki? Dodam, że również była wypłacana wraz z pensją zasadniczą jako "wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę".

 

Co z premiami i prowizjami, które były wypłacane kwartalnie wraz z wynagrodzeniem o pracę? Czy one powinny zostać uwzględnione przy wyliczeniu wysokości zasiłku chorobowego?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Maria#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 kwiecień 2021 - 19:21

"Nagroda (premia uznaniowa) przysługuje za czas absencji pracownika i nie jest proporcjonalnie pomniejszana za okres nieobecności.”

 

z tego wynika, że premie kwartalne nie będą wliczane do podstawy chorobowego 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy