Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Co stanowi podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn?


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198812 postów

Napisano 12 kwiecień 2021 - 13:56

Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. W przypadku nabycia przez osoby fizyczne rzeczy oraz praw majątkowych w związku z dokonanym dziedziczeniem, zapisem windykacyjnym, poleceniem testamentowym, zapisem zwykłym, dalszym zapisem czy darowizną, poleceniem darczyńcy, zasiedzeniem, nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, zachowkiem, nieodpłatną rentą, użytkowaniem oraz służebnością powstaje konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn. Niezmiernie istotne jest prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, co z uwagi na skomplikowanie przepisów nie w każdym przypadku jest proste.

Powrót do artykułu: Co stanowi podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn?

#2 Guest_Michał Górski - zasiedzenie.net

Guest_Michał Górski - zasiedzenie.net
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2021 - 13:56

Warto dodać, że w przypadku doliczania okresu posiadania poprzednika (art. 176 kc), niestety przy opodatkowaniu nie można odliczyć nakładów poczynionych na nieruchomość przez "doliczanych" poprzedników (np. rodzice wybudowali budynek na cudzym gruncie, ale moment zasiedzenia przypadł już po ich śmierci na córkę - przy opodatkowaniu zasiedzianego gruntu córka nie będzie mogła odliczyć nakładu budynku.

#3 Forumowicz84

Forumowicz84

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 528 postów

Napisano 20 kwiecień 2021 - 23:06

Właśnie zainteresował mnie skup udziałów w spadkach i zastanawiam się nad tym, w jaki sposób to wszystko się odbywa i jak wygląda wtedy sprawa, jeśli chodzi o różnego rodzaju podatki i inne opłaty. Niestety kwestie związane z takimi rzeczami są dla mnie nie do końca jasne. Sprawę chciałabym załatwić dość szybko. Liczę na to, że bez żadnych kłopotów sprawa zostanie pomyślnie rozwiązana.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych