Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Jak to rozliczyć


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Blaser

Guest_Blaser
  • Goście

Napisano 03 marzec 2021 - 12:08

Pracownik pracuje w równoważnym czasie pracy po 12 godzin. Doba pracownicza rozpoczyna się o godzinie 7.00. W dniu w jakim miał zaplanowany dyżur od 19.00 do 7.00 został "zciągnięty" do pracy od 7.30 do 15.30 po czym o godzinie 19.00 rozpoczął swój zaplanowany dyżur. Jak to policzyć.

 



#2 Guest_Adi

Guest_Adi
  • Goście

Napisano 03 marzec 2021 - 13:13

Od której do której godziny trwał ostatni dyżur przed ściągnięciem pracownika do pracy?



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2021 - 06:50

Poprzedni dzień miał wolny.



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2021 - 08:40

Oto odpowiedź eksperta:

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Doba zaś to 24 kolejne godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 i art. 129 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm. – dalej k.p.). Doba pracownicza jest zatem 24 – godzinnym okresem liczonym od momentu rozpoczęcia przez przez pracownika pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem. Jej granicami są wynikająca z rozkładu czasu pracy (harmonogramu) godzina rozpoczęcia pracy i odpowiadająca jej, po upływie 24 godzin, godzina w dniu następnym. Wskazana definicja ma zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj pracy jaką wykonują, czy też system lub rozkład obowiązującego ich czasu pracy.

Na uwagę zasługuje to, że przepisy Kodeksu pracy wiążą pojęcie doby pracowniczej nie z godziną faktycznego rozpoczęcia pracy, lecz z godziną, która w ramach przyjętego rozkładu czasu pracy była zaplanowana. A zatem nawet jeżeli dojdzie do sytuacji, w której pracownik rozpocznie wykonywanie pracy o innej godzinie, niż było to zaplanowane, bądź też wykonywać ją będzie w dniu dla niego wolnym od pracy  dla dalszej organizacji czasu pracy wiążąca pozostaje godzina wynikająca z rozkładu czasu pracy (por. A. Różańska, O pojęciu doby w przepisach o czasie pracy, PiZS 2005, nr 7, s. 28).

W przypadku opisanym w pytaniu fakt wcześniejszego rozpoczęcia przez pracownika pracy nie ma wpływu na sposób liczenia dób pracowniczych. Doby te biegną bowiem nadal w oparciu o wynikające z rozkładu czasu pracy (harmonogramu) godziny rozpoczynania przez pracownika pracy (tj. od godz. 19.00 danego dnia do godz. 19.00 dnia następnego).

Jednocześnie, jak wskazuje MRPiPS „jeśli praca wykonywana w określonych godzinach nie może być zakwalifikowana jako praca nadliczbowa na dobę, bowiem nie przypada w dobie pracowniczej, a między kolejnymi dobami pracowniczymi, to powinna być ona rozliczona jako praca nadliczbowa wynikająca z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za każdą godzinę takiej pracy przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, co wynika z art. 1511 § 1 k.p”. (pismo Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2013 r., Rzeczposp. PiP 2013/9652/5).

Tym samym praca wykonywana od godz. 7.30 do 15.30 stanowi pracę nadliczbową wynikającą z przekroczenia średnio tygodniowej normy czasu pracy, o której mowa w ww. stanowisku MRPiPS.



#5 finansores

finansores

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 maj 2021 - 06:18

Bardzo ciężki i kontrowersyjny przypadek - uważam to za złamanie prawa pracy. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy