Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Błąd firmy przy odprowadzeniu podatku

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 25 luty 2021 - 13:21

Witam zwracam się z prośbą, nie wiem czy w tym miejscu powinnam umieścić wpis mam nadzieję ,że znajdzie się pomocna dusza.
Otóż w listopadzie 2019 urodziłam pierwsze dziecko,umowę w pracy miałam na czas określony do końca lutego 2020 roku,później od początku marca przejął mnie ZUS,na chwile obecną jestem zarejestrowana w UP jako bezrobotna. Kilka dni temu dostałam z firmy ,w której pracowałam dziwne pismo .Mianowicie

Dot.:należnego, a nieodprowadzonego podatku od osób fizycznych za 2020 r.

Z powodu błędu systemu kadrowo-płacowego nie został naliczony i odprowadzony należny podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych zasiłków chorobowych w 2020 r,które zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są zaliczane do przychodów ze stosunku pracy i winny być opodatkowane .W związku z powyższym wynagrodzenie za 2020 r zostało zawyżone.

Pracodawca naliczył i odprowadził nalezny podatek za 2020 r w kwocie 1.035 zł.

Jednocześnie pracodawca zwraca się z prośbą o zwrot odprowadzonego podatku i w związku z powyższym prosi o kontakt osobisty lub telefoniczny do 28 lutego.

Czy mają prawo egzekwować te kwotę odemnie pomimo ,że to ich błąd ? Jestem załamana nie mam na chwilę obecną takich środków do dyspozycji, jestem bezrobotna ,ale nawet nie chodzi o to ,tylko o fakt ,że mogę mieć problemy sądowe pomimo ,że to nie ja zawiniłam ? Czy iść do prawnika ? Martwię się bo 1 raz w życiu spotkałam się z taką sytuacją, a pracowałam juz w kilku firmach, boję się, że będę miała problemy ,do firmy się jeszcze nie odezwałam bo boje się, że będą żądać odemnie zwrotu gotówki,nawet rozkładając to na raty wiadomo będzie to dla mnie obciążenie. Bardzo proszę bez hejtu ,jestem kompletnie zielona w takich sprawach .Jakie kroki podjąć?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2021 - 13:39

Pytanie ... co w związku z kwotą wolną od podatku ( 8000 zł ) ?? US / ZUS odda nadwyżkę za 2020 rok ?? kuzynka otrzymała PIT 40A ...ma niedopłatę podatku a pobiera tylko rentę socjalną ...

Najlepiej nie odzywaj się do pracodawcy. Nie musisz niczego oddawać, gdyż pensję  od pracodawcy przyjęłaś w dobrej wierze, ufając że pracownik sporządzający listę płac nie pomylił się. To nie Twoja sprawa, że  zaistniał jakiś błąd w systemie komputerowym, to zmartwienie pracodawcy. Jednak pracodawca może wystąpić przeciw Tobie do sądu o zwrot należnej gotówki. Zwykle takie sprawy są rozpatrywane na korzyść pracownika. Zwłaszcza w Twojej sytuacji, kiedy jesteś bezrobotna i wychowujesz małe dziecko, a nadpłacone pieniądze dawno spożytkowałaś, wierząc że są one Twoje.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2021 - 13:41

Ten wpis w ramce powyżej to oczywiście błąd systemu w Infor i nie dotyczy Twojej sprawy.

#4 draksa1981

draksa1981

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 30 lipiec 2021 - 09:20

W naszej firmie już dwa razy zdarzyło nam się zrobić błąd w jednolitym pliku kontrolnym, za pierwszym razem mieliśmy błąd  w numerze NIP, a teraz pojawiły się błędy w fakturach. Postanowiliśmy  wspomóc się aplikacją https://jpk-insight....-w-plikach-jpk/ , która monitoruje  wystawienie deklaracji. Przy dużej ilości faktur  zmniejsza to, także ilość błędów w fakturach. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych