Skocz do zawartości

Zdjęcie

PIT 2020/2021 emerytów i rencistów - ZUS wysyła deklaracje i informacje

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198770 postów

Napisano 22 luty 2021 - 13:39

PIT 2020/2021 emerytów i rencistów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Formularze trafią do wszystkich pobierających w ubiegłym roku świadczenia z ZUS. Deklaracje PIT-40A oraz informacje PIT-11A i PIT-11 są corocznie wysyłane na przełomie stycznia i lutego.

Powrót do artykułu: PIT 2020/2021 emerytów i rencistów - ZUS wysyła deklaracje i informacje

#2 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 22 luty 2021 - 13:39

1. Dlaczego ZUS usunął zakładkę ( po zalogowaniu do ZUS) w dziale Świadczeniobiorca o nazwie PIT. Dotychczas można było pobrać tam PIT na swój komputer. 2. Dlaczego ZUS wycofał się z rozliczania emerytów mających nadpłatę 1-2-3 zł ( wynikająca z zaokrągleń). Za trudne dla programistów z ZUS? Kłopoty ze współpracą z skarbówką? 3. Dlaczego nie publikowano tego info w przekaziorach, gdzie pełno info nieistotnych, plotkarskich, politycznych a istotna informacja o zmianach w rozliczaniu emerytów jest pomijana. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wielu emerytów nie odzyska tych 2-3 zł co w skali kraju da duża sumę. Może niech ZUS rozlicza TYLKO emerytów, którzy wyszli na "0" w rocznym PIT a pozostałych tak z nadpłatą jak i niedopłatą wysyłając PIT 11A, nie rozlicza. Wtedy znaczny procent emerytów nie wpłaci w terminie tych 2-3 zł bo nie będą się spodziewali konieczności dopłaty jak i nie znają numeru swojego mikrorachunku itp.itd.etc. W takim przypadku skarbówka ukarze ich mandatem, następnie komornik ściągnie z emerytury mandat wraz kosztami egzekucji i OK. ZUS będzie miał mniej pracy a skarbówka dodatkowe zyski tak ważne w dobie pandemii.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14259 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 luty 2021 - 21:44

2. to nie ZUS się wycofał z rozliczania emerytów z nadpłatą podatku, tylko nasz ustawodawca tak uchwalił nowy przepis. ZUS robi rozliczenie PIT-40A gdy podatek wychodzi na zero lub gdy jest niedopłata podatku, którą pobiera licząc zaliczkę na pdof od świadczenia. 

#4 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 23 luty 2021 - 00:14

Z racji pandemii dużo czasu spędzamy z żoną w domu obserwując uważnie informacje w TV jak i surfując w Internecie. I nigdzie nie natrafiliśmy na info o zmianie sposobu rozliczania emerytów przez ZUS. Przepis uchwalony w nocy? Dopiero gdy zabrałem się za rozliczane swojego i żony podatku zauważyłem różnice (ja PIT-40A, żona PIT11A) i dopiero po poszukiwaniach w Internecie okryłem przyczynę w/w sytuacji. Zapytałem kilku znajomych emerytów o ten temat. NIKT nie wiedział o zmianie. Przeanalizowałem tych emerytów. Żaden nie odzyska tej małej 2-3 zł nadpłaty. Bo nie ma konta w banku i emeryturę przynosi listonosz, ma konto w banku ale nie ma komputera ani Internetu i nie informował skarbówki o nr. rachunku, bo nie ma świadomości o nadpłacie i jak już pisałem ta kasa zostanie w Skarbówce.. Tylko nieliczni emeryci korzystający z odliczeń zbilansują tą nadpłatę rozliczając ulgi. Można więc się spodziewać, że za rok za dwa ZUS już emerytów nie będzie rozliczał co spowoduje totalne zamieszanie i....jak wspomniałem wyżej zwiększone dochody skarbówki.

#5 Guest_Ciekawski

Guest_Ciekawski
  • Goście

Napisano 25 luty 2021 - 12:10

Pytanie ... co w związku z kwotą wolną od podatku ( 8000 zł ) ?? US / ZUS odda nadwyżkę za 2020 rok ?? kuzynka otrzymała PIT 40A ...ma niedopłatę podatku a pobiera tylko rentę socjalną ...

#6 Guest_Ciekawski

Guest_Ciekawski
  • Goście

Napisano 25 luty 2021 - 12:55

Pytanie ... co w związku z kwotą wolną od podatku ( 8000 zł ) ?? US / ZUS odda nadwyżkę za 2020 rok ?? kuzynka otrzymała PIT 40A ...ma niedopłatę podatku a pobiera tylko rentę socjalną ...

#7 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 146 postów

Napisano 25 luty 2021 - 13:18

Jeśli otrzymała PIT 40A tzn. że ZUS rozliczył za nią podatek i pobierze z jej renty niedopłatę.

Wszyscy inni emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT 11 a chcą otrzymać kwotę nadpłaty, która zwykle wynosi ok. 1 lub 2 zł muszą rozliczyć się sami.

#8 Guest_Ciekawski

Guest_Ciekawski
  • Goście

Napisano 25 luty 2021 - 15:52

Czyli w tym przypadku dana osoba nie otrzyma zwrotu z tytułu kwoty wolnej od podatku ? bo w internetach podają progi dochodu 13 001–85 528 zł ... 521.12 zł teoretycznie do zwrotu ??

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14259 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 luty 2021 - 21:12

Przecież to 521,12 zł płatnik /ZUS/ uwzględnia w trakcie roku wyliczając zaliczki na podatek. Nie wiem o jakim zwrocie z tytułu kwoty wolnej tu piszesz. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych